Bağlaç İle Edat'ı Karıştırmayın! - Delinetciler Portal

Bağlaç İle Edat'ı Karıştırmayın!

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  1. Edatlar cümlenin bir öğesi olurken, bağlaçlar bir öğe özelliği göstermez. (Öğe içinde yer alabilirler). Sabaha karşı eve gelmişlerdi. (Edat-Zarf Tümleci) / Kitapları ve defterleri çantasına koydu. (Nesne) (Ve bağlacı nesneleri birbirine bağlamıştır.)


  2. İle, yalnız, ancak gibi kelimeler hem edat hem bağlaç görevinde kullanılabilir. Cümle içindeki anlamı bu nedenle önemlidir. Ayrıca şu pratik yolla bu kelimelerin edat mı, bağlaç mı olduğunu anlayabiliriz:

  " İle yerine ve getirilebiliyorsa; ile bağlaçtır. Defter ile kalemi çantaya koydum. / Arkadaşları ile konuşmuyordu. (Birincisinde ve gelebildiği için bağlaç; ikincisinde ve kullanılamadığı için edattır.)

  " Yalnız, ancak kelimeleri yerine ama bağlacı getirilebiliyorsa, bu kelimeler bağlaçtır. Sadece kelimesi getirilebilirse bu kelimeler edat olur. Almak isterim ancak param kalmadı. / Bu işi ancak sen yapabilirsin.

  3. Edatlar cümleden atılamaz. Cümle anlamsızlaşır. Bağlaçlar cümleden çıkartılınca cümlenin anlamı daralsa da cümle anlamsızlaşmaz. Senin gibisini görmedim. / Senin görmedim. (Cümle anlamsızlaştı. Bu nedenle gibi edattır.) Koştum ama yetişemedim. / Koştum yetişemedim. (Cümle anlamını pek kaybetmedi. Bu nedenle ama bağlaçtır.) DİKKAT! Bu özellik her zaman için geçerli olmayabilir...

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  TeŞekkÜr ederİm canim Şemdİnlİ de ÇaliŞiyorum,kÖyde Ünİv. Sinavina hazirlanan Çocuklar var faydasi oldu Çok saĞolun..
 3. #3
  teşekkür ederim saol
 4. #4
  saolasn...
 5. #5
  saol tşkler ygs de yararınız dokuncak tekrar tşkler
 6. #6
  çokkkk saollll
 7. #7
  elinize sağlık.
 8. #8
  ödev için saol :DDDD
 9. #9
  Çok Saol Sınava Çalışıyodum Yardımcı Oldu
 10. #10
  coqq saolun grcekten coqq işme yaradı.........
 11. #11
  Peki ancak?
  Okunma: 40609 - Yorum: 35
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.3 - 5 (73 oy)