Hangi Maden Hangi Şehirde Çıkarılır? - Delinetciler Portal

Hangi Maden Hangi Şehirde Çıkarılır?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  1. Demir: Sanayinin en önemli madenidir.Türkiye'de çıkarılan demir madeni, Ereğli, Karabük ve İskenderun Demir Çelik Fabrikası'nda işlenir.Demir madeni çıkarılan yerler: Malatya çevresi (Hekimhan, Divriği, Çetinkaya), İç Anadolu'da (Kayseri, Sivas), Akdeniz'de (Adana-Saimbeyli, Hatay), ayrıca Edremit, Eymir, Doğu Karadeniz'de (Fundacık) çıkarılır.Dünyada ise BDT, ABD, Hindistan ve Avustralya önde gelir.

  2. Bakır:
  Elektrik ve elektronik sanayinin hammaddesidir.Bir kısmı ihraç edilir.Çıkarılan yerler: Kastamonu (Küre), Artvin (Murgul), Elazığ'da (Ergani) çok miktarda çıkarılmaktadır.Bakırlar Samsun, Murgul ve Ergani'de işlenmektedir.Dünyada ise Türkiye, ABD, Rusya ve Şili önde gelir.

  3. Krom:
  Demirin sertleşmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır.Çıkarılan yerler: Muğla (Fethiye, Köyceğiz, Dalaman), Mersin, Adana ve Elazığ (Guleman)'dır.Krom Antalya Ferra-Krom Tesislerinde işlenmektedir.Dünyada ise GAC, Rusya ve Türkiye önde gelir.

  4. Alüminyum (Boksit):
  Otomobil ve uçak sanayinde, inşaat sektöründe, mutfak eşyalarının yapımında ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır.Çıkarılan yerler: Konya (Seydişehir), İskenderun (Islahiye), Muğla (Milas), Gaziantep, Antalya ve Adıyaman'dır.Dünyada en fazla Avustralya, Yeni Gine, Çin ve ABD'de çıkarılır.

  5. Altın:
  Süs ve ziynet eşyası yapımında kullanılan altın, eskiden para olarak kullanılmaktaydı. Çıkarılan yerler: Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve çevresidir.Dünyada ise Yeni Gine'de çıkartılır.

  6. Bor Mineralleri:
  Jet ve roket yakıtı, emaye, porselen, cam üretiminde, fotoğrafçılıkta kullanılır.Çıkarılan yerler: Balıkesir (Bigadiç, Sandıklı, Susurluk), Eskişehir (Seyitgazi), Kütahya (Emet) ve Bursa'dır.Dünyada ise Türkiye, ABD ve BDT önde gelir.Kullanım alanının yaygın olmaması nedeniyle ekonomimize katkısı azdır.

  7. Civa:
  Tek sıvı madendir.Zirai ilaçların yapımında, altın çıkarımında, kağıt ve suni gübre üretiminde, boya ve asit sanayinde kullanılır.Dünya üretiminde birinci sırada bulunmaktayız.Çıkarılan yerler: İzmir (Karaburun-Ödemiş), Manisa-Alaşehir ve Konya (Sarayönü)'dür.

  8. Kükürt:
  Zirai ilaçların yapımında, sülfürik asit üretiminde ve muhtelif kimya sanayinde kullanılır.Çıkarılan yerler: Isparta (Keçiborlu), Kütahya (Simav), Denizli (Sarayköy)'dür.

  9. Kurşun-Çinko:
  İkisi karışık halde bulunur.Silah sanayi ve paslanmaz metal üretiminde kullanılır.En fazla Giresun, Sivas, İzmir, Kayseri ve Elazığ'da (Keban) çıkarılır.

  10. Antinom:
  Cephane yapımında, cam ve seramik sanayinde, renklendirme işlerinde kullanılır. En fazla Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve Tokat'ta çıkarılır.

  11. Asbest (Amyant):
  Öz ısıya dayanıklı eşyaların yapımında kullanılır.Kansorejen olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır.En fazla Erzincan, Kars, Ağrı, Malatya, Sivas ve Uşak'ta çıkarılır.

  12. Barit:
  Çeşitli boyaların yapımında ve sondaj çalışmalarında kullanılır.Isıyı emme ve soğutma özelliği taşır.Cam sanayinde kullanılır.En fazla Antalya, Mersin, Adana ve Elazığ'da çıkarıtılır.

  13. Fosfat:
  Suni gübrenin hammaddesidir.Dünyada Fas, Tunus ve Cezayir'de çıkartılır.Ülkemizde Mardin'den (Mazıdağı) çıkartılır.Yeterli olmadığı için ithal edilir.

  14. Wolfram:
  Sert olduğu özel sanayi çeliği olarak kullanılır.Demiryolu, iş makineleri, uçak, gemi ve uzay araçları yapımında kullanılır.En fazla Bursa (Uludağ), Kırıkkale (Keskin), Elazığ (Keban) ve Niğde'de çıkartılır.

  15. Lüle taşı:
  Pipo ve süs eşyası yapımında kullanılır.Dünyada ve Türkiye'de sadece Eskişehir'de çıkarılır.
  16. Manganez: Çeliğin sertleştirilmesinde kullanılır.Ray ve karayolu araçları, köprülerin yapımında kullanılır.En fazla Uşak, Afyon, Burdur, Muğla, Artvin, Adana, Antep, Sivas, Erzincan ve Trabzon'da çıkarılır.

  17. Nikel:
  Sanayide demir, bakır, alüminyum ile alaşım yapımında kullanılır.Tuzlu suya dayanıklıdır.Bu nedenle gemi yapımında kullanılır.Ülkemizde Manisa ve Turgutlu'da çıkarılır.

  18. Oltu taşı:
  Tesbih ve süs taşı olarak kullanılır.Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkarılır.

  19. Zımpara taşı:
  Zımpara yapımında kullanılır.Ülkemizde İzmir (Karaburun, Urla, Çeşme, Ödemiş) ve Muğla'da (Milas) çıkarılır.

  20. Tuz:
  Kayalardan, göl ve deniz gibi durgun sulardan elde edilir.Tuz üretiminin 0'u Tuz Gölü'nden, 'u kayalardan, geri kalanı da İzmir Çamaltı Tuzlası'ndan elde edilir.

  21. Mermer:
  Heykel yapımında, inşaat işleri ve süslemede kullanılır.Ülkemiz mermer bakımından zengindir.Afyon, Kütahya, Marmara Adaları, Kırşehir, Tokat, Bitlis ve İzmir'de çıkarılır.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  toryum hangi şehirde kulanılır
 3. #3
  petrol hangi şehirden çıkarılır ?
 4. #4
  süper bir site :D
 5. #5
  ANTAKYA HATAYDAKİ ANTAKYA MI ACİL YARDIMMM :d :(((((((((
 6. #6
  divriği (sivas) hekimhan (malatya) eymi (edremit) çevresinde ......................madeni çıkartılır

  boşluğa ne gelicek????

 7. #7
  petrol batman,siirt,adıyamanda çıkarılır
 8. #8
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  toryum hangi şehirde kulanılır
  çorum
  da
  bulunur

 9. #9
  çook teekür ederim çook işime yaradı çook saolun :D :) :) :) :( :( :(
 10. #10
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  divriği (sivas) hekimhan (malatya) eymi (edremit) çevresinde ......................madeni çıkartılır

  boşluğa ne gelicek????
  kardes bosluga cinko gelecek

 11. #11
  doğal gaz hangi ilde çıkıyo?
  Okunma: 74423 - Yorum: 54
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.6 - 5 (605 oy)