Lale Aytaman Kimdir? (İlk Kadın Vali) - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Lale Aytaman Kimdir? (İlk Kadın Vali)

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Lale Aytaman (d. 1944, İstanbul), 1991'de Muğla valisi olarak atanarak, Türkiye'nin ilk kadın valisi olan Türk politikacıdır.

  İsim: ilk-kadin-vali-kadin-vali-icin-siyasi-irade-gerekli-1.jpg
Görüntüleme: 7195
Büyüklük: 11,3 KB (Kilobyte)


  1991-1995 yılları arasında Muğla Valiliği görevini sürdürmüştür. 1994-1995 yıllarında Muğla Valisi olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Planlamalar Kongresi Türk Milli Heyeti Başkanlığı yapmış, "Avrupa Planlamaları Çalışma Grubu" başkan yardımcısı olmuştur. Muğla İlinde kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve tütüne alternatif projler geliştirilmesi kapsamında, geleneksel dokumacılığın korunması için Yeşilyurt Modelini oluşturmuş ve "MELSA" yı kurmuştur (Muğla El Sanatları). Muğla Üniversitesinin kurulması, çevreye yönelik faaliyetleri ile öne çıkmıştır. 1995 yılında ANAP'tan Muğla milletvekili seçilmiştir. TBMM Kadının Statüsünü Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. TBMM ANAP Grup Yönetim Kurulu üyeliği ve ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilmiştir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Milli Heyet Üyeliği yapmıştır. AKPM de bir Komisyon Başkanlığına seçilen ilk Türk Milletvekili olarak "Çevre, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komisyonu" Başkanlığı yapmıştır. Halen AKPM onur üyesidir. Türkiye'nin ilk ve halen tek kadın Valisidir.

  Hamburg Üniversitesinde Alman Dili ve Edebiyatı doktorası yapmış, Ankara Üniversitesinde ve Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak Almanca dersler vermiştir.

  1975-1980 yılları arasında Kocaeli senatörlüğü yapan Dr.Abdullah Köseoğlu, babası; eski başbakanlardan Nihat Erim, dayısıdır. Emekli Büyükelçi Reha Aytaman ile evlidir. Osman

  Aytaman (End. Müh) bir oğlu vardır.

  Valilik döneminde yaşadığı anıları, Turkuvaz Kitap'tan çıkan İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl adlı kitapta toplamıştır.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  peki kaç yılında öldü
 3. #3
  ölüm yılı belli
 4. #4
  ölüm yılı kaç
 5. #5
  salaklar daha ölmedi doğum tarihine bakın
 6. #6
  Ne zaman öldü
 7. #7
  ölmediği için yok çünkü
 8. #8
  evet 55 yaşında
 9. #9
  55 yaşında
 10. #10
  yok bnce olm tarihi eeli olmadığı için vermedilerrrrrr
 11. #11
  sana katılıyorum ilk baş bende anlamamıştım sonra resmine bakınca genç olduğunu gördüm
  Okunma: 24171 - Yorum: 23
Kullanıcı Değerlendirmesi
3 - 5 (1 oy)