Boşaltım Sistemi Organları Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal

Boşaltım Sistemi Organları Hakkında Bilgi

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Boşaltım Sistemi Organları Hakkında Bilgi

  Boşaltım sisteminin vücut dengesinin (homeostaz) sağlanmasında çok önemli bir yeri vardır.

  Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden oluşan boşaltım sistemi, yapım-yıkım sırasında ortaya çıkan atık maddelerin atılımından sorumludur. Vücut işlevlerinin sürekliliği için hücrelerden atık maddelerin atılması gerekir. Katı ve sıvı atıklar, kan içinde erimiş olarak taşınırlar ve böbreğe ulaştırılarak süzülürler. Bu atıklar üreterler yoluyla idrar kesesine geçerek, belli aralıklarla sidik olarak depolanıp, değişik aralıklarla vücuttan atılırlar.


  Boşaltım Sistemi Organları
  Böbrekler
  Böbrekler

  Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde 2 tane boşaltım organlarıdır. 10 cm kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak boşaltırlar. Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen tıbbi dal nefrolojidir. Nefroloji, adını Yunanca "böbrek" anlamına gelen nephros sözcüğünden alır. Böbrek(ler) ile ilgili anlamında kullanılan renal sözcüğü ise Latince renalis sözcüğünden gelir. Böbreklerin içindeki süzme birimlerine nefron denir kanımızda atık maddelerin yanı sıra karbonhidratların yağların ve proteinlerin sindirilmesi sonucu oluşan küçük molekllerile vitamin ve su gibi yararlı maddelerde bulunur. Enzimler burdan salgılanır.

  Üreterler

  Üreterler, böbrek ile idrar torbası arasında bulunurlar. 25-30 cm uzunluğunda, 4-7 mm çapında, kas liflerinden oluşmuş boru şeklinde yapılardır. Böbreklerde oluşan idrar bu ince borucuklar vasıtasıyla idrar kesesine ulaşır. Ureter pars abdominalis ve pars pelvica olmak üzere iki kısımda incelenir. Üreterin üç yerde darlığı vardır. Birinci darlık başlangıç yerinde, ikinci darlık linea terminalis'i çaprazladığı yerde, üçüncü darlık da sidik kesesine girdiği yerdedir (en dar yeri burasıdır).

  İdrar kesesi
  İdrar kesesi
  İdrar kesesi yoğun kas liflerinden oluşmuş, idrarın depolandığı, genişleme özelliği bulunan torba biçiminde bir yapıdır. İdrar torbası dolduğunda kesenin duvarını oluşturan kas lifleri gerilerek idrara çıkma hissi uyandırır ve duvarındaki kasların kasılması ile idrar kesesi boşalır. Kadınlarda pelvis boşluğunun tabanında, erkeklerde rektumun önünde ve prostatın üzerindedir.

  Üretra
  İdrarın idrar torbasından alınarak, vücut dışına atıldığı son kanaldır.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  çok tessekkurler çok işime yaradı :)
 3. #3
  çok güzel bir açıklama hele penisi
 4. #4
  Çok Teşekkür Ederm Performans Ödevimde Çok İşime Yaradı İyi Günler <3 :)
 5. #5
  performans ödevim için bire bir
 6. #6
  performans ödevime çok yafdımcı oldu
 7. #7
  ÇoK AmA ÇoK TeŞeKüR EdEriM PerFOrMaNs ÖdeVimDİ iNşLLAH 100 vErİR
 8. #8
  ödevime yaradı
 9. #9
  işallah ödewimden 0 almam
 10. #10
  Performans ödevimdi çok yardımcı oldu
 11. #11
  çok teşekkkür ederim performans ödevimi yaptım
  Okunma: 18915 - Yorum: 33
Kullanıcı Değerlendirmesi
1 - 5 (1 oy)