DNA ve RNA Arasındaki Farklar? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


DNA ve RNA Arasındaki Farklar?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Birincisi, DNA çift iplikçikli olmasına karşın, coğu biyolojik fonksiyonunda RNA tek iplikçiklidir, ve DNA'dan çok daha kısadır.

  İkincisi, DNA'yı oluşturan şeker molekülleri deoksiriboz, RNA'yı oluşturanlar ise ribozdur, yani DNA'da pentoz halkasının 2' konumunda bir hidroksil grubu yoktur, RNA'da ise pentoz halkasının iki hidroksil grubu vardır. Rna'da fazladan bulunan hidroksil grupları, hidroliz nedeniyle onun DNA'dan daha az dayanıklı olmasına neden olur.

  Üçüncüsü, adenin bazını tümleyen baz DNA'daki gibi timin değil, urasildir. RNA genelde tek iplikçikli olmasına rağmen, çoğu RNA molekülü katlanarak baz eşleşmesi ile çift sarmallı bölgeler oluşturur.

  DNA'dan farklı olarak RNA'lar uzun çift iplikçikli sarmallar değil, birbirine sıkıca sokulmuş kısa sarmallardan oluşur. Bu baz eşleşmeleri RNA molekülüne belli bir şekil verir ve bazların fonksiyonel grupların bir araya gelmesi sonucu reaktif özelliğe sahip olan yapılar ortaya çıkar. Bu sayede RNA, bir enzim gibi, kimyasal katalizör olarak işlev verebilir. Örneğin, peptit bağını oluşturan bir enzim olan ribozomun aktif merkezi tamamen RNA'dan oluşmaktadır.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  emeğine sağlık tskr...
 3. #3
  ellerınıze saglık cok guzel olmus keske her sıte sızın gıbı olsa yaa ama gercekten cok guzel olmus ellerınız dert gormwsın emegı olan herkese tesekkur lerrr
 4. #4
  çok tesekkürler cok güzel emegi olan herkesin ellerine sağlık
 5. #5
  emegınıze saqlık daha fazla verırsenız ıyı olur.. fazla deıl
 6. #6
  burada butun emegı gecmıs kısılere tesekurler
 7. #7
  çok teşekkür ederim çok işime yaradı bu bilgiler sayesinde performans ödevimi yaptım
 8. #8
  süper siteee bayıLdım hoca performasa 100 werdi çoqqqq saolunnnnnnnnnnnnnnnnn <3<3<3<3
 9. #9
  cok tesekkurler yardımınız için
 10. #10
  ellerinize saglik cok işime yaradi teşekkürler....
 11. #11
  TeŞekkÜrler
  Okunma: 100460 - Yorum: 45
Kullanıcı Değerlendirmesi
4.3 - 5 (22 oy)