Ana Menü

Güzellik Cilt İçin Gerekli Vitaminler

Akneli ve güneşten hasar görmüş ciltler

A vitamini tek kelimeyle mucizeler yaratır. Akneli veya güneşten hasar görmüş ciltler A vitamini ile tedavi edilir. Bu vitamin, hücre yenilenmesini sağlar, saçları ve mukoza dokusunu korur, yaraların hızla iyileşmesinde mühim bir rol oynar. A vitamini mühim bir antioksidan olduğu için vücudumuzun ve cildimizin enfeksiyonlara karşı direncini artırır.

Betakaroten, A vitaminin değişik bir formudur ve en az A vitamini kadar etkilidir. A vitamininde doz aşılırsa ten kalınlaşır fakat betakarotenlerin böyle bir tehlikesi yoktur.

Sağlıklı Bir Ten İçin Gerekli Vitaminler

Cildinizi korumak için

Cildinizi korumak için vücudumuzda B vitaminleri eksiklikleri olması, birçok başka sorunun yanı sıra, ten sorunlarına da yol açar. Zira B kompleks vitaminleri hücresel gelişim için gerekli olan enzimlerin oluşmasına muavin olurlar.Umumi sıhhat için bütün B vitaminleri gereklidir. Ancak cildi korumaya gelince, B-6’nın yeri fazla özeldir. Bu vitamin, enfeksiyonları yaratan kimyasalları etkisiz hale getirir. B-3,B-5 ise cildimizin nemini korurlar.

Gençlik vitamini

C vitamini cildimizi gergin ve dolgun gösteren’ kollajen doku’nun oluşumunda birince derecede etkilidir. Aynı zamanda fazla kuvvetli bir antioksidandır. Bütün bu nedenlerle ‘Gençlik vitamini’ olarak bilinir. C vitamini, yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır, cildimize parlaklık ve yoğunluk kazandırır, kan pıhtılaşmasını ve morarmaları önler. E vitaminin etkisini artırır, demir emilimini güçlendirir ve stresin üzerimizdeki etkilerini azaltır. Şeffaf ve genç bir ten için C vitamini fazla önemlidir. Birçok kremin içine anti-aging amaçlı olarak C vitamini ek edilir. Bu kremler nihayet zamanlara kadar pek yararlı olmuyordu. Zira kullanılan vitamin molekülleri tene nüfuz edemeyecek kadar büyüktü. Fakat artık cildin emebileceği nitelikte kremler geliştirildi. Bunları her yaşta kullanabilirsiniz.

Güneş ışığı olmadan da olmaz!

D vitamininin kemik sağlığı için mühim olduğunu iyi biliyoruz. Fakat daha fazlası da var. Zira D vitamini cildimiz için de gereklidir. Bu vitamin yaraların iyileşmesinde mühim bir rol oynar. D vitamini üretebilmek için biraz güneş ışığına ihtiyacımız var.Haftada 3 kez, yüz, kol ve bacaklarımızı güneşe göstersek yeterlidir.

İnce çizgiler için:

E vitamini fazla etikli bir antioksidandır. C vitamini ve selenyum ile birlikte alındığında etkisi artar. Bu vitamin hücre yenilenmesine yardımcı olur, yaşlanma sürecini geciktirir, ayrıca yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. E vitamini içeren kremler raflardaki yerini almadan evvel, kadınlar gözaltlarına ve ciltlerinin kuru bölgelerine, E vitamini kapsüllerini açıp sürerlerdi.

Sıkı ve gergin ciltler

Azıcık çinko nelere kadirdir bir bilseniz! Vücutta 100 kadar enzimi harekete geçirir. Hücre yenilenmesi için gerekli olan genetik materyalin bir kısmını temin eder. A vitamininin kullanılmasını sağlar. Çinko ten sorunlarında özellikle aknede en etkin tedavilerden biridir. Tene sıkılık ve gerginliği veren kolajen ve elastin üretimine yardımcı olur, böylece zamansız kırışmayı önler.

Yorum Yap