Kategori

Gezelim Görelim
1. Dünya Savaşı Londra Kulesinde Gelinciklerle Anılıyor

Londra Kulesi  yani  Tower of London  Londra’nın merkezinde Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan tarihi bir  yapıdır.  

I. William tarafından yaptırılan bu bina beyaz kule adıylada anılır. Lonra kulesi bir çok binadan ,koruma duvarı ve hendekten oluşan kompleks bir yapıdır. Bu tarihi yapı birinci dünya savaşının patlak vermesinin 100. yılı olması nedeniyle değişik bir anma törenine ev sahipliği yapıyor.5 Ağustosta Londra Kulesi bu yeni hali ile ziyarete açıldı. 

Sahne tasarımcısı Tom Piper ve seramik sanatçısı Paul Cummins tasarlanan bu görsel şov gerçekten çok ilgi çekici. 888.246 adet seramik gelincik ile Londra kulesinin ünlü hendeği doldurulmuş. Bu çiçeklerden herbiri 1. Dünya savaşına katılan bir askeri temsil ediyor. Savaşa katılmış 888.246 askere 888.246 tane seramik gelincik yapılmış.

Londra Kulesi (2)

Görüntü itibariyle kuleden akan ve hendeği dolduran bir kan şelalesini andıran tasarım görkemli ve ilgi çekici olmuş. Kuleyi ziyarete gelenler bu seramik gelincikler’den satın alabiliyorlar. Elde edilen gelir hayır kurumlarına bağışlanacakmış.

Kızıl bir denizi andıran bu anma töreni resimle ile karşınızda.

Londra Kulesi (4)

Londra Kulesi (1)

Londra Kulesi (3)

Yorum Yap