40 Yıl Sonra İşe Gitmeyeceğiz
40 Yıl Sonra İşe Gitmeyeceğiz

40 Yıl Sonra İşe Gitmeyeceğiz

ABD’li düşünür Alvin Toffler’ın tahminlerine göre, gelecek 40 yılda kadınlar şimdiye kadar benzeri görülmemiş biçimde iktidarda olacak, Batı’ya 
Müslüman göçü artacak ve artık “işe gitmek “gerekmeyecek.

1970’de yazdığı “Gelecek Şoku” kitabıyla, gelecek bilimi olarak da adlandırılan “fütürolojinin” öncülerinden olan Alvin Toffler’ın, kitabının yayınlanmasının 40. yıldönümü nedeniyle bir ekiple birlikte yeni bir rapor hazırladı.

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen bir toplantıda açıklanan “Gelecek 40 Yıl İçin 40 Tahmin” adlı rapora göre, 2050’de dünya yerinden oynayacak. İşte rapordan bazı başlıklar:

*Kadınlar iktidara gelecek*

– Gelecek 40 yılın tahminine göre, kadınlar, şimdiye kadar görülmemiş bir oranda önemli görevlere gelecekler.

*Göç hızla artacak*

– Hristiyanlığın güney yarıküre ülkelerinde yayılırken, daha fazla sayıda Müslümanın Batı ülkelerine göç edeceği tahmin ediliyor. İklim değişikliği çatışmalara yol açacak, buzulların erimesi yeni petrol ve mineral zenginliklerinin keşfedilmesini sağlayacak. Suların yükselmesi, deniz kıyıları boyunca yaşayan halkın kitleler halinde başka yerlere göçüne yol açacak.

*İşe gitmek gerekmeyecek*

– Yüksek hızlı internet standart olacak ve bu sayede yaygınlaşacak videokonferans sayesinde çalışmak için artık büroya gitmeye hiç gerek kalmayacak. İnsanlar dünyanın neresinde olursa olsunlar çalıştıkları işlerini yapabilecekler.

ABD, ÇİN’E BAĞIMLI HALE GELECEK

Gelecek 40 yılın tahminine göre, ABD de, yenilenebilir enerji sistemleri, melez motorlu otomobil, radar ve silah üretebilmek için gerekli olan yeni değerli metaller nedeniyle Çin’e bağımlı olacak. Alternatif enerji biçimlerinin gelişmesi dolayısıyla Suudi Arabistan, İran, Irak ve Körfez ülkeleri ile Rusya ve Venezuela’nın “fosil yakıtlar sonrası dünyanın kaybedenleri” olacağı kaydedilen raporda, Hristiyanlığın güney yarıküre ülkelerinde yayılırken, daha fazla sayıda Müslümanın Batı ülkelerine göç edeceği tahmin ediliyor.

Toffler’ın öngörülerine göre, iklim değişikliği çatışmalara yol açacak, buzulların erimesi yeni petrol ve mineral zenginliklerinin keşfedilmesini sağlayacak. Suların yükselmesi, deniz kıyıları boyunca yaşayan halkın kitleler halinde başka yerlere göçüne yol açacak.

Nüfusun giderek yaşlanması nedeniyle ihtiyarların bakım giderlerinin dörde katlanacağı ve Amerikan yaşam sigortası sistemlerinin bugünkü şekliyle devam edemeyeceği öngörüsünde bulunan Toffler, yeni sigorta sisteminin ne olacağının bilinmediğini, ancak toplumun ihtiyaçlarına uygun bir biçimde olacağını belirtiyor. Gelecek 40 yılın tahminine göre, kadınlar, şimdiye kadar görülmemiş bir oranda önemli görevlere gelecekler.

GIGABYTE YERİNE PETABYTE

Toffler ve ekibi, bilgi iletimindeki hızın artışı dolayısıyla, dünyanın, gigabyte üzerinde bir veri depolama birimi ve bilişim kuvveti olan “petabyte kainatına” gireceği öngörüsünde de bulunuyor. Alvin Toffler, Gelecek Şoku’nda yazdıklarıyla, bilim ve teknolojinin çok hızlı gelişeceğini, bu nedenle insanların çoğunun bilgi bombardımanını sindirmekte güçlük çekeceğini ve gerçek yaşamla bağlarını koparmaya çalışacaklarını önceden kestirmişti.

Toffler’ın, kitabında bilgi iletiminde hızın artacağı, eşcinsel evliliklerin gündeme geleceği ve çevre felaketlerinin çoğalacağı gibi başka öngörüleri de doğru çıkmıştı. Sosyolog Toffler’ın birçok dile çevrilen kitabı, şimdiye kadar 6 milyondan fazla sattı.

Yorum yapın