Cimri (Moliere) Kitap Özeti - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Cimri (Moliere) Kitap Özeti

 1. sponsorlu bağlantılar
  Harpagon cimri adamın tekidir. Herkesten her şeyden şüphe duyar para konusunda. Gözleri artık para hırsına bürünmüş bir kişiliğe sahiptir. Çocuklarına bile güvenmez hatta parasından zırnık koklatmaz para vermeye korkar. Ve bu yüzden parasını para kutusunda saklar fakat içerisinde bulunduğu para kutusuna bile güveni yoktur. Para harcamamak için hayvanlarını bile aç bırakır. Valere Harpagon'un kâhyasıdır. Ayrı zamanda Don Thomas Alburcy' nin oğludur. Kayıp olan ailesini bulmaya çalışır. Elise ise Harpagon ‘un kızıdır ve Elise ile Valere birbirlerine âşıktırlar. Ve evlenmek hatta babalarına bu durumu açıklamak için çaba sarf ederler fakat karşı çıkacağını düşündükleri için açıklamaya çekinirler. Cleante Harpagon ‘un oğludur.

  Cleante bir gün kardeşi ile sohbet ederlerken sevdiği kızı ona açıklamak ister. Ve Mariane olduğunu itiraf eder. Ona güzelliğiyle, çekiciliğiyle ve zeki olmasıyla tamamen bağlıdır. Mariane de Don Thomas Alburcy' nin kızıdır. La Fleche Cleante' nin uşağıdır. Baba olan Harpagon bir gün çocuklarını yanına çağırır. Ve onlara Mariane adında bir kızı tanıyıp tanımadıklarını sorar. Cleante şaşkın ve birazda heyecanlı bir halle onu tanıdığını hatta çok iyi biri olduğunu ve evlenebilecek bir bayan olduğunu söyler. Kendisini katarak… Harpagon' da biraz paralı ise onunla evlenmek istediğini açıklar. Cleante çok şaşırır ve kızar fakat babasına bu durumu ifade edemez. Ayrıca Harpagon çocukları için kısmetler bulmuştur onlardan habersiz. Oğlu Cleante' yi dul ve zengin bir kadın ile kızı Elis' i ise Senyör Anselme'yle evlendireceğini söyler. Elise 50 yaşındaki bir adamla evlenmek istemediğini söyler fakat babası, Anselme'nin zengin olduğunu ve onu çok iyi geçindirebileceğini söyler. Hatta Anselme Mariane' yi çeyizsiz kabul evlenmeye kabul eder. Harpagon'unda işine geldiğinden zaten kızını onla evlendirmek ister.

  Cleante babasının kendi sevdiği kıza göz koyduğunu düşünerek uşağı La Fleche ile paylaşır ve buna çözüm bulmaya çalışırlar. Ve çözümü tefecide bulacaklarını zannederek yola koyulurlar fakat parayı tefeci olarak verecek olan kişi ise babası Harpagon'dur. Harpagon Frosine ile konuşur çünkü Mariane'yi ikna edebilecek tek kişi odur. Frosine ise düzenci, sahtekâr bir kadındır. Frosine Mariane'yi Harpagon ‘a, Harpagon ‘u Mariane ‘ye birbirlerini sevebileceklerini onlara yalanlar söyleyerek ikna eder ve birbirleri ile görüştürür. Bu karşılıklı görüşme Harpagon ‘un evinde olur herkes evdedir hizmetçiler, uşaklar vs.

  Cleante babası ile yalnız görüşürlerken Mariane için kötü şeyler söyler ondan vazgeçirmek için. Hatta onu bırakmasını ve kendisi ile evlenmesini babasına ikna ettirmeye çalışır. Cleante daha fazla buna dayanamayarak duygularını babasına açar. Mariane'yi sevdiğini hatta onla görüştüğünü ve onun evine gittiğini babasına itiraf eder. Buna rağmen Harpagon vazgeçmeyecektir Mariane'den. Ansızın Valere'nin kayıp olan ailesinden biri yani babası çıkıp gelir ama Don Thomas Alburcy'nin oğlu olduğunu Valere ve babası bilmezler. Valere gerçek kimliğini ortaya koyar. Ve birbirlerinin baba oğul ayrıca Moliere'nin kız kardeşi olduğunu öğrenir ve çok sevinirler. Don Thomas Alburcy varlıklı biridir. Ayrıca Harpagon'un, kızı Mariane ile evlenmesine karşı çıkar. Harpagon bu duruma şart koyar ve tüm masrafları ödemesini ancak o şekilde evlenmelerine izin vereceğini söyler. Don Thomas Alburcy her şeyi ödeyeceğini ve hatta tüm gerekli olan her şeyin kendisi alacağını ifade ederek Harpagon ‘unda dâhil masraflarını kendisine üstlenir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-10-06 #2
  sonlarını yanlıs anlatmıssın. ayrıca karakter isimlerini ara ara yanlıs yazmıssın
 3. 2013-01-13 #3
  aynen karakter isimleri yanlış yazılmış ara ara dramatik örgü dikkat edilerek yazılan bir öyküyü sıçıp batırmışsın ayrıca :)
 4. 2013-04-04 #4
  kolaysa gelin siz yapın arkadaşım eline emeğine sağlık
 5. 2014-10-25 #5
  Arkadaşlar kitap özeti o kadar saçma olmuş ki kitapla alakası yok ben kitabı okudum sadece özeti biraz toparlamak için bakıyordum öncelikle kahraman adları yalnış ve konusuda yani evet bazı yerleri doğru ama bazıu yerleri tamamen sıkmışlar kitapla alakası yok bu özeti yaparsanız ögretmeninizde :D neyse kolay gelsin
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2015-02-14 #6
  beğenmedimmmmmmmmm
  Okunma: 22970 - Yorum: 5 - Amp