sponsorlu bağlantılar
Bebeğinizin meme veya biberonla süt emerken, yuttuğu şey sadece süt değildir. Bebekler de tıpkı büyükler gibi besleyici sıvı ile beraber hava da yutar. Bebeğiniz öğününü tamamlarken bu gazdan rahatsız olabilir. Bu nedenle meme emilirken her 5 dakikada bir veya biberonla beslenirken de ara sıra bebeğinizin gazını çıkartmanın değişik yolları vardır.


İsim:  gaz sancısı.jpg
Görüntüleme: 8997
Büyüklük:  16,8 KB (Kilobyte)En çok bilinen bebek gaz çıkarma yöntemleri şunlardır:

  • Bebeğinizi omzunuza yaslayınız. Yüzü yana bakacak şekilde kucağınıza yatırınız. Bunu yaparken dik bir şekilde oturunuz. Hafif vuruşlar veya sırtını ovalama çoğu bebeğin gazını çıkarmak için yeterli olabilir. Ancak bazıları için daha kuvvetli dokunuşlar gerekebiliyor. Bunların hepsini deneyerek hangisinin en iyi yol olduğunu bulmanız mümkündür.


  • Bebeğinizi omzunuza dayayarak gazını çıkartma: Bebeği omzunuzda sıkıca tutun ve bir elinizle poposundan kavrayarak diğer elinizle sırtına hafifce vurunuz. Bu yöntem bir çok bebekte en iyi sonucu veren tutuş biçimidir. Ancak temiz bir havlu ile omzunuzu korumayı unutmayın.


  • Bebeğinizi yüzü yana bakacak şekilde kucağa yatırarak gazını çıkartma: Bu işlemi yaparken, bebeğinizin yüzünü bacağınızın üstünde yana bakacak şekilde tutunuz. Midesi diğer bacağınızın üzerinde olacak şekilde kucağınıza yatırınız. Bir elinizle bebeği sıkıca kavrayınız ve diğeri ile hafifçe sırtına vurunuz.


  • Bebeğinizi dik olarak gazını çıkartma: (Bu işlem daha çok 4 ay sonrasında uygulanabilir!) Bebeğinizi kafası öne eğik olacak şekilde kucağınıza oturtunuz ve bebeğinizi koltuk altından tutarken bir elinizle de göğüs bölgesine destek yapınız. Bebeğinizin sırtını bu şekilde ovalayınız.


sponsorlu bağlantılar