Malzeme (4 kişi İçin):

İri cinslerinden 8 mantar,
1/2 demet maydanoz,
1 limon,
1+1/2 kahve fincanı zeytinyağı,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yapımı:

Sıkı etli, böcekler tarafından dokunulmamış 8 iri mantarı ele almalı. Bunların şemsiyeyi andırır tepelerini keskin bir bıçakla saplarından ayırmalı. Sonra bu tepelerin ince zarlarını nemli ve temiz bir çuvalla ovarak gidermeli. Mantarların saplarını da ince ve keskin bir bıçakla toprağa değen bölümlerini kesip attıktan sonra aynı nemli çuval parçasıyle ovup zarlarını gidermeli. Sonra bu sapları keskin bir bıçakla uzunlamasına ikiye veya üçe ayırmalı.

Izgarayı kuvvetli, ama alevsiz biri odun kömürü ateşinin beş parmak yukarısına oturtmalı. Tuzlayıp blberlemeli. Mantarların önce bir yüzlerini nar gibi kızartmalı. Sonra bir spatulanın yardımıyla bunları alt - üst etmeli. Bu yanları da kı
zarınca bunları gene bir spatula veya pay küreğiyle ızgaradan dikkatle alıp sıcak bir yerde tutulan servis tabağına yerleştirmeli.
Böylece bütün mantarları kızartmalı. Sonra temizlenip yıkandıktan sonra kıyılmış maydanozu serpmeli. Limon suyuyla zeytinyağını gezdirerek üzerlerine döktükten sonra sıcak sıcak servis yapmalı.