Kimyasal Pillerin Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kimyasal Pillerin Özellikleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Piller, negatif elektrot (anot) ve pozitif elektrot (katot) ile iki elektrot arasındakimyasal reaksiyon sağlayan elektrolitten oluşur.Genellikle pillerin içinde elektrik olduğu düşünülür. Hâlbuki pillerin içinde elektrikdeğil, sadece şartlara uygun hâle gelince elektrik üretebilen kimyasal maddeler vardır. Bukimyasal maddeler normal şartlarda birbirinden ve pilin gövdesinden izole edilmiştir. Pilin artı ve eksi uçları birbirine bağlandığında kimyasal maddeler birbiriyle reaksiyona girerekelektrik üretmeye başlar. Bu reaksiyon sonucu oluşan elektrik enerjisi çeşitli aletlerdekullanılır. Her bir hücre genel olarak 1,5 volttur. Hücreler birbirine seri bağlanarak dahayüksek voltaj üretebilir. Örneğin 9 volt pil, 6 adet 1,5 volt hücrenin seri hâlde bağlanmasısonucu elde edilir. Elektrokimyasal sisteme bağlı olarak hücre voltajı 1,2 volt ile 4 voltarasında değişir.

  Kimyasal Pillerin Özellikleri

  Piyasada farklı özelliklere sahip piller bulunmaktadır. Piller, ıslak veya kuru olarakikiye ayrılır. Islak hücreli pillerde elektrolit sıvıdır. Kuru hücreli pillerde elektrolit, pastaveya jel hâlinde bulunur.Kurşun-asit piller (aküler), ıslak piller olarak bilinir. Sembolü Pb’dir. Kurşun asitpiller (aküler) otomobillerde, motosikletlerde, botlarda ve çeşitli diğer endüstrilerde çalışma,aydınlatma ve tutuşturma amacı ile kullanılır. Kurşun asit pilleri (aküleri), sülfürik asitelektrolitleri içinde kurşun ve kurşun oksit elektrotları içerir. Örneğin bir otomobilin kurşun asitaküsü, ortalama 8 kg kurşun 0.454 kg sülfürik asit içerir.

  Piller tekrar şarj edilip edilmemelerine göre primer piller ve sekonder piller olmaküzere ikiye ayrılır. Primer pillerde reaksiyon hücre içinde gerçekleşir ve reaksiyon geridöndürülemeyen (tersinmez)dir. Primer piller şarj edilemez. Sekonder pillerde kimyasalreaksiyonlar geri döndürülebilir (tersinir)dir. Dıştan bir enerji ile reaksiyon başa döndürülür.Güç, sekonder kaynaktan pile yüklenebilir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-26

Konu Etiketleri

pil çeşitleri nelerdir, pil çeşitleri ve özellikleri, pilin içindeki maddeler, pilin özellikleri kısaca

  Okunma: 4926 - Yorum: 0 - Amp