Bilim Heyeti Asal Sayılari Konuşuyor - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bilim Heyeti Asal Sayılari Konuşuyor

 1. sponsorlu bağlantılar
  Bilim heyeti asal sayilari konusuyorTrent Üniversitesi'nden matematik profesörü Stefan Bilaniuk söyle yazmis:
  Matematik ve bilim arasindaki esas farklilik ve her birinin zayif tarafi su espride bariz bir biçimde belli oluyor.
  Dinlenme odasinda oturan akademik personele 1 den büyük bütün tek sayilarin asal olup olmadigi soruluyor.
  Fizikçi deneye baslar: 3 asal, 5 asal, 7 asal, 9 asal degil gibi, ama bu deneysel bir hata olabilir, 11 asal, 13 asal... ve deneysel bulgularin bütün tek sayilarin asal oldugu hipotezini destekleme egiliminde oldugu sonucuna varir.
  Fizikçiden hiç de geri kalmayan mühendis de deneye baslar: 3 asal, 5 asal, 7 asal, 9 asal, 11 asal, 13 asal... ve bütün tek sayilarin asal olmasi gerektigi sonucuna varir.
  Istatistikçi tek sayilardan gelisigüzel seçilen bir numuneyi kontrol eder: 17 asal, 29 asal, 41 asal, 101 asal, 269 asal... ve bütün tek sayilarin asal oldugunun olasilikla dogru oldugu sonucuna varir.
  Fizikçi diger gözlemlerin kendi çikarimini destekledigini gözlemler, fakat matematikçi "salt gözlemlere" dudak büker ve su sonucu panoya asar: 3 asaldir. Kolay bir akil yürütmeyle (bu okuyucuya birakilmistir, matematikçilerin adetidir, hep zor, hatta imkansiz kisimlari okuyucuya birakirlar) gösterilebilir ki 1 den büyük bütün tek sayilar asaldir.
  Kimyaci periyodik tabloyu inceler ve su cevabi verir: 3 lityum, 5 bor, 7 azot, 9 flor, 11 sodyum, ... Bu elementlerin kimya laboratuarlarinda nükleer fizyonu yaygin olmadigindan, bu elementler bölünemezdir. Bunlarin hepsi asaldir. (Aynisi çift sayilar için de dogrudur.)
  Ekonomist 3'ün, 5'in, 7'nin asal oldugunu fakat 9'un asal olmadigini fark eder ve bir çiglik atar, "Bakin ! Asal sayilarin endeksi düsüse geçti!"
  sponsorlu bağlantılar
  Eklenmiş Dosya

   Konuyu Beğendin mi?
  Okunma: 1188 - Yorum: 0 - Amp