sponsorlu bağlantılar
Eşinizde "Huysuz Erkek Sendromu" var mı?

Kocanız ya da erkek arkadaşınız hep birşeylerden şikayetçi, hayatından memnuniyetsiz, sizden mutsuz, mızmız, herşeyi eleştiren, bardağın daima boş tarafını gören, şikayetleri dinmek bitmeyen bir haldeyse ve üstelik hayatındaki tüm olumsuzlukları size yüklüyorsa ve siz onun şikayetlerinden bunaldıysanız, siz bir HES (Huysuz Erkek Sendromu) ile berabersiniz… O bir HUYSUZ ERKEK!

Sinirli Erkeğe Nasıl Davranmalı ?


Hes Nedir?
Erkeklerde testesteron düzeyindeki ani düşüşlerden kaynaklanan aşırı sinirlilik ve huysuzluk hali. Uzmanlar bunun da erkek menopozu olduğunu söylüyorlar. Yetişkin erkeklerin, %35 ile %40'ında görülen bu sendromun erkeğin yaşı ile ilgisi yok. Tamamen kişilik yapısı ile ilgili olan bu sendromda, kendisine, sevdiklerine, çevresine, işine gücüne ve dünyaya karşı olumsuz bakış açısı vardır. Mutsuzluk sendromu olan huysuz erkek sendromu, başta kendisine olmak üzere, hayatı birlikte yaşadıklarına da zehir eder.

İlk Tanı Hayvanlar Aleminde Kondu…
Huysuz erkek sendromunun (HES) ilk tanısı hayvanlar aleminde konuldu. Gerald Lincoln, huysuz erkek sendromunu, insan soyunda ve erkeklerde buldu. Önce koyunlar üzerinde çalışan Lincoln, koçlarda testosteron düzeyinin sonbaharda doruk noktasına ulaştığını ve kızıştıklarını, kış aylarında ise tam tersi, hormon düzeyinin düştüğünü ve cinsel isteklerinin azaldığını sapladı. Aynı şekilde dağ keçisi, geyik ve Hint fillerinde aynı durum gözlendi. Maymunlar üzerindeki araştırmalarıyla bilinen David Abbot ise, sinirli ve agresif erkeklerin testosteron düzeylerinin düşük olduğunu söylüyor.

Erkeklik Hormonu Düşük Olan Erkeklerde Mutsuzluk Görülüyor
Bazı erkeklerin, diğerlerine göre, testosteron hormon seviyeleri daha düşük hatta bazı erkeklerin beyni erkeklik hormonu üretmiyor. İste bu her iki erkek tipi de, sinirli, depresif ve mutsuz erkekler oluyorlar. Huysuz Erkek Sendromu olan erkekler sürekli mızmızlanan devamlı olarak hayatından şikayet eden, mutsuz, bıkkın, öfkeli erkekler oluyorlar. Huysuz Erkek Sendromu olan bir erkeğin, "mutluyum" dediğini duyamazsınız.

Erkeklerden HES Neden Olur?
Babası tarafından ezilen, onaylanmayan, aşağılanan erkek çocukları yetişkin olduklarında Ezik Erkek Sendromu taşırlar. Huysuz erkek sendromunda da, erkek çocuğunun annesi ile olan sorunlu ilişkisi devreye giriyor.

Annelerinden Yeterince Sevgi Görmemiş Erkek Çocukları,
Huysuz Erkekler Oluyorlar
Yeryüzündeki her çocuk anne sevgisine muhtaçtır. Hiç kuşkusuz her anne, çocuğuna kucak dolusu sevgisini sunar. Ancak kimi zaman, annelerin kendi iç dünyalarındaki patolojiler nedeni ile çocuğuna sevgisini hissettiremez. Anne sevgisinden yoksun kalan erkek çocukları, sinirli, öfkeli ve hırçın olurlar.

HES'li Erkekler, Eşlerine Naz Yapan, Eşlerinden Annelik Bekleyen Erkeklerdir
Eğer eşiniz;
- Size naz, kapris yapıyorsa,
- Şikayetlerinin ardı ardası kesilmiyorsa,
- Her ağzını açtığında "mutsuz" olduğunu söylüyor, mutsuzluk sendromuyla kıvranıyorsa,
- Alıngansa, sizden aşırı ilgi bekliyorsa,
- Evdeki ve çevrenizdeki herkesten daha çok onunla ilgilenmenizi istiyorsa,
- Onu çok sevdiğiniz halde, sevmediğinizden yakınıyorsa,
- Öfkeli, tahammülsüz ve defresife,
- Sık sık depresyona giriyor ya da kronik depresifse,
- Sizden aşırı ilgi bekliyor ve bulamadığı zaman hırçınlaşıyorsa,
- Her bulduğu fırsatta, annesine gidiyorsa,

Bilin ki siz Huysuz bir Erkekle evlisiniz.

HES'li Erkeklerin Eşleri Nasıl Davranmalı?
- Onu sevdiğinizi sık sık söyleyin,
- Ona anlayışlı davranın,
- Tahammülünüzün tükendiği noktalarda, mesafe koyun ve sinir sisteminizi korumaya alın,
- Öfkesini size karşı kusmasına izin vermeyin, onun kum torbası olmayın,
- Sorunun nedenini uygun bir dille anlatın ve psikoterapiye yönlendirin.

HES'li Erkekler Psikoterapi Almalı
Annesinden onay almayı başaramayan erkek çocuğu hırçın ve stres dolu olur. Yetişkinliğine Huysuz Erkek Sendromu olarak yansıyan bu psikolojik sıkıntıyı erkek, sevgililerine ve eşine yükler. Annesinden görmediği ilgi ve sevgiyi eşinden bekler. Ancak siz ne kadar sevgi ve ilgi verirseniz verin, o doymayacak yine sinirli, mutsuz ve hırçın olacaktır. Çünkü bilinçaltı size anne rolünü yüklemiştir. Psikoterapilerle, erkeğin çocukluğuna inerek, sorunu ile yüzleştiriyoruz. Ardında da, anne ve eş rollerini birbirinden ayırmasını sağlıyoruz. Böylelikle eşiniz artık sizden, bir çocuk gibi anne ilgisi ve sevgisi beklemeyi bırakacak, büyüyecek ve sizden beklentileri yetişkin bir erkek gibi olacaktır.

sponsorlu bağlantılar