sponsorlu bağlantılar
Topuk dikeni, şok dalga tedavisiyle büyük ölçüde iyileşiyor

Genellikle 40 yaşını geçmiş kişilerin kâbusu olan topuk dikeni, anestezi ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, ağrısız, ilaçsız tedavi edilebiliyor.

Ortalama 4 günde 20'şer dakikalık seanslarla vücut dışında oluşturulan şok dalga yöntemiyle topuk dikeninin büyük ölçüde tedavisi yapılabiliyor.

Konya Akademi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, şok dalga tedavisinin bu alanda en son kullanılan teknoloji olduğunu söyledi.

Tedavi edilecek bölgeye mini şok dalgaları gönderildiğini bildiren Mehmet Portakal, cerrahi müdahale gerektirmeyen bu uygulamanın anestezisiz, ağrısız, ilaçsız özel bir tedavi yöntemi olduğunu dile getirdi.

Uygulanan şok sayısı, frekans ve enerji seviyesine göre seans sürelerinin farklılık gösterebileceğini ifade eden Portakal, "Ortalama bir seans 20 dakika sürmektedir.

Genellikle 3-5 gün ara ile yapılan 3-5 seans sonrasında yüksek oranda iyilik hali oluşup hastaların yaşam kalitesi artar" dedi.

Şok dalga tedavisinin kas, eklem ve tendon kökenli hastalıkların tedavisinde kullanıldığını aktaran Mehmet Portakal, şu bilgileri verdi:

"Topuk dikeni, kilolu, uzun süre ayakta çalışanlarda, bazı romatizmal hastalıklarda, kireçlenmelerde, gebelerde, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde, uzun süreli yürüyüş yapanlarda sık görülür. Topukta ayakta fazla kalındığında, yürümekle artan ağrı vardır."

Şok dalga tedavisi yönteminin avantajlarını sıralayan Portakal, bu uygulamada hastanın ayakta tedavi olduğunu ve hastanede kalmasının gerekmediğini kaydetti.

Uygulanması kolay olan bu yöntemle hızla olumlu sonuç alındığını vurgulayan Dr. Mehmet Portakal, "Başarı oranı yüksek olan şok dalga, hasta için ulaşılabilir ekonomik bir tedavi yöntemidir" diye konuştu.

sponsorlu bağlantılar