Kütle Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kütle Nedir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Kütle nedir ?

  Bir cismin içindeki madde miktarına kütle denir. Kütle her yerde aynıdır.
  Ağırlık nedir ? Cisimlere etkiyen yerçekimi kuvvetine ağırlık denir. G=m*g Yerçekimi kuvvetini yaklaşık 10 nt/kg alabiliriz.
  Bir cismin ağırlığı neye bağlı olarak değişir ? 34-C- Ağırlık yerçekimine bağlı olarak değişir.

  Ağırlık ve kütle arasındaki fark nedir ?

  46-C- Ağırlık her yerde farklıdır. Kütle ise her yerde aynıdır. Ağırlık yerçekimine bağlı etkidir. Kütle madde miktarıdır.

  Bir cismin içindeki madde miktarına kütle denir. Kütle her yerde aynıdır.

  SICAKLIK

  Çokça kullanılan bir kavram olduğu halde, sıcaklığın tam bir tanımını yapmak oldukça güçtür. Sıcaklık, duyularla algılanmakta ve genellikle "sıcak" veya "soğuk"kavramlarıyla ifade edilmektedir. Gözlemlerimizden, sıcak ve soğuk iki cismin birbirine temas ettirilmesi halinde, sıcak olanın soğuduğunu, soğuk olanın da ısındığını, belirli bir süre temas halinde kaldıklarında ise, her ikisinin de aynı sıcaklık veya soğukluğa ulaştıklarını biliyoruz. Bir maddenin ısıl durumunu belirten bir ifade olan sıcaklık, "ısı geçişine neden olan etken" olarak da tanımlanmaktadır. Ancak, sıcaklık artmaksızın da ısı geçişi olabileceği (ör. kaynayan su) hatırda tutulmalıdır.

  ISI

  Termodinamiğin en önemli kavramlarından biri de ısıdır. Isı, belirli sıcaklıktaki bir sistemin sınırlarından, daha düşük sıcaklıktaki bir sisteme, sıcaklık farkı nedeniyle transfer edilen enerjidir. Isı da iş gibi bir enerji transfer biçimidir. Isı ve iş hiçbir cisimde depo edilemez, ancak sistem sınırlarında ve geçiş halinde iken belirlenebilir. Her ikisi de birer eğri fonksiyonudurlar. Bir başka deyişle, ısı ve iş geçiş halindeki enerjilerdir.
  Isı ile Sıcaklık arasındaki fark?

  Isı bir enerjidir. olcum birimi ise calori (cal.)dir.
  sicaklik ise isi ile olusan faz degisimidir. onun birimi ise bizde cantigrad diger ulkelerde ise fahrenheit veya celcius dur. yani bugun hava cok sicak. isi 50 dereceyi buluyor gibi laf edenler embesildir

  Cisim; Maddenin biçim almış durumuna denir

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2007-03-31 #2
  Ağırlık nedir ? Cisimlere etkiyen yerçekimi kuvvetine ağırlık denir. G=m*g Yerçekimi kuvvetini yaklaşık 10 nt/kg alabiliriz.
  Bir cismin ağırlığı neye bağlı olarak değişir ? 34-C- Ağırlık yerçekimine bağlı olarak değişir

  Okunma: 19925 - Yorum: 1 - Amp