sponsorlu bağlantılar
New York Times'a göre tatile gitmek, spor yapmak ve hobilerle ilgilenmek, insanı para dan daha mutlu ediyor

İsim:  mutlu.png
Görüntüleme: 2805
Büyüklük:  161,0 KB (Kilobyte)


Haber, Amerikan New York Times gazetesi mutluluğun sırrını araştırdı. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda belli miktarda paraya sahip olmanın mutluluğu getirdiği ortaya konmuştu.


Temel ihtiyaçlarını karşılayabilen insanların hayattan daha çok zevk aldığı biliniyor ancak ne kadar paranın insanı daha mutlu ettiği tartışılıyordu. Yeni araştırmalara göre, temel ihtiyaçları karşıladıktan sonra çok az para da insanları mutlu etmeye yetiyor.


Çocuklarla yürüyüş hayata bağlıyor...
Bu alanda yapılan son araştırmalardan biri, Jaguar otomobil ya da büyük bir ev gibi pahalı şeyler almak yerine tatile çıkmanın insanı daha mutlu ettiğini gösteriyor. Wisconsin Üniversitesi'nin yaptığı bir başka araştırma da insanların 9 farklı alanda para harcadığını, bunlardan yalnızca hobilere ve tatile harcanan paranın insanları mutlu ettiğini ortaya koydu. Tatile gitmek, sevdiğiniz bir sporla uğraşmak, sinemaya gitmek, ailenizle vakit geçirmek bu aktivitelere örnek olarak gösterildi. Amerikan Ulusal Yaşlanma Enstitüsü'nün araştırması da hobilere harcanan 20 bin doların insanı evlenmiş kadar mutlu ettiğini gösterdi.Uzmanlara göre bu tip aktuivitelerin insanı mutlu etmesinin ana nedenlerinden biri sosyalleşmenin önünü açmaları. Eşiyle tatile çıkan, çocuklarıyla yürüyüş yapan bir kişinin sosyal ilişkileri güçleniyor, böylece kişi hayata daha çok bağlanıyor ve mutlu hissediyor. Bu tip aktivitelerin mutluluk getirmesinin ikinci nedeni ise satın alınan eşyaların aksine bunlarla ilgili duyguların uzun süre hatırlanması.California Riverside Üniversitesi'nden Profesör Sonja Lyubomirsky "Mesela son moda bir elbise satın alan bir kadın bunun mutluluğunu yalnızca o an yaşıyor, halbuki kocasıyla Roma'da gezen bir kadın tatil kötü bile geçse o günleri yıllarca hatırılyor" diyor.


Biletinizi erken alın...Profesör Lyubomirsky, mutluluk hissinin artırılması için şunları öneriyor:- Uzun tatiller yerine 2-3 günlük tatillere çıkın.
- Pahalı bir elbise alacağınıza haftada bir masaj yaptırın.
- Son model bir cep telefonu alacağınıza uzaktaki bir arkadaşınızla uzun uzun konuşun.
- Tatilinizi planlarken biletlerinizi erkenden alın. Beklenti, mutluluğu zamana yayıyor ve artırıyor.

sponsorlu bağlantılar