Çevreye Karşı Sorumluluklarınız - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çevreye Karşı Sorumluluklarınız

 1. sponsorlu bağlantılar
  Canlılar aleminde sorumluluk sahibi yegane varlık insandır. Ademoğluna akıl, irade ve diğer üstün özellikleri sayesinde mesuliyeti ve sorumluluğu bizzat Yüce Allah tarafından tevdi edilmiştir. İnsanın çevreye karşı sorumluluğu da bunun bir neticesidir. İnsan olarak, özellikle Müslüman bir birey olarak çevreye karşı sorumluluğumuz kapsamlı ve önemli bir konudur.

  İsim: doga_harikasi.jpg
Görüntüleme: 9390
Büyüklük: 90,7 KB (Kilobyte)


  Sonsuz kudret sahibi Allah'ımız; "Biz her şeyi bir ölçü ve dengede yarattık" buyurmaktadır. İçinde yaşadığımız dünya gezegeninde nizamsız, ölçüsüz ve dengesiz hiçbir şey bulamazsınız. Günümüz insanı, hırsının ve bencilliğinin esiri olarak mevcut dengeye ve kurulu nizama gelişigüzel müdahalede bulunmaktadır. Neticede tabii dengede bozulmalar, çevresel felaketler ve ekosistemde derin yaralar meydana gelmektedir. Hâlbuki yüce Allah Rahman süresinde bu nevi müdahalelere razı olmadığını açıkça beyan etmektedir. "Göğü Allah yükseltti ve mizanı (dengeyi) o koydu. Sakın dengeyi bozmayın

  Bizler sorumlu bireyler olarak, çevre kirliliğine yol açacak her türlü davranıştan uzak kalmalıyız. Din kardeşlerimizin bu husustaki menfi faaliyetlerini de önlemeye çalışmalıyız. Zira bizler iyilik ve takvada birbirimizle yardımlaşma ve dayanışma içinde
  olmalıyız. "Temizlik imandandır" hadis-i şerifini dikkate alarak, bedenimizi çevremizi, evimizi ve barkımızı tertemiz tutmalıyız.


  İçinde yaşadığımız ve barındığımız dünyamızın havasını, suyunu, toprağını ve doğal kaynaklarını kirletmemek için önleyici tedbirler almalıyız. Yakın çevremize nasıl özen ve ihtimam duyuyorsak, uzak çevremizi de aynı hassasiyetle korumalı ve gözetmeliyiz "Muhakkak ki Allah çok tövbe edip (ruhen) arınanları ve çok temizlenenleri sever."

  Hz. Peygamberimizin konumuzla ilgili hadisleriyle hutbemize son verelim."Benim ümmetim kıyamet gününde yüzleri parlak, elleri ve ayakları nurlu olarak haşrolunacaktır. Herkes gücünün yettiği kadar bu parlaklığı ziyadeleştirsin".

  "Kim Müslümanların gelip geçtiği yerlerden rahatsız edici bir şeyi kaldırıp atarsa, Allah ona sevap yazar. Allah kime sevap yazarsa; onu cennetine yerleştirir".

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-11-11 #2
  ALLAH ı anlatması güzel ancak ben şuan ödev yapıyorum sorumlulukla ilgili. sadece çevreyi kirletmemek değil, başka nedenlerde olmalı. lütfen onları da yazarmısınız?? (dini bir site olduğu için beğendim sadece cevap vermesi saçma)
 3. 2013-01-06 #3
  bende ödev yapıorum ama dğer sitelerde bişey bulamadım,bu siteye baktım ama burdada dini konularla açıklamışsınız
 4. 2013-02-14 #4
  aynen dini site ama yinede dinle isgili birşeyler öğrendik :B
 5. 2013-03-11 #5
  Lutfen kisa bir cevap
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2013-05-14 #6
  Din ödevi yapıyordum ey oldu valla
  Okunma: 12237 - Yorum: 5 - Amp