"Her Nefis Ölümü Tadıcıdır..."
(Al-i İmran Suresi, 185)

Ülkeleri yöneten, tarihe yön veren isimler... Kitleleri ardından sürükleyen liderler... Hayranlıkla izlenen, dinlenen, takip edilen müzisyenler, sanatçılar, oyuncular, ünlüler... Hangi milletten, hangi ırktan olursa olsun, ne kadar ün, makam, mal, mülk ve kabiliyete sahip olsa da her insan bir gün mutlaka ölecektir. Yüce Allahın geçici bir imtihan süresi olarak belirlediği dünya hayatının en büyük gerçeklerinden biri budur.


Kuran ahlakına göre yaşamayan toplumlarda yüzyıllardır süregelen bir yanılgı hakimdir. Bu toplumlarda pek çok insan hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya hırsla bağlanır. Malı yığıp biriktiren, servetiyle ya da yeryüzünde sanat eserleri inşa ederek bunlarla ölümsüz kılınacağını sanan bu insanların kimileri şöhretin ışıltısına kapılmış, kimileri dünyanın geçici süslerine aldanmışlardır. Ancak tüm insanların ortak sonu, er ya da geç tadacakları ölümdür. Alemlerin Rabbi olan Allah dünya hayatının geçici bir süs olarak yaratılan metaını bir Kuran ayetinde şöyle haber vermiştir:

Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan tutkulu şehvet insanlara 'süslü ve çekici' kılındı. Bunlar, dünya hayatının metaıdır. Asıl varılacak güzel yer Allah Katında olandır. (Al-i İmran Suresi, 14)

Genç Yaşta Yaşamını Yitiren Ünlüler

Kısa sürede büyük üne kavuşan ancak 20li 30lu yaşlarında yaşamını yitiren birçok ünlü insan vardır. Birçoğunun ismi de yine kısa bir sürede hafızalardan silinmiştir. Burada birkaçına yer verdiğimiz isimler de farklı coğrafyalarda farklı dallarda tanınmış ve genç bir yaşta hayatlarını kaybetmişlerdir. Ancak açıktır ki bu kişilerin sahip oldukları ün ve maddi değerler, onları ölümden koruyamamıştır.

Divya Bharti: Hintli genç oyuncu 1993 yılında henüz 19 yaşındayken hayatını yitirdi.

Adam Petty: Amerikalı araba yarışçısı 2000 yılında henüz 19 yaşında bir yarışa hazırlanırken kaza yaparak pistte yaşamını yitirdi.
Pablo Santos: Meksikalı genç aktör geçen sene bindiği özel uçağın kaza yapması sonucu 19 yaşında öldü.

Keith Relf: İngiliz şarkıcı ve harmonika çalgıcısı 1976da elektro gitar çalarken elektrik çarpması sonucu 33 yaşında hayatını kaybetti.

Rosalind Elsie Franklin: DNAnın çift sarmal yapısının keşfinde büyük rol oynayan İngiliz kimyager, virüslerin yapısı hakkında da önemli çalışmalara imza atmıştı. 1958 yılında kanserden öldüğünde 38 yaşındaydı.

Bruce Lee: Dünya çapında tanınan Çinli dövüş sporları aktörü 1973 yılında aniden rahatsızlanarak alerjik reaksiyondan hayatını kaybetti.
Aaliyah Dana Haughton: Amerikalı şarkıcı da 2001 yılında bindiği özel bir uçağın kaza yapması sonucunda henüz 22 yaşındayken hayatını kaybetti.
James Dean: Amerikalı aktör James Dean çok hızlı bir şöhret elde etmişti. 1955 yılında bir trafik kazasında öldüğünde henüz 24 yaşındaydı.

GERÇEK YURT AHİRETTİR
Unutulmamalıdır ki, ister şöhret ve zenginlik dolu bir yaşam sürsün ister yoksul ve zorluklar içinde yaşasın her insanın ölümle birlikte sonsuza kadar sürecek olan gerçek yaşamı başlar. Her insan ölümün ardından yepyeni bir yaratılışla diriltilecek ve Yüce Allah'ın huzurunda hesap verecektir. Dünya hayatında Allah'a samimi bir kalple iman eden, O'na gereği gibi kulluk edenler ve işledikleri hatalardan dolayı Ona tevbe edenler, sonsuz cennet nimetleriyle karşılık bulacaklardır. Dünya hayatının geçici süslerini Allahın rızasına ve ahirete tercih edenler ise, hiç ummadıkları şekilde azapla karşılaşacaklardır.

O halde insana düşen, dünya hayatının geçici süslerine aldanmamaktır. Dünya üzerindeki hiçbir güzellik ya da maddi değer, insan için bir amaç olamaz. Bunlar ancak birer araçtır. İnsanın asıl amacı ise, kendini yaratmış ve ona türlü nimetler bahşetmiş olan Allaha kulluk etmek, Onun rızasını aramaktır. İnsan bilmelidir ki, dünya hayatındaki her şey geçicidir. Allah ise Baki (fani olmayan) olandır. Kuran ayetlerinde Rabbimiz, dünya hayatının bu gerçeğini şöyle bildirir:

Yer üzerindeki her şey yok olucudur; Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin yüzü baki kalacaktır. (Rahman Suresi, 26-27)