Oligarşi Nedir? - Oligarşi İle Yönetilen Ülkeler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Oligarşi Nedir? - Oligarşi İle Yönetilen Ülkeler

1. sponsorlu bağlantılar
    Oligarşi

Bir ülkenin belli bir grup veya zümre tarafından yönetilmesidir. Burdaki grup veya zümre ülkedeki askeri, siyasi veya ülkenin ileri gelenlerinden oluşur. Yani devlet yönetiminin azınlık bir zümrenin kotrolünde olmasıdır.

Oligarşi İle Yönetilen Ülkeler

Hemen her devlet yönetiminde oligarşi vardır. Çünkü bazı siyaset bilimcileri her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu savunurlar.

Geçmişte oligarşi(aristokrasi) ile yönetilen ülkeler; Eskiçağ'da Roma Yunanistan

Günümüzde Cezayir, Irak ve Suriye gibi ülkeler oligarşik devletlerdir

sponsorlu bağlantılar

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2010-11-01 #2
    Oligarşinin tanımı sadece belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki ‘az' ve ‘yönetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimciler, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler.

Halkı sadece bir zümrenin yönetmesi neticesinde oluşan bir yönetim şekli olduğundan dolayı oligarşi ile yönetilen ülkelerde sınıf ayrımı vardır.

Sınıf ayrımı olunca maddi ve manevi bir eşitsizlik olduğundan dolayı isyan eden halk huzursuzluk çıkarır. bu yüzden oligarşi çok tutulan bir yönetim şekli değildir.

oligarşi yönetiminde halkı yöneten kesim ticaret tarım hayvancılık vb. türü işlerle ilgilenen yani

1. sınıftaki insan topluluğudur.
    Dünyada oligarşi ile yönetilen topluluk yok denecek kadar az bir kesimi oluşturur
    Suudi arabistan ve iran yanibasimizda ki örneklerdir….bir cok afrika ülkesinde de örnekler vardır.

Oligarşi ile yönetilen ülke var mı?

Evet vardır. zaten oligarşinin tanımı sadece belirli
    bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki
    ‘az' ve ‘yönetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir.Bazı siyaset bilimciler, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin
    yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler.

Oligarşi

Oligarşi, sadece belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki ‘az' ve ‘yönetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir. Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimcileri, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler. Oligarşi, küçük bir azınlığın yönetimde olduğu devlet biçimidir. Bu açıdan ele alındığında, oligarşi kavramı, devletin tüm kurumlarının küçük bir azınlığının kontrolünde olması demektir.

Bazı Oligarşi Çeşitleri

• Meritokrasi
    • Plütokrasi
    • Aristokrasi
    • Teknokrasi
    • Jüristokrasi

3. 2011-04-12 #3
    ülkeler pls
  4. 2011-05-08 #4
    Ülkeleri Soylermisiniz :S Ülke İstiyoruz Burda :?
  5. 2011-05-29 #5
    İyide Cezayir, Irak ve Suriye Cumhuriyet ile yönetilmiyor mu yoksa ben mi yanlış biliyorum
  6. 2012-05-10 #6
    Alıntı:
    Misafir Nickli Üyeden Alıntı
    Ülkeleri Soylermisiniz :S Ülke İstiyoruz Burda :?
    ülkeler az

7. 2014-04-15 #7
    bence çok güzel olmuş ama atürklen ile ile ilgilibişey bahsedilmemiş bence iyi yapmışsınız sağolun dersimde de yardımcı oldu:)))...
  Okunma: 12424 - Yorum: 6 - Amp