Dijital Fotgraf Çekimleri İçin İpuçları - Delinetciler Forum

Dijital Fotgraf Çekimleri İçin İpuçları

 1. sık sık fotoğraf çekin
  bebeğinizin gelişimini adım adım takip edin - ilk gülümsemesini, ilk banyosunu, ilk dişini, ilk adımını. bebekler inanılmayacak kadar çabuk değişir; geçmişe karışıp gitmeden bebeğinizin her anını yakalamaya çalışın. bebeğinizin yaşamından bir günü fotoğraflayın. sabah uyandığında gerinmesinden, akşam uyku vakti esnemesine kadar, çocuğunuzun tam bir gününü izleyin. sonraki yıllarda keyifle anacağınız bir dizi fotoğrafınız olacak.


  dostlar ve aile dostlar ve aile

  duyguları yakalayın
  bir sırıtma, bir esneme, bir ağlama - yalnızca güzel gülücükleri değil tüm duyguları yakalayın. bebekler rahat ve özgürdür. fotoğraflarınızda bunu yansıtın.

  yaklaşın
  vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

  farklı açılar deneyin
  fotoğraf çekmeye bebeğinizin göz seviyesinden başlayın. bebeğin birisinin omzunda düzgün durmasını sağlayın. birkaç afacanı koltuğa sıralaya da bilirsiniz. ardından, farklı bir şey deneyin - örneğin (sağlam!) bir sandalye üzerine çıkın ve yatağındaki bebeğin fotoğrafını çekin. dostlar ve aile

  dostlar ve aile fotoğrafa diğer insanları da katın.
  bebekle birlikte diğer insanları çekin - abla kardeşini beslerken, büyükbaba bebek torunuyla dans ederken. İki bebeği birbiriyle tanıştırın; o an aralarında oluşan bağı gözlerinde yakalayın.

  sade bir arka plan kullanın
  tıka basa doldurulmamış bir arka plan dikkati fotoğrafı çekilen obje üzerinde toplar ve daha güzel sonuç verir. fotoğrafını çektiğiniz objeyi sade ve dikkat çekmeyen bir arka plan üzerine yerleştirin. bazen kendinizi (ve fotoğraf makinenizi) hafif sağa sola hareket ettirerek görüntüdeki gereksiz fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

  doğal ışık kullanın
  bulutlu, kapalı günlerin insan fotoğrafı için en iyi ışığı sağladığını öğrenmek size şaşırtıcı gelebilir. parlak güneş gözlerin kısılmasına yol açar ve yüzde keskin gölgeler oluşturur. kapalı günlerde ışık yumuşaktır ve yüzleri daha çekici gösterir. kapalı mekanlarda, flaşı kapatıp pencereden gelen ışığı kullanarak fotoğrafını çektiğiniz objeye yumuşak, neredeyse ışıldayan bir görünüm kazandırabilirsiniz.

  fotoğraflarınızı tebrik kartlarına dönüştürün.
  doğum haberi vermeden ilk emekleme anısına kadar, keyifli fotoğraflarınızdan aileniz ve dostlarınızla paylaşacağınız tebrik kartları yaratın.
  doğum günü fotoğrafı çekme
  İster bebeğinizin ilk, çocuğunuzun altıncı, isterse anneannenizin doksanıncı yaşı olsun, şimdi vereceğimiz ipuçları doğum günü fotoğraflarınızı çok özel hale getirecek.

  duyguyu yakalayın
  unutulmaz fotoğraflar yaratan gülümsemeleri, göz yaşlarını, sürprizleri ve kucaklaşmaları yakalayın. fotoğraf makineniz her an elinizin altında bulunsun; böylece anlık ifadeleri yakalayabilirsiniz. dostlar ve aile

  dostlar ve aile

  mumların parlayan ışığını gösterin
  yanan mum ışığını çekebilmek için, flaşınızı kapatın. fotoğrafın bulanık olmaması için makinenizi bir tırabzan, sandalye arkası, masa üzerine koyarak ya da bir kapı çerçevesine dayayarak hareketsiz kalmasını sağlayın. masa üstü tipinde ucuz bir üçayak kullanın.

  yaklaşın
  vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp, kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın. dostlar ve aile

  kırmızı gözden kaçının
  dostlar ve aile
  fotoğraf düzenleyen yazılımlar ya da kodak fotoğrafçısı yardımıyla kırmızı gözden kurtulmak artık çok kolay. hepsi güzel de, kırmızı göz oluşmasını neden en baştan engellemeyelim? fotoğrafını çektiğiniz kişiye doğrudan objektife değil omzunuza bakmasını söyleyin. odadaki tüm ışıkları yakmak da yardımcı olabilir. makinenizin "kırmızı göz azaltma" fonksiyonu varsa bunu kullanın.

  dostlar ve aile flaş etki mesafesi içinde kalın
  dijital fotoğraf makinelerinin tipik flaş mesafesi 1.8 - 3 metre arasında, video kameralarının ise 4.5 metreye kadardır. flaş mesafesinin dışında kalan nesneler ya çok karanlık ya da çok aydınlık çıkar. makinenizin kullanım kılavuzunu inceleyin ve fotoğrafını çekeceğiniz nesnenin flaş mesafesinde olduğundan emin olun.

  yedek pil, film ve fotoğraf kartı almayı unutmayın
  makineniz umulmadık bir anda çalışmazsa üzülmez misiniz? ya önemli bir anda filminiz biter veya fotoğraf kartınız dolarsa. bir gece öncesinden fotoğraf makinenizin pilini kontrol edin, her şeyin çalıştığından emin olmak için bir iki poz fotoğraf çekin. yedek pil, film ya da fotoğraf kartlarını yanınıza almak üzere hazırlayın.

  fotoğrafın kusursuz olması için görüntü ekranını kullanın
  Çoğu dijital fotoğraf makinesiyle, fotoğraf çektikten sonra görüntü ekranını kullanarak çekilen fotoğrafın güzel olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Çoğu makine çekilen fotoğrafın ekranda büyütülmesine olanak tanır, böylece gözü kapalı ya da yüzünde tuhaf ifadeli bir çekim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. bir kez daha çekmeniz gerekiyorsa bunu hemen anlarsınız.

  dostlar ve aile

  fotoğrafları hediye olarak verin
  doğum günlerinde fotoğrafların çok işe yaradığını fark edeceksiniz. Çok iyi bir teşekkür kartı olabilirler. yüzlerce km uzakta yaşayan ayşe teyzenize, onun gönderdiği ayıcıkla oynayan funda'nın fotoğrafını gönderin. dijital bir fotoğraf makinesi ve bir inkjet yazıcının yardımıyla, konuklarınızı evlerine günün anlamını gösteren bir hediyeyle gönderebilirsiniz.  Çocuk fotoğrafı çekme
  Çocuklar hep tırmanır, yeni şeyler inşa eder, keşfeder ve dener. fotoğraflarını yalnızca tatil ve doğum günlerinde çekmeyin. fotoğraf çekmeyi günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin.

  fotoğraf çekme geleneği başlatın
  ailenizin, dostlarınızın, çocuğunuzun ne kadar değiştiğini görebilmeleri için düzenli olarak fotoğraf çekin. her yıl okula başladığı ilk gün çocuğunuzun fotoğrafını çekin. Çocuğunuzu bir ağacın yanında düzenli olarak fotoğraflayarak hem onun hem ağacın büyümesine tanıklık edin. her babalar gününde, dedenin çevresine torunları yerleştirin. dostlar ve aile

  sabırlı olun
  en kusursuz fotoğrafı hemen çekebileceğinizi düşünmeyin. oturup en uygun anı bekleyin ve o an geldiğinde hemen fotoğraflayın.

  dostlar ve aile fotoğrafları göz seviyesinden çekin
  gerçek yaşamda olduğu gibi, fotoğraf çekerken kişinin gözünün içine bakmak arada bir bağ oluşturur. bu durumda, yere oturup çocuğunuzun perspektifinden birkaç fotoğraf çekmeyi deneyin. bu yolla ifadeler daha doğal, flaşla çektiğiniz fotoğrafların ışık dağılımı baştan aşağı daha dengeli ve arka plan da muhtemelen daha güzel görünecektir. bu teknik ev hayvanlarında da işe yarar.

  habersiz fotoğraflar çekin
  fotoğrafını çektiğiniz kişiye objektife bakmasını söyleme dürtünüze yenik düşmeyin. Çeşitlilik önemlidir. onların çalışırken, oynarken, bir yere yaslanmış sohbet ederken ya da dinlenirken habersiz fotoğraflarını çekin. dostlar ve aile

  arkadaşlarını fotoğrafa katın
  dostlar ve aile

  bazı fotoğraflara çocuğunuzun arkadaşlarını katmayı unutmayın. gelecek yıllarda bu fotoğraflar onlara mutlu zamanları ve güçlü bağları hatırlatacaktır. "bak! bu fotoğraf funda kendi saçını kesmeye kalkıştığında çekildi!" "sahi ahmet şimdi ne yapıyor?" "kim bilir neye gülüyorduk."

  yaklaşın
  vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

  odağı kilitleyin
  Çoğu otomatik odaklı fotoğraf makinesi vizörün ortasındaki nesneye odaklanacağından, birçok kişinin olduğu fotoğraflar bulanık çıkabilir. İki kişinin fotoğrafını çekerken tam bir düş kırıklı yaşayabilirsiniz - arkadaki ağaç tam ortada olacağından çektiğiniz insanlar bulanık çıkabilir. dostlar ve aile
  bundan kaçınmak için odağı çekeceğiniz nesne üzerinde kilitleyin. bunu çoğunlukla çekeceğiniz nesneyi vizörünüzün tam ortasına getirip deklanşörü yarım basarak yaparsınız. Çektiğiniz nesneyi fotoğraf karesinin istediğiniz yerine getirene kadar deklanşörü yarı basılı tutmaya devam edin. İstediğinizi elde ettiğinizde, deklanşöre tam olarak basın.

  bırakın çocuklar kendi dünyalarını kaydetsinler
  bir çocuğun gözünden bakıldığında tümüyle yeni bir dünyadır bu. tek kullanımlık makineler veya dijital fotoğraf makineleri çocukların birbirlerinin fotoğrafını çekmelerini ve onlar için önemli anları yakalamalarını kolaylaştırır. sonuçların sizi şaşırtmasına hazır olun!

  objeyi merkezin dışına alın
  nesneyi fotoğraf karesinin bir yanına yerleştirmek kompozisyonu daha ilginç ve dinamik kılabilir. ancak fotoğraf makineniz otomatik odaklı bir makineyse, bu tür makineler tam ortaya odaklanacağından çektiğiniz fotoğraf bulanık çıkabilir. makinenizi fotoğraf nesnesi üzerinde önceden odaklayıp kilitlemek için, kullanım kılavuzundaki odak kilitleme özelliğini okuyun. bunu çoğunlukla deklanşörü yarım basarak ve deklanşör yarım basılı haldeyken fotoğrafı yeniden düzenleyerek yaparsınız.  İnsan fotoğrafı çekme
  sevdiğimiz insanların fotoğraflarına bakmak bizi duygulandırır. yıllarca sonra da bu duygularla ödüllendirilmek istiyorsanız fotoğraf makinenizi hazır tutun.

  İyi eğlenceler!
  poz verdirmek için çok uğraşmayın. amaç bu kişiyi rahatlatmak ve doğal bir poz vermesini sağlamaktır. bu kişinin en sevdiği yerde veya en azından rahat bir yerde çekmeye çalışın. anlamlı aksesuarlar, örneğin bir kupa, bir müzik aleti hatta bir balık bile fotoğrafın anlamını güçlendirebilir.

  yaklaşın
  vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

  habersiz fotoğraflar çekin
  fotoğrafını çektiğiniz kişiye objektife bakmasını söyleme dürtünüze yenik düşmeyin. Çeşitlilik önemlidir. onların çalışırken, oynarken, bir yere yaslanmış sohbet ederken ya da dinlenirken habersiz fotoğraflarını çekin.

  doğal ışık kullanın
  bulutlu, kapalı günlerin insan fotoğrafı için en iyi ışığı sağladığını öğrenmek size şaşırtıcı gelebilir. parlak güneş gözlerin kısılmasına yol açar ve yüzde keskin gölgeler oluşturur. kapalı günlerde ışık yumuşaktır ve yüzleri daha çekici gösterir. kapalı mekanlarda, flaşı kapatıp pencereden gelen ışığı kullanarak fotoğrafını çektiğiniz objeye yumuşak, neredeyse ışıldayan bir görünüm kazandırabilirsiniz.

  keskin gölgelerden kaçının
  bulutlu bir gün ya da loş bir ortamın hafif ışığını kullanarak keskin gölgelerden kaçının. güneşli günlerde, fotoğraf makinenizin birden fazla flaş modu varsa, sürekli flaşı seçin. bu, parlak gün ışığında bile flaşın patlamasını sağlar. bu, yakındaki nesneler üzerine düşmüş gölgeleri doldurarak doğrudan güneş ışığında daha keyifli portreler oluşturur. fotoğraf makinenizin kılavuzuna bakın.

  otomatik zamanlayıcıyı kullanın
  bazı fotoğraflara kendinizi de katmayı unutmayın. makineyi düz bir yere veya bir üçayak üzerine yerleştirin. vizörden hangi görüntüyü almak istediğinizi kontrol edin; otomatik zamanlayıcıyı çalıştırıp deklanşöre basarak fotoğraftaki yerinizi alın. otomatik zamanlayıcıyla ilgili ayrıntılı bilgi için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın.


  İnsan fotoğrafı çekme
  sevdiğimiz insanların fotoğraflarına bakmak bizi duygulandırır. yıllarca sonra da bu duygularla ödüllendirilmek istiyorsanız fotoğraf makinenizi hazır tutun.

  İyi eğlenceler!
  poz verdirmek için çok uğraşmayın. amaç bu kişiyi rahatlatmak ve doğal bir poz vermesini sağlamaktır. bu kişinin en sevdiği yerde veya en azından rahat bir yerde çekmeye çalışın. anlamlı aksesuarlar, örneğin bir kupa, bir müzik aleti hatta bir balık bile fotoğrafın anlamını güçlendirebilir.

  yaklaşın
  vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

  habersiz fotoğraflar çekin
  fotoğrafını çektiğiniz kişiye objektife bakmasını söyleme dürtünüze yenik düşmeyin. Çeşitlilik önemlidir. onların çalışırken, oynarken, bir yere yaslanmış sohbet ederken ya da dinlenirken habersiz fotoğraflarını çekin.

  doğal ışık kullanın
  bulutlu, kapalı günlerin insan fotoğrafı için en iyi ışığı sağladığını öğrenmek size şaşırtıcı gelebilir. parlak güneş gözlerin kısılmasına yol açar ve yüzde keskin gölgeler oluşturur. kapalı günlerde ışık yumuşaktır ve yüzleri daha çekici gösterir. kapalı mekanlarda, flaşı kapatıp pencereden gelen ışığı kullanarak fotoğrafını çektiğiniz objeye yumuşak, neredeyse ışıldayan bir görünüm kazandırabilirsiniz.

  keskin gölgelerden kaçının
  bulutlu bir gün ya da loş bir ortamın hafif ışığını kullanarak keskin gölgelerden kaçının. güneşli günlerde, fotoğraf makinenizin birden fazla flaş modu varsa, sürekli flaşı seçin. bu, parlak gün ışığında bile flaşın patlamasını sağlar. bu, yakındaki nesneler üzerine düşmüş gölgeleri doldurarak doğrudan güneş ışığında daha keyifli portreler oluşturur. fotoğraf makinenizin kılavuzuna bakın.

  otomatik zamanlayıcıyı kullanın
  bazı fotoğraflara kendinizi de katmayı unutmayın. makineyi düz bir yere veya bir üçayak üzerine yerleştirin. vizörden hangi görüntüyü almak istediğinizi kontrol edin; otomatik zamanlayıcıyı çalıştırıp deklanşöre basarak fotoğraftaki yerinizi alın. otomatik zamanlayıcıyla ilgili ayrıntılı bilgi için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın.  ev hayvanı fotoğrafı çekme
  köpek, kedi, hatta kertenkele severler, hayvanların fotoğraflarla yakalayabileceğiniz kendilerine özgü bir karaktere sahip olduklarını bilir.

  sabırlı olun
  fotoğraf çekme işleminiz kısa, sesiniz sakin olsun. onlar için yeni bir etkinlik olan fotoğraf çekme işine dikkatlerini çekmek yerine, doğal hallerinde fotoğraflarını çekin.

  dikkat çekmek için ek aksesuarlar kullanın
  ev hayvanınız poz vermeye istekli değilse, dikkatini çekmek için çiçek, oyuncak hatta bir parça yiyecek kullanın.

  fotoğrafları göz seviyesinden çekin
  göz göze temas insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bir bağ oluşturur. bu durumda, sıcak ve samimi fotoğraflar çekebilmek için hayvanınızın seviyesine eğilin.

  yaklaşın
  vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.  hayvanı hareket halinde fotoğraflayın
  hayvanlar koşup oynamaya bayılır, bu sevinçlerini göstermek için onları hareket halinde fotoğraflayın. hareketli resim çekebilmek için yüksek hızlı (400 asa) film kullanın. hareketin hangi noktada gerçekleşeceğini planlayarak o noktaya odaklanın.

  Çok sayıda fotoğraf çekin
  en doğru anı yakalayabilme şansınızı artırmak için çok sayıda fotoğraf çekin. profesyoneller bile çok sayıda fotoğraf çeker ve o tek kareyi yakalayabilmek için rulolarca film harcamaktan asla kaçınmazlar.
  stüdyo Çekimi deyip geçmeyin…

  düğün fotoğrafları

  düğün, nişan ve sünnet gibi özel olaylar, aile fotoğrafları ya da okul yıllıkları, stüdyoya girmenizi gerektiren özel durumlardır. stüdyo çekimleri, basit bir işlemmiş gibi görünse de ciddi bir ön hazırlık gerektirir. aksi takdirde, beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. stüdyoda fotoğraf çektirmeyi düşünüyorsanız, bazı noktalara dikkat etmenizde büyük yarar var.

  her şeyden önce, en az 3-4 fotoğrafçıyı gezip bir ön araştırma yapın. fotoğrafçıları gezerken şu soruların yanıtlarını almaya gayret edin:
  • vitrin fotoğrafları ve albümler, kendi çekimleriniz mi?
  • randevuyla çalışıyor musunuz?
  • stüdyoyu ve nasıl bir dekor kullanılacağını önceden görebilir miyim?
  • jeneratör var mı? · havalandırma ve klima var mı?
  • tuvalet var mı?
  • soyunma kabini ve hazırlanma odası var mı?
  • makyöz var mı?
  • fotoğrafları teslim ederken, ne tür bir albüme koyuyorsunuz?
  • stüdyo çekiminin maliyeti nedir?
  • fotoğraflar hangi kağıda basılıyor? (Özellikle, kodak profesyonel fotoğraf kağıtları, ten rengini en net gösteren, dünyanın en iyi kağıtlarıdır.)

  düğün fotoğrafları düğün fotoğrafları

  bugün türkiye geneline yayılmış 50 kodak proportrait mağazasında, profesyonel stüdyo fotoğrafları çekiliyor. kodak, bu mekanların, rahat ve konforlu olmasına büyük özen gösteriyor. son teknolojilerin kullanıldığı bu ferah mağazalarda, en kaliteli malzemelere basılmış, çok özel fotoğraflar sunuluyor.

  kodak proportrait mağazalarının stüdyo hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız, önce randevu almanız gerekiyor. her çekim için, 3-4 rulo film kullanılıyor. İsterseniz, dijital çekim de yapılıyor. dijital fotoğraflar çekilip arkaya fonlar ekleniyor. ayrıca, efektli fotoğraflar da hazırlanıyor. daha sonra, çekilen fotoğraflar, 6x9 cm. boyutunda örnekler halinde, beğeninize sunuluyor. seçtiğiniz fotoğraflar, istediğiniz boyutta basılarak bir albüm haline getiriliyor.

  kodak proportrait mağazalarında, beğendiğiniz bir fotoğrafı çerçeveli büyütmek de mümkün. Çekilen fotoğrafları akrabalarınıza dağıtmak istiyorsanız, çoğaltma hizmetinden yararlanabilirsiniz. dijital çekim yapılan stüdyo fotoğrafları, duruma göre davetiye ve teşekkür kartı gibi amaçlarla da kullanılabiliyor. bunun için, size özel bir tasarım hazırlanıyor.

  kodak proportrait mağazalarında, stüdyo fotoğrafları için kodak ****lik kağıtlar kullanılıyor. Üç boyutlu görüntü kalitesinde baskı imkanı veren bu kağıtlar, çerçeveletmek amacıyla yapılan büyütmeler ya da tek baskılar için de ideal. evde saklandığında 100 yılı aşkın bir süre dayanan kodak kağıtlar, karanlık ortamlarda saklanırsa 200 yıldan uzun dayanıyor.

  düğün fotoğrafları


  • tarzınıza uygun fotoğrafçıyı bulmak için, görüştüğünüz fotoğrafçıların daha önce çektikleri düğün fotoğraflarına bakın.
  • son yıllarda düğün fotoğraflarında nostalji hakim. siyah-beyazı tercih edenlerdenseniz, bu tarz fotoğrafların bazı incelikleri olduğunu hatırlayın ve fotoğrafçının önceki çalışmalarını inceleyin.
  • yer ve mevsim müsaitse, en azından birkaç fotoğrafı dış mekanda çektirin. arka planda doğanın bulunduğu bir düğün fotoğrafı, renk ve doku bakımından çok güzel sonuçlar verir. türkiye'de, başta dolmabahçe ve yıldız sarayları olmak üzere, tarihi mekanlar ve parklar, en çok tercih edilen mekanlardır.

 2. 2007-04-09#2
  bir anı en iyi şekilde yakalamak için aşağıdaki önerileri unutmayın


  1- fotoğraf makinanızı her zaman yanınızda bulundurun
  2- Özellikle portre çalışmalarınızda çok yakın çekimler yapmaya gayret edin
  3- İnsanları fotoğraflarken onları konuşturmaya ve hareket ettirmeye çalışın , böylece daha doğal kareler elde edersiniz
  4- seçtiğiniz konunun arka planına dikkat edin . karmaşık rengarek planlardan kaçının bunlar fotoğrafta dikkat dağıtacağı için iyi sonuç5- her zaman objeyi merkeze almayın en iyi kompozisyonu yakalamaya çalışın
  6- Özellikle geniş açı kullandığınız manzara çalışmalarında , ön plandaki nesneleri de unutmayın ve bunları mümkün olduğunca kompozisyon içine alınız
  7- işığın en iyi olduğu anı yakalamaya çalışın, kapalı ortamlarda en iyi ışığı yaratmaya özen gösterin
  8- makinanınızı titretmemeye dikkat edin o anı bir daha yakalayamayabilirsiniz
  9- flash kullanımına çok dikkat edin fotoğrafınızın önemi yitirmesine neden olmasın
  10- makina ve teçhizat seçiminize dikkat ediniz, elinizdeki malzemenin size vereceği sonuçları iyi tahmin ediniz.
  yaratmayacaktır.

 3. 2007-04-09#3
  1. kameranızı her zaman kullanıma hazır tutun. belki de ömür boyu yalnızca bir kere karşı karşıya kalabileceğiniz olaylar olabilir. Örnek vermek gerekirse, doğanın bir parçası olan hortumu görmeniz her zaman mümkün değildir.
  2. yaklaşın. genel olarak, konuya ne kadar yakın olursanız, çekimleriniz de o kadar başarılı olacaktır. böylece gereksiz arkaplanlardan ve çevredeki cisimlerden kurtulmuş olursunuz. bazı durumlarda çok yakından çekme durumunda kalabilirsiniz, bu yüzden fotoğraf makinenizin kullanım kitapçığından çekebileceği en yakın mesafeyi öğrenin.
  3. İnsanların meşgul olmasını sağlayın. böylece, fotoğraflarınız, gerçekten doğal gözükür. bu yüzden, insanları çekerken, klasik poz vermelerini istemeyin, onlardan daha aktif olmalarını, birşeyle meşgul olmasını isteyin.
  4. sade bir arkaplan kullanın. sade bir arkaplan, fotoğrafı çekilen nesnenin üzerine dikkat çekilmesini sağlar.5. nesneyi ortalayın. resmini çektiğiniz nesneyi göz merceğinizde ortalamanın hiç bir sakıncası yoktur. nesnenin ortada olması, kompozisyonu daha dinamik yapar ve göze hoş gelir.
  6. manzara resimlerinde ön planı unutmayın. manzaralı fotoğraf çekerken ön plana nesneler eklemeyi deneyin. Ön plandaki elemanlar, resme derinlik ve boyut katar.
  7. İyi aydınlatmaya dikkat edin. ortalama bir aydınlatma, film için yeterli olabilir, ancak iyi bir aydınlatma, resimlerinizi daha renkli, daha canlı yapacaktır. güçlü güneş ışığı, iyi aydınlatmalardan sadece biridir. bazı kişiler, insan portreleri için en elverişli aydınlatmayı bulutlu ve kapalı havalarda sağlandığını öğrendiklerinde şaşırmaktadırlar. parlak güneş, insanların gözlerini kısmasına neden olur ve sert gölge yapar. bulutlu günlerde ise, ışık yumuşaktır ve yüzü matlaştırır.
  8. fotoğraf makineninizi sağlam tutun. bazen iyi resimler, basit şeyler yüzünden kaçırılmaktadır. makineyi sağlam ve emin bir şekilde tutmak, keskin ve temiz resimler elde etmenizi sağlayacaktır. deklanşöre sert bir şekilde basmak yerine nazikçe basmanız yeterlidir. makinenin en ufak bir şekilde sallanması bile resimlerinizin keskinliğini etkileyecektir. bunu önlemek için destek olarak kolunuzu, ya da varsa tripod kullanabilirsiniz.
  9. flaş kullanın. Çoğu makinelere önceden monte edilmiş flaşları kullanarak, resimlerinizin daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle iç mekanda, fazladan ışık gerektiğinde kullanılır ve hareketi dondurarak keskin resimler elde edilir. flaş alanında olmanıza dikkat edin. bu alan, çekilecek olan yerin uzaklığıdır. tipik olarak 1 metreden 5 metreye kadardır. İç mekanda olduğu gibi, dış mekanda da kullanılır. dış mekanda kullanılması durumunda, gölgeleri yumuşatır ve renklerin parlak çıkmasını sağlar.
  10. doğru film seçin. en çok kullanılan üç film hızı vardır, 400, 200 ve 100. bütün fotoğraf makineleri, bu film hızlarını kullanabilecek kapasitededir. 100 film: güneş ışığında en doğru sonuç veren filmdir. keskin detaylara ve parlak renklere sahip resimler elde edilebilir. yakın çekimler için idealdir. 200 film: her yönden iyisini arıyorsanız, işte bu! değişken ışıkta renkleri ayarlayabilir ve mükemmel bir keskinlik sağlar. yavaştan orta hızlı hareketler için uygundur ve iç-dış mekanda rahatlıkla kullanılabilir. 400 film: zengin renkler ve gerçek keskinlik için bunu tercih edebilirsiniz. dış mekanda olduğu gibi uzatılmış flaş mesafesinde de etkilidir. spor ve hareket resimlerinin en rahat çekildiği film tipidir...

 4. 2007-04-09#4
  dijital fotoğraf makinelerinin özel gereksinimleri vardır. bellek kartları ve yedek güç gibi birkaç aksesuar başarılı fotoğraf çekimi için büyük önem taşır.

  ekstra bellek kartları
  bellek kartı alanını tamamen tükettiğiniz veya bu küçücük kartlardan birini yanlış yerleştirdiğiniz oldu mu? yapmadıysanız, bu yapmayacağınız anlamına gelmiyor. beklenmeyen anı yakalamak için hazır olmanın tek garantili yolu fazladan bir bellek kartı taşımaktır. Şu an o kadar ucuzlar ki, cimrilik yapmayıp hemen bir tane alın. Önerilen minimum boyutlu kart, 32 mb'tır. daha iyisine sahip olmak istiyorsanız, 64 mb veya ddüzenli çalışabilmek için bir fotoğraf makinesi çantası
  fotoğraf makinesi çantasıyla eşyalarınızı düzenleyebilir ve fotoğraf makinenizi koruyabilirsiniz. fazla pillerinizi, filminizi veya bellek kartlarınızı kolay erişebilecek şekilde muhafaza edecektir. fotoğraf makinenizi darbe ve düşmelere karşı korumak için destek ve taşıma rahatlığı da sağlayacaktır.
  sadece taşıması ve düzenlenmesi kolay değil aynı zamanda objektif temizleme materyalleri gibi diğer birkaç fazladan eşyayı da koyabileceğiniz bir çanta seçin.
  yedek objektifleri ve bellek kartlarını düzenleyen ve koruyan valizlerden de bulabilirsiniz.

  bellek kartı okuyucusu çekiminizi bölmez
  evde veya dış mekanlarda, bellek kartı okuyucusu siz makinenizle fotoğraf çekimine devam ederken fotoğraf yüklemenize izin verir. evdeyken fotoğraf çekmeyi bırakıp fotoğraf makinesini bilgisayarınıza bağlamak zorunda kalmazsınız. yeni bir kart takarken kartı başka birine verebilir ve fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz.
  bazı kart okuyucuları farklı tipte kartlarla çalışırlar. farklı fotoğraf makineleri, pda, mp3 oynatıcı veya dijital telefon gibi birden fazla dijital cihaza sahipseniz bu okuyucular özellikle işinize yarar.
  dizüstü bilgisayarınız varsa, bellek kartını dizüstü bilgisayarınızın kart yuvasına yerleştirmek için sadece bir adaptöre gereksiniminiz vardır.

  basit ve kolay: fotoğraf makinesi yuvası (camera dock)
  bu elde edebileceğiniz en kullanışlı ve zaman kazandırıcı aksesuardır. zamanınız değerliyse, yuvayı almak isteyeceksiniz. fotoğraf makinesini yuvaya yerleştirin.

  * otomatik olarak tek tuşa dokunup fotoğrafları bilgisayarınıza gönderebilirsiniz
  * pillerinizi yeniden şarj edebilirsiniz
  * daha sonraki kullanımlara anında hazır olması için fotoğraf makinenizi muhafaza edebilirsiniz

  yuvadaki düğmeye basmanız yeterlidir. fotoğraf makinesi yazılımı otomatik olarak üretir ve fotoğraflarınız bilgisayar ekranında görüntülenir. fotoğraf makinesini yuvaya yerleştirdiğiniz anda, yeniden şarj edilebilir pil şarj olmaya başlar. yuva fotoğraf makinenizi saklamak için mükemmel bir yer yaratır. daima nerede olduğunu ve tamamen şarj olup olmadığını bilirsiniz.

  net fotoğraflar için fotoğraf makinesi temizleme gereçleri
  temiz bir fotoğraf makinesi objektifi net, parlak fotoğraflar için büyük önem taşır. bir otel odasından baktığınızda kar kaplı dağ manzarasının kirli, lekeli bir pencereden dolayı nasıl kötü gözüktüğünü düşünün. benzer şekilde, kirli bir objektif de fotoğraflarınızı heba edebilir.
  geleneksel objektif temizleme bezlerini ve solüsyonunu seçebilir veya daha yüksek teknolojiye sahip objektif temizleme kalemlerinden alabilirsiniz. fotoğraf makinesi objektifindeki toz ve kir parçalarını temizledikten sonra özel yapım kalemle basitçe ovarsınız. bu kalem pis lekeleri temizler ve tertemiz bir objektif sunar. parlak, net fotoğrafların elde edilmesi hemen hemen kesindir.
  fotoğraf makinesi objektifini temizlemek için gözlük camı bezi kullanmayın. gözlük camı bezleri fotoğraf makinesi objektifi üzerindeki özel kaplamanın soyulmasına yol açan kimyasal bir madde içerir.

  yedek objektifler
  yedek objektiflerle, neredeyse her koşulda daha iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz.

  * futbol sahasının tamamını veya bir dağ manzarasını görüntülemek için geniş açılı bir objektif kullanın.
  * kalecinin sıçrayışını yakalamak üzere çekimi durduracak yedek bir tele objektif kullanın.
  * Çiçeklerin, minyatürlerin veya çay fincanı koleksiyonunuzun yüksek kaliteli fotoğraflarını kolayca elde etmek için yakın çekim objektifi kullanın.

  online müzayedeler için bile harika fotoğraflar çekebilirsiniz. yedek objektiflerin fotoğraf makinenizde kullanılıp kullanılmadığını görmek için fotoğraf makinenizin el kitabına bakın. kullanılıyorsa, bir sonraki düzeyde fotoğraf çekebileceksiniz.

  seyahat kitleri
  İyi bir seyahat kiti fotoğraf makinenizi dünyanın neredeyse her yerinde yeniden şarj edebilmeniz için güç aksesuarları sağlar. elektrik gereksinimi dünyanın her yerinde değişiklik gösterir. yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız, genel voltaj şartlarını öğrenin ve yola çıkmadan önce gerekli priz ve adaptörleri yanınıza alın. her ihtimale karşı yedek bir pil seti de alın.

  Üçayak
  Üçayağa kim gereksinim duyar? sıkça otomatik çekim yapan veya nesnelerin fotoğrafını loş ışıkta çekmeyi seven herkes. küçük hafif bir üçayak fotoğraf makinenizi taşıyacak, siz de otomatik çekimi kullanarak fotoğrafa dahil olabileceksiniz. Üçayak, fotoğraf makinesi loş ışıkta düşük bir obstüratör hızı belirlediğinde net fotoğraf elde etmek için de gereklidir. hatta hassas sarsılmazlık sayesinde daha net fotoğrafların alındığı yakın çekimlerde de iyidir. Üçayak sizi nesneden belirli bir uzaklıkta tutar, böylece net fotoğraflar elde edebilirsiniz.

  eğlenceli fotoğraf yazılımı
  hayal ettiklerinizi gerçekleştirecek bir yazılım programı mutlaka vardır. bu özellikle dijital fotoğraflar için geçerli. geleneksel fotoğraf düzenleme yazılımının ötesinde özel bir yazılımın dayanılmazlığıyla karşı karşıya kalacaksınız. fotoğraflarınızı konuşturabilir, macun gibi uzatabilir veya eritebilir ya da aynadaki görüntülerini yansıtabilir veya etraflarını görünen 3-b nesnelerle çevirebilirsiniz. fotoğraf aile ağaçları ve soy ağaçları oluşturabilirsiniz. haber bülteninden, kitapçıklara, tebrik katlarına, kartvizitlere ve cd albümü kapaklarına kadar özel iletişim projelerine yönelik yazılım mevcuttur.
  ve yüzeyi çizmedik bile. ancak burada kalmasın. bilgisayarınızdan veya ofis erzak deposundan başlayın veya hoşunuza giden yazılımı bulmak için online araştırma yapmaya başlayın.
  aha büyük bir kart edinin.

 5. 2007-04-09#5
  Çözünürlük, bir sayısal (dijital) fotoğrafın yatay ve dikey sıklığını belirten ölçüdür. Ölçü birimi olarak resim-noktaları veya piksel kullanılır. merceklerin ve ccd-algılayıcının iyi olduklarını varsayarsak, çözünürlük ne kadar yüksek olursa, fotoğrafın veya baskının görsel olarak bıraktığı izlenim, o kadar iyi olur."Çözünürlük zenginliği" kavramını, geleneksel fotoğrafçılıktan tanıyoruz. burada da, farklı çözünürlüklerden söz edebiliriz: yüksek duyarlı filmler "kalın grenli" olurlar ve daha düşük çözünürlüğe sahiptirler; düşük duyarlı filmlerde ise tam tersidir. normal, geleneksel filmlerin çözünürlüğü yakl. 10 milyon nokta veya daha fazladır. ancak burada küçük bir sınırlama yapmamız gerekiyor: dijital makinedeki ccd'nin aksine filmlerin ışığa duyarlı gümüş-halojenid grenleri düzenli bir şekilde sıralanmamıştır.

  dijital makinelerde en çok kullanılan çözünürlükler şunlardır:
  320 x 240 = 76.800
  640 x 480 = 307.200
  1024 x 768 = 786.432
  1280 x 960 = 1.3 milyon
  1600 x 1200 = 2.1 milyon
  2048 x 1535 = 3.3 milyon
  2272 x 1704 = 4.1 milyon
  2560 x 1920 = 5.0 milyon
  3024 x 2016 = 6.0 milyon
  4256 x 2848 = 12.1 milyon

  dijital fotoğrafların kalite seviyeleri ve gereksinimleri, ortam ihtiyaçlarına göre belirlenir.

 6. 2007-04-09#6
  dijital fotoğraf makineleri, 35mm makinelerden farklı çalışırlar. daha çok, tarayıcılar ile akraba olduklarını söyleyebiliriz. dijital fotoğraf makinelerinin çoğu, ışığa duyarlı bir algılayıcı birimi kullanırlar; bu algılayıcıya ccd (charge coupled device - alıcı, toplayıcı parça) denir. bu birim, düşen ışığı, sayısal sinyallere dönüştürür. düşen ışık, rgb-filtreleri (kırmızı-yeşil-mavi süzgeçleri) aracılığı ile temel renk değerlerine ayırılır ve ayrı olarak değerlendirilir. temel renkler için hesaplanan değerler yazılımlar tarafından birleştirildiğinde, her renk-kesiminin özgün rengini belirlemek mümkündür. ccd ünitesi, çekilen konunun resmini oluşturduğunda, veriler makinenin dahili elektronik birimlerine aktarılır. burada olan veriler, konu ile ilgili olan resim-düzenlemelerine çevirilir; söz konusu olan düzenlemeler genelde, jpeg gibi sıkıştırılmış düzenlemelerdir. tabiiki, sıkıştırılmamış dosyaları kayıt edebilen makineler de var. daha sonra veriler, makinenin depolama ünitelerinde, hafızaya alınır. burada çok farklı kayıt taşıyıcılar vardır; bazıları makine gövdesine sabitlenmiştir, ancak, çoğu değiştirilebilir hafıza kartlarıdır. bu iki depolama türünün ortak yanı: makine kapalı olsa bile, resimleriniz hafızada kalır; yani silinmez.

 7. 2007-04-09#7
  en iyi fotoğrafı çekmek için bilmeniz gereken her şey, bu yazı dizisinde.

  fotosende.com ve shiftdelete.net işbirliği ile dijital fotoğrafçılık ile ilgili olarak bilinmesi gereken önemli konuları detaylarıyla beraber okurlarımızla paylaşmaya karar verdik. hemen hemen her evde bir tane yer alan dijital fotoğraf makinelerinden gerektiği kadar istifade edilebilmesi için bu bilgilerin bilinmesi şart. yazı dizisinin ilk bölümünde temel dijital fotoğrafçılık kavramları üzerinde duracağız. merak ettiklerinizi shiftdelete.net forumu'nda veya bu sayfanın altında yer alan yorum kısmında bize iletebilirsucuzlayan fiyatları ve artan performansları ile
  dijital fotoğraf makineleri, olmazsa olmazlardan.

  neden dijital?
  her türlü verinin bilgisayarlarca işlenebilmesi için önce bilgisayarların anlayacağı dile çevrilmesi yani sayısallaştırılması gerekmektedir. veriler sayısallaştırıldıktan sonra bilgisayarlarca saklanabilir ve işlenebilirler.

  bir fotoğrafın sayısallaştırılması için bilgisayara fotoğrafın içeriğinin anlatılması gerekmektedir. bunu yapabilmek için fotoğrafları milyonlarca küçük parçaya bölerek her parçanın renginin bilgisayara girilmesi gerekmektedir.

  normalde çok zor görünen bu işlem günümüzde özel cihazlar vasıtasıyla oldukça hızlı ve detaylı bir şekilde yapılabilmektedir.

  piksel nedir?
  sayısal anlamda bir fotoğraf yan yana dizilmiş milyonlarca küçük nokta demektir. bu milyonlarca küçük nokta çok yakın bir şekilde durduğu için uzaktan bakınca insan gözü bunu normal bir görüntü olarak algılayabilir. sayısal görüntüleri oluşturan bu küçük noktaların her birine piksel adı verilmektedir.

  Çözünürlük nedir ve ne önemi var?
  sayısal fotoğraflar ne kadar çok pikselden oluşurlarsa o kadar detaylı olurlar ve net görünürler, az pikselden oluşan fotoğraflarda ise görüntüdeki detayları kaydedecek yeterli nokta olmadığı için fotoğraflar detaysız ve bulanık görünürler.

  dijital fotoğrafların kalitesini ölçmek için birim uzunluk yada birin alandaki piksel sayısına bakılır, buna çözünürlük adı verilir. en sık kullanılan çözünürlük birimi bir inç mesafedeki piksel sayısını gösteren ppi (pixels per inç) dir.

  bitler ve baytlar
  bilgisayarlar yalnızca iki koşulu algılayabilirler - açık ve kapalı. bunlar 1 ve 0 değerleri ile ifade edilirler. ama ışık şiddeti gibi analog bilgiler sadece iki koşul ile ifade edilemeyeceği için ara koşulları da ifade edebilmek için birçok ikili sayıdan oluşan ikili sayı dizileri kullanılırlar.

  İkili sayılar, 1 ve 0 ikili basamaklarından oluşan bir dizedir ve bu bir ve sıfırların her birine bir "bit" adı verilir.

  İkili bir dizede her bitin değeri dizedeki konumuna bağlıdır. sağdan başlayarak sayıldığında, ilk konum 1'i, ikinci konum 2'yi, üçüncüsü 4'ü, dördüncüsü 8'i gösterir ve bu ikinin katları biçiminde sayı dizisi devam ettikçe devam eder. yani 1010 gibi bir ikili sayı, 8+2 = 10'u ifade eder.

  işığın sayısallaştırılmasında kullanılması gereken bit sayısı insan gözünün algılayabileceği ışık tonları miktarıyla doğrudan ilişkilidir. İnsan gözü 3 ana rengin her birinden 256 farklı tonu ayırt edebilmektedir. bu nedenle bir renk değerini sayısallaştırırken 256 farklı ton değerini ifade edebilecek kadar bit kullanılması gereklidir.

  256 sayısını ifade edebilecek ikili sayı dizisi 8 basamaktan oluşmaktadır. yani bir rengin tonlarını insan gözü hassasiyetinde ifade edebilmek için 8 bitlik bir ikili kullanılması gerekmektedir. bu 8 bitlik sayı dizisine bir "byte" adı verilir.

  İnsan gözü her renk tonu için 256 renk ayırt edebilmektedir, doğadaki renkler 3 ana renkten oluştuğu için olası her rengi ifade edebilmek için 3 ana renkten de 256 ton olmak üzere 3 adet 8 bitlik ikili sayıya ihtiyaç vardır.

  toplam 24 bitlik 3 adet ikili dizi ile 256x256x256 = 16.8 milyon farklı renk ifade edebilmek mümkündür. günümüzde bilgisayar ekranlarında görünen görüntülerde 24bitliktir ve 16.8 milyon renkten oluşmaktadır.

  görüntünün kaydedilmesi
  görüntülerin bilgisayara aktarılabilmesi için 2 yöntem kullanılmaktadır.

  :: dijital fotoğraf makinaları
  :: tarayıcılar (scanner)

  dijital fotoğraf makineleri
  dijital görüntülerin yakalanmasının en kolay yöntemlerinden biri, dijital fotoğraf makinesi kullanmaktır. dijital fotoğraf makinelerini filmli makinelerden ayıran, dijital makinelerin film yerine ışığı algılayan elektronik ışık sensörleri kullanmalarıdır. bu ışık sensörleri ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek görüntülerin elektronik devrelerce algılanabilmelerini ve sayısallaştırılarak kaydedilmelerini sağlarlar.


  foto sensörler
  işığı elektrik yüküne çeviren aygıtlara foto sensör adı verilir. foto sensörler ışığa duyarlı küçük elektronik algılayıcılardır, dijital fotoğraf makinelerinde oluşturulacak dijital görüntüdeki her piksel için bir ışık sensörü kullanılması gerekmektedir. bu nedenle dijital fotoğraf makinelerinin içinde fotoğrafı oluşturacak milyonlarca ışık sensörü bulunmaktadır. objektiften geçen ışık bu sensörlerin üzerine düşürülerek görüntünün sayısallaştırılması sağlanır.

  dijital fotoğraf makinelerinde ccd ve cmos olmak üzere iki farklı çeşit ışık sensörü sistemi kullanılmaktadır. eskiden sıkça kullanılan ccd yerine günümüzde çeşitli avantajları nedeniyle cmos kullanımı da artmaktadır.

  görüntünün saklanması ve sıkıştırma
  ccd yada cmos sensörleri tarafından algılanan veri analogtur. bunlar ışık sensörleri tarafından oluşturulan elektrik yük ölçümleri serisidir. bilgisayarların yada yazıcıların okuyabileceği biçimde saklamak için veriler ikili biçime dönüştürülmelidir.

  elde edilen dijital görüntüler fotoğraf makinesinde hafıza kartları üzerine kayıt edilirler. kullanılan hafıza kartının boyutu saklanabilecek fotoğraf miktarını belirler. bir dijital fotoğraf saklanırken her piksel için 3 ana renk bilgisinin de saklanması gerekmektedir.

  her renk için 1 byte kullanıldığı düşünülürse her piksel için 3 byte veri saklanması gerekmektedir. fotoğraf kalitesinde bir görüntünün en az 4 milyon pikselden oluştuğu düşünülürse her fotoğraf için en az 12 milyon byte veri saklanması gereklidir.

  imagedijital fotoğraf makinelerinin kısıtlı hafızaları ve hafıza kartlarının fiyatları düşünülünce fotoğrafların kapladığı yeri azaltmak için bir yöntem bulunması gerekliliği anlaşılmaktadır. bu nedenle dijital fotoğraflar çeşitli yöntemlerle sıkıştırılarak kapladıkları yerler azaltılır. sıkıştırma sırasında fotoğraf üzerindeki benzer renkler ve görülmesi güç ayrıntıların birbirine benzetilmesi gibi çeşitli matematiksel yöntemler kullanılarak fotoğrafın hafıza ihtiyacı azaltılmaktadır.

  kayılı ve kayıpsız olarak iki çeşit sıkıştırma yöntemi vardır. kayıpsız sıkıştırma yöntemi sadece resim üzerindeki benzerliklerden yararlanarak görüntü kalitesini hiç bozmadan aynı görüntüyü daha az yere sığdırmayı amaçlar, görüntü kalitesi açısından iyi fakat sıkıştrma oranı olarak çok başarılı değildirler. en çok kullanılan kayıpsız sıkıştırma türleri raw ve tiff dosyalarıdır, bu şekillerde resimler ortalama ¼ oranına kadar sıkıştırılabilmetedirler.

  kayıplı sıkıştırma yöntemleri ise resim üzerinde görülmesi güç detayları azaltarak ve birbirine benzeterek dosya boyutunu küçültmeyi amaçlar. bu yöntemde görüntü kalitesi ayarı değiştirlerek 100 kata varan oranlarda sıkıştırma sağlanabilmektedir. günümüzde en sık kullanılan jpeg resim sıkıştırma formatıda kayıplı bir sıkıştırma yöntemidir fakat yüksek kalitede kullanıldığı takdirde gözle farkedilmesi çok zor kayıplar ile bol miktarda sıkıştrma sağlayabilmektedir. hemen her dijital fotoğraf .makinası standart olarak jpg sıkıştırmasını destekler.

 8. 2007-04-09#8
  daha iyi bir fotoğrafçı olmak mı istiyorsunuz? size tüm gereken yalnızca biraz bilgi ve deneyim. bazı önemli fotoğraf çekimi ipuçları için okumaya devam edin. ardından, makinenizi alıp harika fotoğraflar çekmeye başlayın.

  1-fotoğrafını çektiğiniz kişinin gözünün içine bakın

  gerçek yaşamda olduğu gibi, fotoğraf çekerken kişinin gözünün içine bakmak arada bir bağ oluşturur. birinin fotoğrafını çekerken, o manyetik bakışların, büyüleyici gülümsemenin gücünü ortaya çıkarabilmek için makineyi kişinin göz seviyesinde tutun. Çocuklar söz konusuysa, bu onların boyuna inmeniz gerekiyor demektir. Çektiğiniz kişinin her zaman makineye bakması gerekmez. tek başına göz seviyesi açısı sizi resmin içine çeken kişisel ve davetkar bir duygu yaratır.2-sade bir arka plan kullanın

  sade bir arka plan fotoğrafını çektiğiniz objenin daha iyi görüntülenmesini sağlar. makinenizin vizöründen bakarken çektiğiniz objenin çevresini inceleyin. en sevdiğiniz yeğeninizin kafasından çıkan antenler, kulaklarından sarkan arabalar olmaması için özen gösterin

  3-dış mekanda flaş kullanın

  parlak gün ışığı yüzde istenmeyen derin gölgeler oluşturabilir. yüzü aydınlatmak için flaş kullanarak gölgeleri yok edin. güneşli havalarda insan resmi çekerken flaşınızı açmayı unutmayın. dolgu flaşı (fill-flash) modunu ya da tam flaş (full-flash) modunu seçebilirsiniz. fotoğrafını çektiğiniz kişi en fazla 1,5 metre uzaklıktaysa dolgu flaşı, daha uzaktaysa tam flaş modu gerekebilir. dijital bir fotoğraf makinesiyle sonuçları incelemek için fotoğraf görüntüleme panelini (lcd ekran) kullanın.

  bulutlu günlerde varsa sürekli flaş modunu seçin. flaş insanların yüzünü aydınlatır ve yüz hatlarının öne çıkmasını sağlar. bulutlu günlerin hafif ışığı bazen hoş sonuçlar verebildiğinden, flaşsız olarak da fotoğraf çekmeyi deneyin

  4-daha yakına gidin

  fotoğrafını çektiğiniz nesne arabadan daha küçük bir objeyse, deklanşöre basmadan bir, iki adım yaklaşıp zoom kullanın. amacınız fotoğraf karesini fotoğrafını çektiğiniz objeyle doldurmak olmalıdır. yakın çekimle, kalkmış bir kaş ya da serpiştirilmiş çiller gibi anlam katacak ifadeler yakalayabilirsiniz.

  ancak fazla yakına giderseniz fotoğrafınız bulanıklaşır. Çoğu fotoğraf makinesinin en yakın odak mesafesi yaklaşık 90 cm ya da makinenizden bir adım uzaklıktadır. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesinden (emin olmak için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın) daha yakına giderseniz fotoğraf bulanık çıkar.

  5-fotoğrafını çektiğiniz objeyi tam ortalamayın

  sahnenin tam ortası, gösteri yapan kişi için bulunmaz bir yerdir. ancak, fotoğraf karenizin tam ortası için aynı şeyi söylemek doğru değil. Çektiğiniz nesneyi fotoğraf karesinin tam ortasından hafif yana kaydırarak, fotoğrafınıza hayat verin. vizörünüzde karelerden oluşan bir oyun tahtası olduğunu varsayın. Şimdi fotoğrafını çektiğiniz nesneyi tahtadaki karelerden birine yerleştirin.

  otomatik odaklı bir fotoğraf makineniz varsa, bu tür makinelerin çoğu vizörün ortasında bulunan nesneye odaklanacağından, odağı kilitlemeniz gerekir

  6-odağı kilitleyin

  Çektiğiniz obje, fotoğrafın tam ortasında değilse net bir fotoğraf elde edebilmek için odağı kilitlemeniz gerekir. otomatik odaklı fotoğraf makinelerinin çoğu fotoğrafın merkezinde ne varsa ona odaklanır. ancak fotoğraf kalitesini artırmak için çoğu zaman çektiğiniz nesneyi tam ortadan hafif yana kaydırmanız gerekir. bulanık bir fotoğraf çekmek istemiyorsanız, önce çektiğiniz nesne tam ortadayken odağı kilitlemeli, ardından da nesne ortadan yana kayacak şekilde kompozisyonu değiştirmelisiniz.

  odağı genellikle üç adımda kilitleyebilirsiniz. Önce, nesneyi tam ortaya yerleştirin ve deklanşörü yarım basılı halde tutun. İkinci olarak, deklanşör hala yarım basılı halde makinenizi oynatarak nesneyi ortadan yana kaydırın. Üçüncü ve son olarak, fotoğrafı çekmek için deklanşöre tam olarak basın.

  7-flaşınızın etki mesafesini öğrenin

  flaş kullanılırken yapılan en yaygın hata flaşın etki mesafesi dışındaki nesneleri çekmektir. bu neden yanlış? flaş etki mesafesinin uzağından çekilen fotoğraflar karanlık olacağı için bu yanlıştır. birçok fotoğraf makinesinde maksimum flaş etki mesafesi 4,5 metreden (yaklaşık 5 adım) daha kısadır.

  sizin makinenizin flaş etki mesafesi nedir? makinenizin kullanım kılavuzuna bakın. bulamadınız mı? o zaman işi şansa bırakmayın. Çekeceğiniz nesneden 3 metreden daha fazla uzaklaşmayın. film kullananlar kodak ultra film kullanarak flaş etki mesafesini artırabilir.

  8-işığa dikkat edin

  fotoğrafını çektiğiniz nesneden sonra fotoğrafın en önemli öğesi ışıktır. işık çektiğiniz fotoğraftaki her şeyin görünümünü etkiler. anneannenizi çekerken, yandan vuran parlak gün ışığı kırışıklıkları belirginleştirir. oysa bulutlu bir günün loş ışığı aynı kırışıklıkları gizler.

  Çektiğiniz nesne üzerine fazla ışık düşmesini istemiyor musunuz? o halde ya kendiniz yer değiştirin ya da çektiğiniz nesnenin yerini değiştirin. manzara fotoğrafı çekerken, ışığın kavuniçine çaldığı ve tüm arazi boyunca uzanıp gittiği sabahın erken ya da akşamın geç saatlerini deneyin.

  9-birkaç dikey resim çekin

  fotoğraf makineniz dikey duramıyor mu? dikey fotoğraf çekmek için yana doğru hiç yatırmadıysanız elbette duramaz. dikey bir fotoğrafta her tür nesne daha iyi görünür. sarp kayalar üzerindeki bir fenerden eiffel kulesine, bebek havuzunda zıplayıp duran 4 yaşındaki yeğeninize kadar her şey. o halde bundan sonraki denemenizde fotoğraf makinenizi yana yatırıp dikey bir iki resim çekmeye özen gösterin.

  10-yönetmen gibi düşünün

  fotoğraf çekerken denetim sizde olsun; fotoğrafların kalitesinin ne kadar arttığını siz de görün. yalnızca bir fotoğrafçı gibi değil bir film yönetmeni gibi hareket edin. film yönetmeni her şeyi kontrolünde tutan kişidir. yer seçimini yönetmen yapar: "herkes arka bahçeye çıksın." aksesuarları yönetmen seçer: "kızlar, pembe gözlüklerinizi takın." İnsanları yönetmen organize eder: "Şimdi biraz daha yaklaş ve kameraya doğru eğil."

  fotoğraf çekerken çoğu zaman bu kadar müdahaleci olmanız gerekmez ama ne demek istediğimizi anlamışsınızdır: fotoğraf çekerken denetimi alın ve kendi fotoğraf ödüllerinizi kazanın.

 9. 2007-04-09#9
  valla fotograf makinasına gerek yok yaw bence ama daha iyi daha kaliteli işler yapmak için tabiki foto makinasi lazım ugrasanlara tabiki benim tercihim cep telefonu kameralı tabiki .......:):):):)

 10. 2007-06-13#10
  merhaba, paylaşımın çok güzell ben fotoğraf makinası almak istiyorum ama birtek anlamadığım konu dijital fotoğraf makinasında yüz tanıma teknolojisi var bu nedir,ne işe yarar anlayamadım bu konuda bilgilendirirsen çok sevinirim iyiakşamlar


Hızlı Yanıt Hızlı Yanıt

  Okunma: 9646 - Yorum: 9 - Amp