Yeryüzünde Bitki Örtüsünün Dağılışını Etkileyen Faktörler - Delinetciler Forum

Yeryüzünde Bitki Örtüsünün Dağılışını Etkileyen Faktörler

 1. 1-İklimin Etkisi

  a)Yağış Faktörü:
  Yağış bir yerdeki bitki yoğunluğunu yani bitkilerin ot, çalı veya ağaç olmasını ve bunların miktarının az ya da çok olmasını belirler.

  Her bitkinin istediği su miktarı farklıdır. Yağışlı bölgelerde gür bitki toplulukları görülürken kurak bölgelerde bitki örtüsü seyrekleşir, çöllerde kurakçıl ve seyrek bazı otlara ve çalılara rastlanır.

  b)Sıcaklık faktörü:
  Bitkilerin gelişebilmesi için belli bir sıcaklığın olması gerekir. Sıcaklık bir yerdeki bitki türlerini belirler örneğin ağaçların iğne yada geniş yapraklı olmasını belirler. Sıcak orta kuşakta her tür bitki yetişme alanı bulabilirken soğuk kutup bölgelerinde ve yükseklerde düşük sıcaklık şartları nedeniyle bir çok bitkiye rastlanmaz.

  2-Yer Şekillerinin Etkisi
  Dağ sıraları ve dağların uzanışı bitki örtüsünün yayılışını etkiler. Kıyıya paralel uzanan dağlar deniz etkisini iç kesimlere sokmadığı için iç kesimler bitki bakımından fakirleşirken, dağların denize bakan yamaçları daha zengin bitki örtüsüne sahip olur.

  Yükseklere çıkıldıkça sıcaklıklar azaldığı için bitki örtüsü türü ve yoğunluğu azalır. Belli bir yükseltiden sonra artık bitki yetişmez.

  Eğimli yamaçlarda gür bitki örtüsü görülür çünkü düz alanlar insanlar tarafından işgal edilmiştir.
  Bakı bitki örtüsünün yayılışında en önemli faktörlerden birisidir. Güneşe dönük yamaçlar uygun sıcaklık şartları sayesinde hem bitki türü hem de bitki yoğunluğu bakımından daha zengindir.

  3-Toprak Faktörü
  Bitkiler kökleriyle toprakta tutunur ve gıdalarını topraktan alırlar. Bu nedenle yeterli kalınlıkta toprak örtüsü olmayan yerlerde bitkilerde yaşayamaz.
  Toprağın yapısı; Toprağın yapısı, üzerinde yetişen bitki türünü belirleyebilir.
  Toprağın dokusu; Toprağın sık ya da gevşek oluşu bitki oluşumunu etkiler

  4-Biyotik Faktörler
  Tarih boyunca insanlar yaşam faaliyetleri nedeniyle çevrelerindeki bitki örtüsünü sürekli değiştirmişlerdir. İnsanların bitki örtüsü üzerindeki etkileri daha çok olumsuz olmuştur.
  İnsanlar, çeşitli açılardan bitki örtüsü üzerinde etkili olmuştur.

  Olumsuz etkiler
  Savaşlar, Tarım alanı açma, Yakacak ihtiyacı, Orman yangınları, Hayvan otlatma, Yol yapımı, Orman alanlarını imara açma, Sanayileşme

  Olumlu Etkiler
  Bitki türlerinin yayılması, Bitki türlerinin korunması, Bitki türlerinin geliştirilmesi, Çeşitli hayvan türleri bitkilerin farklı yörelere taşınması sayesinde bitki yayılışına etkide bulunur. Bitkilerin tozlaşmasına katkıları vardır (Meyve bahçelerinde arı bulundurulması)


 2. 2012-12-06#2
  elim yoruldu be kankalar yaza yaza :D :D eyw :D
 3. 2013-04-11#3
  çok işime yaradı eyvallah
 4. 2015-01-04#4
  biraz daha özet geçseydiniz keşke başka yerdede yazmıyo ama emeğiniz için teşekkür ederim genede işime yaradı-EN BÜYÜK BANDIRMASPOR!
 5. 2015-01-30#5
  cok tşk edrm cok işime yaradı :D :D
 6. 2015-10-23#6
  Diger arkadaslar elim yoruldu demis ama bence kisa daha ayrintili olsaydi daha iyi olurdu
  Okunma: 18702 - Yorum: 5 - Amp