sponsorlu bağlantılar
Kaz Tiridi

Haşlanmış kaz eti ve suyu
Yufka ekmek veya ince yavaş
süzme yoğurt
sarımsak
tereyağı
pul biber
iri dövülmüş ceviz

Karsın Yöresel Yemekleri


HELVA (Umaç Helvası)

Malzemeleri: 250 gram un, 250 gram şeker, 250 gram yağ.
Yapılışı: Önce bir kap içerisine unu koyup üzerine hafifçe su serperek el içinde ovarak umaç haline getirilir. Umacı bir süzgeçten geçirerek eleriz. (Makarna süzgecinden elediğimiz umacı iri kısmını ayırmış oluruz.)Elediğimiz umacın iri kısmını alarak, ocak üzerine konmuş olan kızgın yağın içerisine dökerek, rengi pembeleşinceye kadar karıştırarak kavururuz. Sonra umacın ince kısmını kavurduğumuz iri umacın içine katarak kavururuz. Kehribar sarısı rengini aldığında ocaktan indirerek hazırladığımız şerbetini dökeriz, karıştırarak kalınlaşmasını sağlarız, Tabaklara koyarak servis yaparız.


Karsın Yöresel Yemekleri


Afiyet olsun

HÖRRE (UN ÇORBASI )

Hafif ateşin üzerine tencerede bir miktar un ile yağ konur. Bu un pembeleşinceye kadar devamlı karıştırılarak tutulur ve kavrulur. Sonra içerisine bir miktar su karıştıra karıştıra konur ve bir süre kaynatılır. Koyu bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Kıvamına gelince ateşten indirilip servise sunulur. Çorba ılıkken tuz ilave edilir.

Karsın Yöresel Yemekleri


HANGEL

Malzemeleri: 1 kg. un, üç bardak su, bir tutam tuz, iki adet yumurta, bir baş soğan, 200 gram Tereyağı, bir yemek kaşığı salça, bir kilo yoğurt, iki diş sarımsak.

Yapılışı: 1 kg. Una 2 yumurta ile bir tutam tuz ilave edilerek 1 kg. ile bir derin kaba kulak memesi kıvamına gelecek şekilde yoğrulur. Daha sonra 5 veya 4 künde haline getirilir. Her bir künde yufka halinde açılıdır. Açılan yufkalar ağaç peşkun üzerinde bir bıçak ile el desteği ile kare şeklinde kesilir. Daha sonra kesilen kare şeklindeki hamurlar büyük bir kazan içerisine konan sıcak su, iki yemek kaşığı tuz, bir çay bardağı sıvı yağ ile pişirilir. Bu pişirme süresi yaklaşık 10-15 dakikadır.

Karsın Yöresel Yemekleri


Büyük kazan içerisindeki pişen kare şeklindeki hangeller büyük bir süzgeçten geçirilerek içi yoğurtlanmış bir tepsiye dökülür. Önceden hazırlanmış olan sarımsaklı yoğur ilave edilir. Daha sonra tereyağında pembeleşmiş soğanlar hangelin üzerine ilave edilerek servise sunulur.

HAŞIL

Malzemeleri : bulgur, su, yağ, sarımsaklı yoğurt.
Yapılışı: kış yemeği için yapılan hazırlıklarda yöremizde haşıl için buğdaydan hazırlanan bulgur suda pişirilerek süzgeçten geçirilerek bir tepsiye dökülür. Eritilen tereyağı, sarımsaklı yoğurt üzerine dökülerek hazır hale getirilir. (Haşıl damak tadına göre, sarımsaklı yoğurt dökülerek yenileceği gibi, süt veya pekmez dökülerek de yenilebilir.)

Karsın Yöresel Yemekleri

sponsorlu bağlantılar