sponsorlu bağlantılar
Türk tarihinin çok önemli şahsiyetlerinden biridir. 1871 yılında Kahramanmaraş'ta doğmuş ve asıl adı Ali'dir ve lakabı Hacı İmam'dır. Sütçülük yaptığı için Sütçü İmam adıyla tarihe geçmiştir. Fransız işgaline karşı Kahramanmaraş'ta verilen mücadelenin önderidir. 1922 yılında Kahramanmaraş'ta vefat etmiştir.

Sütçü İmamın Hayatı

31 Ekim 1919 günü hamamdan çıkan 3 Türk kadına Fransız-Ermeni lejyonerleri "Burası artık Türk memleketi değildir. Fransız müstemlekesinde peçe ile gezilmez!" diyerek kadınların peçelerini zorla açmak istemişlerdir. Olaya ilk müdahale eden Çakmakçı Sait; "Gâvur oğulları! Dokunmayın bacılarıma!" diyerek Fransız-Ermeni Lejyonerlerinin üzerine yürüdü. Üzerinde silahı olmayan Çakmakçı Sait silahlarıyla karşılık veren işgalciler tarafından yaralanmıştır.

Bunu gören Sütçü İmam yanındaki silahıyla ateş açmış ve bir Fransız-ErmeniLejyoner askerini öldürmüş, bir diğerini de yaralamıştır.Çakmakçı Sait şehit düşmüş yaralanan Ermeni ise ölmüştü. 1 Kasım 1919 tarihinde ölen Ermeni için büyük bir cenaze töreni düzenlendi. Ermeni ve Fransız askerleri Sütçü İmamı aramaya başlağınca Sütçü İmam bir atla Ağabeyli köyüne gitti. Ermenilerin ve Fransızların bütün çabalarına rağmen Sütçü İmam bulunamadı. 31 Ekim 1919'da düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam, Kahramanmaraş'taki Kurtuluş hareketini başlatmıştır.


Sütçü İmam Kimdir

sponsorlu bağlantılar