Günümüzde Kanser Hastalığına Yakalanan İnsan Sayısının Artışının Nedenleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Günümüzde Kanser Hastalığına Yakalanan İnsan Sayısının Artışının Nedenleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Son yıllarda kanser vaklarının artmasının ardında sigara, alkol, doyasıya yiyip içmek, güneşlenme gibi sebepler yatıyor.

  SİGARA: tüm kanser türlerinin yüzde 35'inin ana sebebi. Ancak akciğer kanserlerinde yüzde 85,baş- boyun, gırtlak ve ağız içi kanserlerinde yüzde 60, mesane kanserlerinde yüzde 40 ve mide kanserlerinde yüzde 20 kadar rol oynuyor.


  ŞİŞMANLIK: tüm kanser türlerinin yüzde 30'u beslenme ve aşırı şişmanlıkla bağlantılı. Geniş çaplı bir araştırmaya göre kadınlarda 13, erkeklerde 19 kilo fazlalığı yemek borusu, tiroid, böbrek, rahim ağzı, safra kesesi, meme, prostat, pankreas, kolon kanseri ve lösemi riskini artırıyor. Şişmanlık özellikle kadınlarda kadınlık hormonu artırarak meme kanseri riskini artırıyor.


  HAREKETSİZLİK: meme ve kalın bağırsak kanseri oluşumunda hareketsizlik etkili. Araştırmalara göre, fiziksel aktivite yapanların, fiziksel aktivite yapmayanlara oranla kolon ve meme kanserine yakalanma riski daha düşük.


  GÜNEŞLENME: son 30 yılda cilt kanserlerinin artmasının nedeni tehlikeli güneş ışınları. Uzun sure korunmasız güneşlenmek cilt kanserlerine zemin hazırlıyor.


  ALKOL: Alkolün miktarı ve uzun süreli düzenli içimi kanser riskini arttırır. Özellikle sigara ile alınıyorsa küçük bir ölçü bile bazen riski arttırmak için yeterli.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-03-09 #2
  teşekkürler
 3. 2013-04-15 #3
  çok işime yaradı teşekkürler
  Okunma: 6519 - Yorum: 2 - Amp