Tavuklu Talaş Kebabı Tarifi - Delinetciler Forum

Tavuklu Talaş Kebabı Tarifi

 1. Kullanılacak Malzeme (10 - 12 kişi için):

  Haşlanmış ve ince ince doğranmış bir tavuk,
  çentilircesine doğranmış
  1 kilo soğan,
  200 gram margarin yağı (tereyağı olursa daha lezzetli olur),
  1 fincan kıyılmış maydanoz,
  1 demet kıyılmış dereotu,
  1 bardak su,
  yeteri kadar tuz ve karabiber,
  üstüne sürmek için 1 yumurtanın sarısıyla 1 çay kaşığı zeytinyağı,
  1 kilo katmer hamuru.

  Yapımı:

  Bir güvece yağı koyup eritmeli. Yağ kızınca doğranmış soğanı içine atmalı ve tahta kaşıkla karıştırarak kavurmalı. Soğanın rengi değişmeye başlayınca doğranmış tavuk etini ilâve edip karıştırmaya devam etmeli. On dakika sonra tuzunu ve karabiberini serpmeli ve bir-iki defa daha karıştırdıktan sonra bir bardak kaynar su ilâve etmeli; suyun dörtte üçünü çekinceye kadar karıştırarak ve güvecin ağzı açık olarak pişirmeli.

  Talaş içinin suyu iyice azalınca güveci ateşten indirmeli ve kıyılmış dereotuyla maydanozu serpmeli. Bir-iki defa daha karıştırdıktan sonra güveçtekileri bir kenarda soğumaya bırakmalı. Katmer hamurunu Talaş Kebabı'nda anlatıldığı biçimde on veya oniki parça hâlinde açmalı. Bunların ortalarına eşit ölçüde talaş içini koymalı ve hamurları bohça biçiminde katladıktan sonra hafif yağlı fırın tepsisine üçer santim ara ile ve uçları aşağı gelecek şekilde dizmeli. Böreklerin üzerlerine zeytinyağıyla çırpılmış yumurta sarısını sürdükten sonra tepsiyi orta ısılı fırına sürmeli.

  Tavuklu Talaş Kebabı'nı yirmi dakika, yâni böreklerin üzerleri pembeleşinceye kadar pişirdikten sonra tepsiyi fırından çıkarmalı börekleri servis tabağına almalı ve sıcak sıcak servis yapmalı.


  Güncelleme : 2017-06-21
  Okunma: 1054 - Yorum: 0 - Amp