Türkiye'de Yaygın Olmayan Sporlar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkiye'de Yaygın Olmayan Sporlar

 1. sponsorlu bağlantılar
  Ragbi ligi (İngilizce: rugby league), açık alanda, oval bir topla oynanan ragbi oyununun 13'er kişilik takımlarla oynanan versiyonu.

  ragbi

  Ragbi oyununun diğer versiyonları ragbi birliği ve yedili ragbidir. Yedili ragbi, hem ragbi birliği hem de ragbi ligi kuralları ile oynanabilir.

  Kurallar

  Ragbi birliğine göre

  Bir ragbi birliği maçı 40'ar dakikalık iki devre olarak oynanır. Çocuk maçları daha kısa olabilir. Bir hakem, iki taç hakemi (İngilizce: touch judge) ve çoğu profesyonel maçta bir de kamera hakemi (İngilizce: television match official [TMO]) vardır. Takımlar 15'er kişiden oluşur. Rakibinden daha fazla sayı yapan taraf maçı kazanır.

  Sayı kazanmanın yolları "try yapmak" ya da "gol atmak" tır.
  Try Try, topu kale sahası (İng: in-goal) zeminine dokundurmaktır ve 5 puan değerindedir.
  Gol Gol atmak için ise, topun kale direkleri arasındaki çıtanın üzerinden aşırtılması gerekir. Ragbi birliği maçında değişik puan değerlerine sahip üç çeşit gol vardır:

  1. Açık alanda top yere çarptıktan hemen sonra şut çekerek atılan "drop gol". Bu tür gol 3 puan değerindedir.
  2. Faul sonucu verilen penaltı sayesinde atılan gol. Penaltı atışı, sabit bir noktadan şut çekilerek veya drop gol şeklinde gerçekleştirilebilir. 3 puan değerindedir.
  3. Try yapan takıma verilen şut hakkı. Top sabit halde iken veya yere çarptıktan sonra yapılabilir. 2 puan değerindedir.

  Kriket

  Kriket

  Kriket 11'er kişilik 2 takım arasında oynanan bir oyundur. Anavatanı İngiltere olan kriket, sonradan İngiliz sömürgelerine yayılmıştır. Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Karayipler, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya'da çok meşhur olan bu oyun diğer eski İngiliz sömürgeleri'nde ve Dünya'nın genelinde meşhur değildir.

  Genel Bakış


  Kriket maçları, "wicket" denen iki kalemsi düzenekle oynanır. "Wicket"ler üç tahta sopa benzeri nesne ("stump") ve bunların üst uç kısımlarında bulunan 2 bağlantısız nesneden ("bail") oluşur. "Stump" ve "bail"ler genellikle tahtadan yapılır.

  "Wicket"ler dikdörtgen bir alanın ("pitch") iki ucunda bulunur. Aralarında 20 m. 12 cm.'lik mesafe vardır. Bu dikdörtgen alana "wicket" dendiği de olur.

  Kriket sahası, sözü edilen dikdörtgen alanı da içine alan oval sahanın tamamıdır. Oyun sırasında bir anda, sahada vuruş yapan takımın iki oyuncusu, diğer takımın tüm oyuncuları bulunur. Takımların ilk 11'deki oyuncularının yanı sıra, bunlardan biri sakatlandığında devreye girmesi için yedek olarak bulundurulan bir "12. adam"ları vardır. Vuruş yapan takımın oyuncuları "wicket"lerin önünde durur. Bu oyuncular ("batsman"/batswoman") birer sopa ("bat") kullanır.
  Atış yapan takımın, vuruş yapan rakibinin karşısında duran oyuncusuna "bowler" denir.

  Nasıl Oynanır?


  "Bowler" topu "batsman"a doğru atar.
  Batsman"ın görevi, sopasıyla topa vurarak, "bowler"in attığı topun "wicket"e çarpmasını engellemektir. Top "wicket"e çarpınca, "stump"ların üzerindeki "bail"(ler) düşer. "Batsman" topa vurunca, diğer "wicket"e doğru koşmaya başlar. Vuruş yapmayan "batsman" ("non-striker")da onun "wicket"ine doğru koşar. "Batsman"lar oyun dışında kalmadan yer değiştirebilirse, onların hesabına bir "run" kaydedilir.

  Top "wicket"e çarparsa "batsman" oyun dışı kalır. Onun yerini takım arkadaşlarından biri alır. "Batsman"ın oyundan her çıkarılışına da "wicket" ya da "dismissal" denir. "Batsman", "bail"lerin düşmesi dışında hallerde de oyun dışında kalabilir.

  "Batsman"ların yer değiştirmesine fırsat kalmadan, atış yapan takımın oyuncuları topla bir "wicket"i vurursa; o "wicket"in "batsman"ı oyun dışında kalır. "Batsman" topa vurduktan sonra,atışı yapan takımdan bir oyuncu, yere değmeden önce topu yakalarsa da "batsman" oyun dışına çıkar.

  "LBW" ("leg before wicket") da bu hallerden biridir. Bu, "wicket"e çarpma yolunda ilerlerleyen topun "batsman"ın bacağına çarpması durumunda hakemin verdiği kararla ilan edilir.

  "Batsman" topa vurduktan sonra, top yere değmeden saha dışına giderse "batsman"ın takımı adına 6 "run" kaydedilir. Bu, top yere değdikten sonra olursa 4 "run" kaydedilir. Oyun 10 "batsman" dışarıda kalıncaya kadar devam eder çünkü oyunun sürmesi için en az iki "batsman"a ihtiyaç vardır.

  10 "wicket" bir "innings"dir. Bir günden uzun süren maçlarda vuruş yapan takımın kaptanı taktikle ilgili nedenlerle "innings"in bittiğini açıklarsa da ("decleration") "innings" biter.

  Bir takımın 10 "batsman"ı oyun dışı kalınca (buna takımın "all out" olması denir) takımlar rolleri değiştirir; atış yapanlar vuruşa, vuruş yapanlar atışa geçer.

  Atış yapan takım, her 6 vurucu değişiminde bir kez, atışı yapan oyuncusunu değiştirebilir. Bu altılı sete "over" denir. Her "over"de atış ve vuruş yapılan taraflar da değiştirilir; diğer "wıcket"e geçilir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-02-09 #2
  Teşekkürler süper olmuş
 3. 2011-02-09 #3
  biraz daha fazla spor dalları eklemeniz biraz daha iyi olur
 4. 2011-02-09 #4
  Eskrim

  Eskrim, kılıçla ve dillimizle yapılan bir spordur ve temelini kılıçla dövüş sanatı oluşturur. Eskrimin bir spor dalı olarak gelişmesi, ortaçağda kılıçla yapılan düellolarla yakından ilişkilidir.

  İsim: 800px-0408_USA_Olympic_fencing.jpg
Görüntüleme: 18855
Büyüklük: 90,4 KB (Kilobyte)

  Eskrim üç tür silahla yapılır: Flöre, epe ve kılıç (sabr). Bu üç eskrim biçiminin sayı sistemleri aynıdır, ama karşılaşmalarda farklı yönleri vardır. Eskrim özel giysiler içinde yapılır. Tel kafesten bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyilir. Bu giysiler eskrimciyi yaralanmalardan korur. Eskrim karşılaşmaları, genişliği 1.5 metre ve uzunluğu 14 metre olan bir pistte yapılır.

  Flöre olarak adlandırılan silah, 1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve çan biçiminde bir koruyucusu bulunan ince bir silahtır. En çok 500 gram ağırlığında olabilir. Eskrimi öğrenmede de flöre kullanılabilir. Flöre silahının ucundaki yaylı noktanın rakibin gövdesine bastırılmasıyla sayı kazanılır. Her iki oyuncu da aynı anda bu vuruşu yaparsa, sayıyı atak üstünlüğü olan kazanır. Vuruşlar yalnızca gövdeye yapılır, kol ve bacaklara ya da başa değen vuruşlar kural dışı sayılır. Karşılaşmalarda eskrimci kısa, hızlı adımlarla ileri-geri hareket eder. Hücum durumundaysa kol, gövde ve bacaklarının hamle denen açılımıyla rakibini dürter. Savunmada ise rakibin hücumunu savuşturarak vuruş hakkı kazanmaya çalışır. Doğrudan yapılan hamleler rakibi tarafından kolayca savuşturulacağı için, eskrimcinin aldatıcı hareketlerle rakibini şaşırtacak hareketler yapması gerekir.

  Epe, flöreden daha keskin ve ağır bir silahtır. Epede dürtüşler yalnızca silahın ucuyla yapılır ve giyside iz bırakabilir. Karşılaşma genel düello kurallarıyla yapılır ve özel sınırlamalar yoktur. Rakibin herhangi bir yerine yapılan dürtüş puan olarak değer kazanır. Aynı anda yapılan vuruşlar iki tarafa da sayı kazandırır.

  Kılıç, hem dürtme, hem de kesme silahı olarak kullanılır. Düz ve yassı olan kılıcın yarı yuvarlak bir koruyucusu vardır. Rakibin belden yukarısına kılıcın ucuyla ya da kenarlarıyla yapılan vuruşlar sayı kazandırır.

  Eskrim karşılaşmaları, Uluslararası Eskrim Federasyonu'nun (FIE) yönetiminde yapılır. Eskrim, 1896'dan bu yana Olimpiyat Oyunları'nda da yer alan spor dallarından biridir. Türkiye'de eskrimin gelişmesi 1903'te askeri okullarda ders olarak okutulmasıyla başladı. 1923'te Türkiye Eskrim Federasyonu kuruldu. Türk eskrimciler özellikle Balkan Şampiyonaları'nda dereceler elde ettiler. Murat Dizioğlu 1983'te epe dalında Balkan Gençler Eskrim Şampiyonası'nda altın madalya kazanmıştır.

  Türkiye Eskrim Federasyonu'na, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek-9 uncu maddesi hükmü gereğince Başbakanlık Makamının 28/6/2006 tarihli ve 238 sayılı olurları ile idari ve mali yönden özerklik verilmiştir.


  Buz hokeyi

  İsim: Schweden-lettland.jpg
Görüntüleme: 14616
Büyüklük: 103,3 KB (Kilobyte)

  Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20'den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır. 26x56 mt. genişlikte bir alanda oynanır. 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşur.

  Buz hokeyi konusunda Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya önde gelen ülkelerdir. Dünyadaki en iyi oyuncuların çoğu NHL'dendir (Ulusal Hokey Ligi). Yılın sonunda Stanley Kupası'nı kazanmaya çalışırlar. Kuzey Amerika'da kadınlar Bayanlar Ulusal Hokey Ligi ve Bayanlar Batı Hokey Ligi'nde oynar. Kuzey Amerika ve Avrupa'da erkekler hokeyi kadınlar hokeyinden daha popülerdir. Olimpiyatlarda hokey hem kadınlar hem de erkekler tarafından oynanır. Buz hokeyi 19. yüzyılda Kanadalı güverteciler tarafından bulunmuştur. NHL 1917'de başlamıştır. 2007 itibariyle doğu-batı konferansı adlarıyla 15'lik iki ligi vardır.

  Bu sporun en popüler olduğu ülkeler Amerika, Kanada, Rusya, İsveç ve Finlandiya'dır.


  Lakros

  İsim: 800px-Pee-wee_lax.jpg
Görüntüleme: 14533
Büyüklük: 89,2 KB (Kilobyte)

  Lakros, her oyuncunun ufak ve sert plastikten yapılmış topu taşıyabilecekleri ve ucunda bir ağ olan sopalarla (crosse)ABD profesyonel lakros ligi Major League Lacrosse'da 15 yarddan uzaktan atılan gollere 2 sayı verilir. Normal şartlarda maçların normal süresinin berabere bitmesi sonucunda uzatma uygulanır.

  Genellikle Kuzey Amerika'da popüler olan lakros, Kanada'nın ulusal sporu olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda ABD'de en hızlı gelişen spor dalıdır. .

  Modern lakrosta erkeklerde on oyuncudan oluşan iki takım çimen ve suni çim üzerinde mücadele eder. Bu on oyuncunun üçü hücum oyuncusu, üçü orta sahada, üçü de defansta görev alır. Bir oyuncu ise kalecidir. Erkeklerin spor kıyafetleri başarını, omuzlarını, kollarını ve ellerini karşı takımın lakros sopalarından gelen darbelere karşı koruyucu bir şekildedir. Bunun aksine bayanların kıyafetinde sadece gözü koruyacak bir gözlük vardır. Bunun sebebi bayanların mücadelesinde sopalarla karşı takım oyuncusuna müdaheleye tolerans yoktur. Bayanlarda sadece kalecinin kıyafetinde kask gibi koruyucular vardır. Bayanların lakros maçlarında bir diğer fark orta sahada iki tane fazladan oyuncu bulunması ve takımın 12 oyuncudan kurulmasıdır.

 5. 2013-01-19 #5
  süper çok güzel ödevimde yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim
 6. 2013-02-03 #6
  tmm çok güzel ama neden yaygın olmadığınıda soyleyi acil
 7. 2013-02-17 #7
  Çok teşekkür ederim ödevime yardımcı olduğunuz için :D
 8. 2013-02-25 #8
  Cancıkklarımmm daha güzel olabilirdiiii bebiiişlerrrimmm
 9. 2014-04-17 #9
  ödevime yardımcı oldunuz saolun
 10. 2016-01-06 #10
  4 tane daha olaydı 100 alacaktım. yinede tesekürler...
  Okunma: 21510 - Yorum: 9 - Amp