Devre Nasıl Kurulur? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Devre Nasıl Kurulur?

 1. okuldan ödev verdiler elektrik devresi kurmam lazım ama nasıl kurulacağını bilmiyorum
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-02-17 #2
  Elektronik devre elemanları birbirlerine bağlanarak elektronik devre adı verilen bir düzenek oluştururelektrik devresidir. Elektronik devreler, elektronik cihazların yapılarında yer alırlar. Bir elektronik cihaz birçok elektronik devreyi bir arada bulundurabilir.Doğrultucu, sinyal kuvvetlendirici v.b. Bununla birlikte bir elektronik devrede yapısında bir çok elektronik eleman bulundurur örnek olarak diyotlar, dirençler, transistorler, opamplar, kapasiteler, endüktanslar gibi. Bir tümleşik devre genellikle çok sayıda elektronik devrenin biraraya gelmesinden oluşur.

  Bir üretecin iki ucu iletken bir telle birleştirilip,düzeneğe bir lamba yerleştirilirse,üretecin negatif (-) kutbundan çıkan elektronlar pozitif (+) kutba giderler. Kurulan bu düzeneğe bir elektrik devresi denir.

  İsim: devre_2.jpg
Görüntüleme: 10912
Büyüklük: 49,9 KB (Kilobyte)


  Elektrik Devresinin Elemanları


  Üreteç : Bu elektrik devresinde elektrik akımının kaynağı olan piller,devredeki üreteçlerdir.
  Anahtar : Devreye akım vermeye ve akımı kesmeye yarar.
  Lamba : Elektrik akımı sonucundan bize ısı ve ışık veren ampullerdir.

  Yapılan elektrik devresinde ampuller ve de piller seri bir şekilde bağlanmıştır.Seri bağlı devrelerde akımın gidebileceği sadece bir yol vardır.Bu akım üretecin kutupları arasındaki elektron akışı ile meydana gelir.

  DEVRE, ELEKTRİK
  Bir elektrik donanımını oluşturan bağlantılar ve bileşenleri topluca belirten terim. Elektrik devresi elektrik akımına (elektrik yüklü akışına) yol sağlamak için biri birine bağlanmış bileşenlerden oluşur. Elektrik çoğu kez ışık, ses ya da ısı gibi farklı bir enerji türü üretmekte kullanılır.

  Okunma: 4327 - Yorum: 1 - Amp