İnsanın Doğaya Etkileri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İnsanın Doğaya Etkileri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Çevrenin doğal yapısını ve bileşiminin bozulmasını, değişmesini ve böylece insanların olumsuz yönde etkilenmesini çevre kirlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Artık hepimizin bildiği gibi çevreden, içindeki varlıklara göre en çok yararlanan bizleriz. Çevreyi en çok kirleten yine bizleriz. Bu nedenle "Çevreyi kirletmek kendi varlığımızı yok etmeye çalışmaktır" denilebilir.

  İnsanın Doğaya Etkileri


  Bilinçsiz kullanılan her şey gibi temiz ve sağlıklı tutulmayan çevre de bizlere zarar verir. Bu nedenle çevre denince aklımıza önce yaşama hakkı gelmelidir. İnsanın en temel hakkı olan yaşama hakkı, canlı ya da cansız tüm varlıkları sağlıklı, temiz ve güzel tutarak dünyanın ömrünü uzatmak, gelecek kuşaklara bırakılacak en değerli mirastır.

  1970'li yıllardan sonra bilincine vardığımız çevre kirliliği dayanılmaz boyutlara ulaştı. Çünkü artık temiz hava soluyamaz olduk. Ruhsal rahatlamamızı sağlayacak yeşil alanlara hasret kalmaya başladık. Yüzmek için deniz kıyısında bile yüzme havuzlarına girmek zorunda kaldık. Gürültüsüz ve sakin bir uyku uyuyamaz, midemiz bulanmadan bir akarsuya bakamaz olduk. Kısaca artık kirleteceğimiz çevre tükenmek üzeredir. 2000-3000 yıl önce bir doğa cenneti ve büyük bir kısmı otlaklarla kaplı olan Anadolu'yu günümüzde bu durumlara düşürdük.

  Çevre Kirliliğine Neden Olan Etmenler

  Doğada kirlenmeye neden olan etmenleri, doğal etmenler ve insan faaliyetleri ile oluşan etmenler olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz.

  Doğal Etmenler:

  Depremler, volkanik patlamalar, seller gibi doğadan kaynaklanan etmenlerdir.

  İnsan Faaliyetlerinden Kaynaklanan Etmenler:

  *Evler, iş yerleri ve taşıt araçlarında; petrol, kalitesiz kömür gibi fosil yakıtların aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi.

  *Sanayi atıkları ve evsel atıkların çevreye gelişigüzel bırakılması.

  *Kimyasal ve biyolojik silahların kullanılması.

  *Orman yangınları, ağaçların kesilmesi, bilinçsiz ve zamansız avlanmalar.

  *Bilinçsiz ve gereksiz tarım ilaçları, böcek öldürücüler, soğutucu ve spreylerde zararlı gazlar üretilip kullanılması.

  *Nükleer silahlar, nükleer reaktörler ve nükleer denemeler gibi etmenlerle radyasyon yayılması.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-09-18 #2
  insanlar doğayı ve çevreyi çok fazla kirletmektedir ama kirletenler bilsinler ki tek çevreye değil kendilerinede zarar ediyorlar.
 3. 2013-09-24 #3
  katılıyorum sana ÇEVREYİ KİRLETMEKTEN NE ZEVK ALIYORLARKİ
 4. 2013-10-03 #4
  Oho Cevap Çok karışıkkk
 5. 2014-05-20 #5
  Alıntı:
  Misafir rakİON Nickli Üyeden Alıntı
  katılıyorum sana ÇEVREYİ KİRLETMEKTEN NE ZEVK ALIYORLARKİ
  aynen ya ama bence kiirletsinler daha hoş bnce ml

  sponsorlu bağlantılar
 6. 2015-01-05 #6
  Bu insanlarda akıl var niye yapıyorlar anlamadım
 7. 2015-04-29 #7
  bence insanların doğayı kirletmesi ,zarar vermesi çoo...kk. yanlış sonuçta doğa kirlenince ;denge elinde sonunda bozulmaya başlıyor,bozuluyor da ve bunun sonucunda bizde bu bozulmadan etkileniyoruz.Havanın kirlenmesi,göllerin çöp haline dönüp canlıların hayatının tehlikeye girmesi yani eğer zincirin tek halkası koparsa tüm zincir dağılır..
 8. 2015-10-07 #8
  Hani diyoruz ya çevreyi kirletmeyin diye önce kendimiz kirletmeyip sonra başkasını uyaralım!! Gerçekten çok sinir bozucu oluyor. Dediğim gibi ÖNCE KENDİMİZ ÖRNEK OLALIM.!..!..
 9. 2015-10-07 #9
  voaaalllah ben doayi kirletmemişimdır hoa.yonı bunı böle bılesın.benım oarkadaş kirletiyurdıkı voallah ensesiye bir vurdım ve dedımkı çöpıni yöre atmayasan hoa.oda bana bir vurıkı vooallah felegim soaşti hoaa.sonra cöpini yere atti ve oradan uzaklaşti hoaa.buda böle bir anıdır hoa
  Okunma: 22936 - Yorum: 8 - Amp