Alaaddin Sihirli Lambası Hikayesinin Geniş Özeti - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Alaaddin Sihirli Lambası Hikayesinin Geniş Özeti

 1. Aladdinin sihirli lambasının geniş özetinin açıklanması giriş gelişme sonuç alınan dersin belirtilmesi
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-03-02 #2
  16895d1295614604 alaaddinin sihirli lambasi masali pirpir20alaaddinez1 - Alaaddin Sihirli Lambası Hikayesinin Geniş Özeti

  Alaa(e)ddin'in (Sihirli) Lambası, Binbir Gece Masalları'nın en ünlülerinden biri. Büyücü bir dervişin Alaaddin adlı bir çocuğu kendi çıkarları için birtakım güç işlere koşmasını ve iki arasındaki mücadeleyi anlatır.

  Kaynaktan kaynağa göre masalda anlatılan olayların sırası değişse de verdiği mesaj aynıdır; iyi yürekli, gayretli, acar kahramanın (Alaaddin) kişiliği, elde ovulunca içinden bir cin çıkan sihirli lamba, kötü yürekli büyücü gibi öğeleriyle tanınmıştır. Derviş, Mustafa adlı ölmüş bir terzinin oğlu olan Alaaddin'le yakınlık kurar. Önce yanına alarak ona yardım eder, sonra da dünyanın merkezinde bulunan sihirli lambayı almak üzere onu yeraltına indirir. Orada başına gelenler ve dervişin kendisine yaptıkları Alaaddin'i düşünmeye zorlar. Dervişin iyi niyetli olmadığını, sihirli lambayı kendi çıkarı için istediğini anlayan Alaaddin, türlü serüvenlerden sonra lambayı bularak lambanın içine hapsedilmiş cinin yardımıyla yeraltından kurtulur ve büyük servet sahibi olunca sultanın kızıyla evlenir ve mutlu bir yaşam sürmeye başlar.


  Alaaddin'in Lambası masalı, sihirli bir araçla istediği her şeyi elde etme gücüne kavuşmanın, insan yaşamını nasıl etkileceğine Doğu dünyasından verilmiş güzel bir örnektir.

  Okunma: 13368 - Yorum: 1 - Amp