Mors Alfabesi Nedir, Nerelerde Kullanılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mors Alfabesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

 1. Morsa alfabesi neye hizmeteder,nasıl kulanılır. Neye ihtiyaçduymuştur,encok nerelerde kullanılır morse alfabesinden birtane örnek
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-03-07 #2
  Mors alfabesi, kısa ve uzun işaretler (nokta ve çizgiler) kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntem. 1832'de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturuldu. 1837'de kullanılmaya başladı. 1840 yılında patent için başvuruldu.

  İlk hat ABD'de Baltimore, Maryland ile başkent Washington arasında kuruldu. İlk mesaj incilden bir cümleyi içeriyordu, gönderim tarihi 24 Mayıs 1844 idi.

  Orijinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin kombinasyonunun bir sayıya karşılık gelmesinden oluşmuştu. Her sayı da bir harfe karşılık geliyordu.

  Ancak Morse'un bulduğu sistemin kullanımı kolay değildi.Asistanı Veil ile bu konu üzerine ortaklaşa çalışmaya başlayan Morse, bir süre sonra Veil'in önerdiği sistemin daha basit olduğuna ikna oldu. Veil'in sisteminde kısa ve uzun sinyallerin yanı sıra duraklamalar da kullanılıyordu. Bu sistem daha sonra Amerikan Mors Kodu olarak isimlendirildi.

  Mors kodu; sesli olarak, radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla, telegraf tellerinden geçen elektrik akımıyla, mekanik yolla ya da görsel (ışıkların yanıp sönmesi) gibi çeşitli yollarla iletilebilir.

  Sistem genel olarak Mors alfabesi olarak adlandırılsa da uygulamada İngiliz alfabesi ve buna bağlı noktalama işaretlerini ifade etmek için iki farklı tür mors kodu kullanılmaktadır. Bunların birincisi olan Amerikan Mors Alfabesi, genellikle telgraf sistemlerinde kullanılırken, Uluslararası Mors Alfabesi ise araları görmezden gelerek sadece kısa ve uzun sinyallere göre çalışır.

  Telgraf şirketleri mesajların uzunluğundan şikayetçiydi. Bunun üzerine 5 koddan oluşan kısaltmalar geliştirildi.

  Örneğin;
  AYYLU : Mesaj düzgün anlaşılamadı, tekrar gönderin LIOUY : Neden soruma cevap vermediniz?

  Mors Alfabesinde Harfler

  15 - Mors Alfabesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

  Mors Alfabesinde Noktalama İşaretleri

  16 - Mors Alfabesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

  Mors Alfabesinde Sayılar

  17 - Mors Alfabesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

  Okunma: 5977 - Yorum: 1 - Amp