Zurna Nasıl Çalınır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Zurna Nasıl Çalınır?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Kaba zurna çalınırken, ciğerlerde hava sirkülasyonunu sağlamak ve göğüs kafesinin daralmasını engellemek için iki türlü çalım şeklinde de (oturarak veya ayakta) dik durmak gerekmektedir.Kaba zurna vücudun ön tarafında, bel hizasında yere eğimli olarak tutulur. Bu arada dirsekler yaklaşık 45 derece açı ile kapalıdır. Kaba zurnanın delikleri hava kaçırmayacak şekilde kapatılmalıdır.

  Kaba zurnanın çalımı yörelere göre değişik şekillerde olur.Kaba zurnanın gerçek anlamda kullanıldığı Trakya ve Ege bölgesini baz alacak olursak Zurnadan ses çıkmasını sağlayan bölüm, borunun ucuna bağlanan kamış kısmıdır. Kamışın ağız içindeki durumuna göre çalım şeklide değişir.

  İsim: 0.jpg
Görüntüleme: 2098
Büyüklük: 21,4 KB (Kilobyte)


  Trakya'da kullanılan kaba zurnanın çalım şekli şöyledir. Kaba zurnada kamış gövdeye göre yatay olarak takılır ve dudakların arasında kıstırılarak çalınır. Böylece zurnanın sesleri daha iyi kaydırılır.Gerektiğinde de kamış ağız içinde de çalınır bu durum açık alanlarda sesin daha kuvvetli çıkmasını sağladığı için kullanılır. Kıvrak Trakya havalarının çalımında kullanılan bu çalgı şekli mehter müziğinde de kullanılmaktadır.
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-12-29 #2
  hiç bişe anlamamışam uşaklar
  Okunma: 4553 - Yorum: 1 - Amp