Müzeyyen Senar Nerde ve Ne Zaman Öldü? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Müzeyyen Senar Nerde ve Ne Zaman Öldü?

 1. ne zaman öldü
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-03-16 #2
  Müzeyyen Senar (doğum 1918, M.Kemal paşa Ovaazatlı köyü, Bursa), Türk sanat müziği sanatçısı. Cumhuriyetin Divası olarak da anılır.

  İsim: m%C3%BCzeyyen-senar_56007.jpg
Görüntüleme: 27295
Büyüklük: 70,9 KB (Kilobyte)


  Hayatı


  Müzik Hayatı


  Müzeyyen Senar 1918 Bursa doğumlu Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.


  Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.
  Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.
  1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.
  Sanatçı 5000'den fazla plak doldurdu.

  Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

  26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafakada Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmektedir. Şu anda Bodrum'da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 Şubat 2008`de sesini kaybettiği açıklandı. Senar sesini kaybettiğini hâlen bilmemektedir. 22 Temmuz 2008 günü sağlık durumunun iyi olduğu açıklanmıştır.

  30 Ekim 2009'da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açtı.

  Müzeyyen Senar ölmediki hacı onu nerden çıkardın

 3. 2011-03-24 #3
  müzeyyen senar ölmüş herkeze sorduım öyle diyolar
 4. 2011-03-24 #4
  resmi kaynaklarda böyle bir bilgi yok kim neresinden uyduruyo bunu ?
 5. 2011-06-02 #5
  temam hacı ağabey
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2011-06-03 #6
  Müzeyyen Senar hala yaşamaktadır. Allah kendisine sağlık dolu uzun ömürler versin.
  Okunma: 7507 - Yorum: 5 - Amp