Daha Güzel Yaşanabilir Bir Dünya İçin Öykü - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Daha Güzel Yaşanabilir Bir Dünya İçin Öykü

 1. Bir varmış bir yokmuş.Bütün balıkların mutluluk içinde yaşadığı bir yerde , insanların suyunu kirletmediği çok ama çok uzaklarda tertemiz bir deniz varmış.Küçük balık işte bu denizde yaşarmış.Ama o,güzel denizin kıymetini bilmez , başka bir denizde yaşamak istermiş.Yine böyle bir gün küçük balık hayaller kurarak uykuya dalmış…Uykusunda kendini bilmediği bi başka denizde bulmuş…

  Küçük balık: "Ah ne güzel başak bir denizdeyim" "ama bu denizde kimse yok" (küçük balık gezinir etrafa bakar) "kimse yok mu? Kimse yok mu?"

  Kayalıkların arasından ince ürkek bir ses "Hemen yanıma gel belli ki sen yabancı bi balıksın yoksa buralarda böyle korkusuzca gezinemezdin." Demiş.

  Küçük balık şaşkın bir şekilde hemen kayalıkların geldiği yöne doğru gitmiş.Kayalıklaın arasında bir sürü balık küçük balık hareketli hareketli tartışmaktaymış. "Artık bu denizden gitmemiz gerekli , binlerce balık arkadaşımızı kaybettik.Daha fazla buralarda kalırsak ölürüz."

  Küçük balık: "Lütfen bana da anlatırmısınız bu olanlarda ne? Ben başka bir denizden geliyorum ve burası benim yaşadığım yere hiç benzemiyor.Suyu çok kirli.Önümü görmekte zorlandığım için az kalsın sert bir yosuna çarpıyordum.Hem bu yosunda çok pis kokuyordu"

  Yaşlı balık: "senin o yosun sandıkların , insanların denizimize attıkları maddelerden bir parça olabilir.Suyumuzun kirli olması da fabrika borularından akan pis ve zehirli sular yüzünden.Bir gün önce de büyük bir gemiden boşaltılan zehirli atıklar yüzünden binlerce arkadaşımızı kaybettik."

  Küçük balık: "Peki bunlara neden olanlar kim?"

  Diğer balıklar hep bir ağızdan bağırırlar : "insanlar"

  Küçük balık: "İnsanlar mı? Onlarda mı balık?"

  Yaşlı balık: " Hayır onlar balık değil, onlarda bizim gibi canlılar ama denizde yaşamıyorlar. Denizlerin etrafındaki karalarda yaşıyorlar. Artık bizi sevmiyor olacaklar ki, bir zamanlar mutluluk içinde yaşadığımız güzel denizimizi yaşanmaz hale getirdiler. Eğer bizi sevmeseler evlerindeki akvaryumlarda beslemezler. Eğer denizleri böyle kirletmeye devam ederlerse dünya üzerinde hiç balık kalmayacak."

  Küçük balık "Hiç balık kalmayacak, hiç balık kalmayacak" sesleri arasında gözyaşları içinde uyanır ve ohhh çeker.

  Küçük balık: "Ben ne kadar şanslı bir balıkmışım ne güzel bir denizim var.Ama ya rüyamdaki gibi bir deniz varsa , balıklar yok oluyorsa , gerçekten de bunlar doğru olabilir mi? Ama öyle olsa bile mutlaka bu balıklara yardım edecek birileri çıkacaktır."

  Temiz denizinde yüzmeye devam eder.

  Çocuklar denizlerimizi kirlettiğimiz zaman balıklar mutsuz olurlar.Biz denizlerimizi kirlettiğimiz zaman balıkların yaşama alanlarını yok ederiz.Onun için denizlerimizi kirletmeyelim.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-03-24 #2
  çok güzel bir hikaye 18 puan değil 10000 puan veriyorum bu hikaye şimdiye kadar en güzel hikaye ben anjelina jüliyim sizi ünlü yapmamı istiyormusun
 3. 2013-03-28 #3
  Dünya öyleki bir var bir yokdünya yok olsa bennaparım
 4. 2013-03-28 #4
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çok güzel bir hikaye 18 puan değil 10000 puan veriyorum bu hikaye şimdiye kadar en güzel hikaye ben anjelina jüliyim sizi ünlü yapmamı istiyormusun
  10000değil 1000000000

  Okunma: 13626 - Yorum: 3 - Amp