Tavlanın İcadı - Delinetciler Forum

Tavlanın İcadı

 1. Eski zamanlarda Hint Imparatoru, satranc oyununu yaninda bir mektup ile hediye olarak Pers &Yacute imparatoruna gondermistir. Mektubunda oyunla ilgili hic bir aciklama yapmazken soyle bir mesaj yazmistir;

  "Kim daha cok dusunuyor , Kim daha iyi biliyor, Kim daha ileriyi goruyorsa O kazanir. Iste hayat budur..."

  Pers Imparatoru donemin en alim veziri olan Buzur Mehir ile bu mesaji paylasarak, ondan oyunu cozmesi ve kendisinin de karsilik olarak Hint Imparatoruna hediye edilmek uzere baska bir oyun icat etmesini ister.

  Vezir haftalarca calistiktan sonra gonderilen satrancin her tas hareketini ve oyunu cozer daha sonra da on gunde tavlayi icad eder ve imparatora sunar.

  Pers imparatorunun basveziri Buzur Mehir tarafindan 1400 yil once tasarlanan tavla oyunu; dunyanin en populer oyunlarindan biridir.

  Zaman kavramindan alinan ilhamla tasarlanan oyunun zamana boylesine direnmesi son derece etkileyici. Senenin birligi olarak tavla bir tanedir. 4 kosesi 4 mevsimi, tavlanin icindeki karsilikli 6'sar hane 12 ayi, pullarin toplami ayin 30 gununu, siyah-beyaz pullar gece ve gunduzu, karsilikli 12'ser hane gunun 24 saatini simgeler ..

  Hint Imparatoruna satranca karþýlýk olmak üzere tasarlanan tavla oyunuyla birlikte gonderilmek uzere soyle bir mesaj hazirlanir :

  "Evet, Kim daha cok dusunuyor, Kim daha iyi biliyor, Kim daha ileriyi goruyorsa O kazanir. AMA BIRAZ DA SANS GEREKİR.Iste hayat budur..." SANS SiZDEN YANA OLSUN

  Güncelleme : 2007-04-20
 2. 2007-04-27#2
  vaaay. gerçekten müthiş buluş. ben de bi oyun buldum aslında ama bekletiyorum şimdilik. gönderecek bi imparator falan bulmak lazım tabi.

  Fatih terim olabilir mi :))

 3. 2007-04-27#3
  Tavlanın tarihi binlerce yıl öncesine kadar uzanır. Milattan önce 3000 ila 1700 yıllarında tavla oyununun bir versiyonunun insanlar tarafından kullanıldığına dair kalıntılar bulunmuştur. Bir tahtanın ve pulların oluşturduğu oyun sisteminin parçaları bulunduğu düşünüldüğünde, tarihçiler, o kalıntıların tavla oyununun ilk versiyonu olduğuna inanmaktadırlar. Bu kalıntılar muhtemelen MÖ 3000 yıllarında Eski Mısır'da yapılmış oyun araçlarıdır ve bunlara tavla yerine ‘Senat' ya da ‘Otuz kareli oyun' denirdi. Zarların görevi ve oyunun kuralları bilinmemektedir. Sonradan, MÖ 2600 - 1700 arasında oyun, Pers İmparatorluğu zamanında, Mezopotamya'da Sümerler zamanında yaygınlaştı.

  Tavla, MÖ 1. yüzyılda başlayan, Roma İmparatorluğu zamanında da mevcudiyetini korudu, insanlar on iki çizgi anlamına gelen ‘Ludus doudecim scriptorum' adlı bir oyun oynarlardı. Bu oyun, (yukarda bahsedilen) ‘Senat' adlı oyunun bir çeşidi olduğu sanılıyor ve daha sonraları, günümüzün tavla kuralları na benzeyen ‘Tabula' (masa oyunu) adlı oyun Senat yerine oynanmaya başlıyor. ‘Tabula' oyunun gelişimi açısından tavlanın tarihinde önemli bir değeri vardır ve bunun sebebi de parayla oynanan ilk oyun olmasıdır. Bu oyun ile kumara alışılmıştır. Buna ilaveten, tavla tarihinin kitabı ilk kez yazılmıştır. Ancak ne yazık ki, bu yazılan kitap varlığını sürdürememiştir.

  O zamanlar kumar yasakları uygulanıyordu, ama MÖ. 6. yüzyılda ‘Alea' (zarla oynanan kumar) adlı yeni bir oyun ortaya çıktı ve yaygınlaşmaya başladı. Fazla sürmeden, İran'da ‘Nard' adlı benzer bir ortaya çıktı ve popüler oldu.

  MÖ. 11. yüzyılda, tavla İngiltere'de yayıldı ve aynı zamanda dünyadaki daha pek çok ülkede yaygınlaşmaya başladı; bunlardan bazıları: Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İtalya, Çin, Türkiye, Yunanistan ve İspanya'dır. Tavla isimleri yayıldıkları ülkelerin kültürlerine göre farklı oldu. Oyunun adı olarak, Tavla terimi 1645 yılında bir İngiliz tarafından üretildi. Tavla terimi tahminen Sakson dilinden türetilmiştir ve araştrımacılar ‘geri oyun' anlamında olduğunu ileri sürmektedirler.

  Tavlanın Asya ve Avrupa'da yayılması uzun sürmedi ve bugün coğrafi anlamda şimdiye kadar yaygın olarak oynanan oyunlar arasında tavlanın en ünlü oyun olduğunu sanıyoruz. Tarih boyunca tavla türü oyunların pek çok çeşidi vardır ve hala benzer bir çok oyun türetilmektedir, ayrıca bu oyun türü için bir çok sayıda kitap yazılabilir. Bununla birlikte, bu yazının amacı, bugün yaygın olarak oynanan bu oyun üzerinde etki yaratan önemli olayları tanıtmaktır, ve tavlanın müthiş tarihi ile ilgili size bir fikir vermektir. Buna ilaveten, ‘Tavla' teriminin ilk ifade edilmesinden bu yana, ve internet oyunu olana kadar, pek çok değişiklikler ve etklilenmeler olmuştur.

  Okunma: 2915 - Yorum: 2 - Amp