Şarj Edilebilir Piller Hangileridir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Şarj Edilebilir Piller Hangileridir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  ŞARJ EDİLEBİLİR PİLLER (SEKONDER PİLLER)

  Nikel Kadmiyum Piller


  Nikel Kadmiyum pilleri piyasada Ni-Cd veya “Ni-Cd” sembolleri adında satılmaktadır. Bu pillerdeki reaksiyonu;

  2NiOOH + 2H2O + Cd → 2Ni (OH)2 + Cd (OH)2 şeklinde yazmamız mümkündür.

  Şarj Edilebilir Piller Hangileridir?

  Ni (OH)2, CdI2 kaplı yapıya sahiptir. NiOOH, kompleks ve çok fazlı bir maddedir. Bu önemli bir avantajdadır. 1000 defa şarj imkanı sağlar ve kendi kendine deşarj olmaksızın uzun zaman kalmasını sağlar. Aşırı şarj, kadmiyum hidroksitin elektrotu pasifleştirilmesine neden olur.

  Lityum İyon Pilleri (Li-İon)

  Lityum iyon (Li-İon) pillerde, Lityum metali kullanılmaz. Çünkü Lityum metali çok aktiftir. Lityum metali yerine Lityum bileşiği kullanır. Lityum iyon pillerin katodunda lityum kobalit, LiCoO2, anotta ise grafik karbon ve elektrolizde lityum tuzu kullanılır.

  Lityum tuzu, susuz bir solvent’te çözülerek elektrolit elde edilir. Lityum iyon pilleri Ni-Cad (Ni-Cd) veya Ni-MH (NiMH) pillerden oldukça hafiftir. Li-İon pilleri, aynı boyuttaki Ni-MH pillerin dört katı güce sahiptir. Lityum pilleri, düşük enerji tüketimi gerektiren aletlerde (duman alarmı gibi) kullanılması çok faydalıdır. Böylece uzun zaman (birkaç yıl) kullanılabilir. Lityum piller özel olarak bertaraf edilmesi için yeterli miktarda zararlı ve zehirli madde içermez.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-26

Konu Etiketleri

şarj edilebilir pili nasıl anlarız, şarj edilebilir piller hangileridir, şarj edilebilir piller ve şarj mekanizması sunum, şarj edilebilir pillerin üzerinde ne yazar

  Okunma: 4212 - Yorum: 0 - Amp