Türkiye'nin Nüfus Yapısı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkiye'nin Nüfus Yapısı

 1. ya türkiyenin nüfusunun yapısını öğreneceektim
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-04-12 #2
  TÜRKIYE NÜFUSUNUN ÖZELLIKLERI (NÜFUS YAPISI)
  Bir ülke nüfusunun cinsiyet, yas, egitim, ekonomik durumu gibi özellikleri o ülkenin nüfus yapisini gösterir.

  1. Nüfusun yas gruplari ve cinsiyetlere göre dagilimi
  * Nüfusun yas durumu
  Nüfus, yas gruplarina göre, genç, olgun ve yasli olmak üzere 3 kisma ayrilir.
  0 - 14 ? Genç nüfus
  15 - 64 ? Olgun nüfus
  65 + … ? Yasli nüfus

  Bu siniflamaya göre, Türkiye nüfusunun 1990 yilinda yas gruplarina göre dagilimi su sekildedir:
  Yas Grubu Toplam Nüfus içinde oran%
  0-14 32,2
  15-64 59,7
  65ve üzeri 4,1

  Buna göre, ülkemizde genç nüfus fazla, yasli nüfus azdir. Bunun en önemli nedeni olarak dogum oraninin fazlaligi söylenebilir.

  Türkiye'de, 0 - 14 yas grubundakilerin fazla olmasi beslenme, giyinme ve egitim ihtiyaçlarinin gözönüne alinmasi gerektirmektedir. Bu alanda yapilan yatirimlara demografik yatirimlar denir. Gelismis ülkelerde genç nüfusun azligi nedeni ile bu yatirimlar toplam yatirimlarin % 12,5'ini olustururken, bu oran az gelismis ülkelerde % 42'ye kadar çikmakta, bu da gelisme hizlarini azaltmaktadir.

  Çalisan nüfusun, bakimina muhtaç oldugu için, 0 - 14 ile 65 ve üzeri yas grubuna ayni zamanda bagimli nüfus denilmektedir.

  Bagimli nüfus orani, gelismis ülkelerde az iken, az gelismis ülkelerde fazladir.

  1935 yili Türkiye nüfus grafigi: Bu grafik, Türkiye'nin gelismekte oldugunu gösterir. 0 - 4 yas grubunun olusturdugu tabanin çok genis olmasi, dogum oraninin çok yüksek oldugunu göstermektedir.

  1990 yili Türkiye nüfus grafigi: Bu grafikten de, Türkiye'nin gelismekte oldugu anlasilmaktadir. Ancak, 0 - 4 yas grubu, 1935 yilina göre daha dardir. Bu da ülkemizde dogum oraninin azaldigini göstermektedir.


  * Nüfusun cinsiyet durumu
  1945 yilindaki sayima kadar, ülkemizde kadin nüfusunun erkek nüfustan daha fazla oldugunu görüyoruz. Bu durumda, Kurtulus Savasi ve Birinci Dünya Savasi tehlikesi etkili olmustur. Fakat, 1945'ten sonra erkek nüfusu kadin nüfusunu geçmistir. Su anda erkek nüfus % 1,2 oraninda fazlalik gösterir.

  Türkiye'de disaridan göç alan Istanbul, Ankara, Izmir gibi merkezlerde erkek nüfus fazla iken, disariya göç veren Trabzon, Tokat, Yozgat gibi merkezlerde kadin nüfusu daha fazladir.

  2. Aktif Nüfus
  Aktif nüfus, çalisan nüfus veya faal nüfus olarak da adlandirilir.
  15 - 64 yas arasindaki nüfusa çalisma çagindaki nüfus denilmektedir. Bu nüfusun hepsi bir iste çalismaktadir. Çalisabilecek yastaki nüfus içinde, çalisan nüfus orani ne kadar çoksa, issizlik orani o kadar azdir. Genellikle, sanayilesmis ve buna bagli olarak gelismis ülkelerde issizlik az iken, az gelismis ülkelerde issizlik fazladir.

  3. Çalisan nüfusun ekonomik faaliyet kollarina göre dagilimi
  Ekonomik faaliyetler üç büyük gruba ayrilir. Bunlar
  * Tarim (Tarim, hayvancilik, ormancilik, vs.)
  * Sanayi (Endüstri, madencilik, vs.)
  * Hizmet (Insaat, ticaret, turizm, vs.) sektörleridir.

  Az gelismis ülkelerde, toplam çalisan nüfusun % 90'a yakini tarimsal nüfus özelligi tasir. Gelismis ülkelerde ise tarimsal nüfus % 10 civarindadir. Diger nüfus, hizmet ve sanayi sektöründe çalismaktadir.

  Gelismekte olan ülkelerde, sanayi ve hizmet sektöründe çalisan nüfus, gelismis ülkelere göre daha azdir.

  1950 - 1960 li yillarda tarim sektöründeki nüfus azalmaya baslamistir. Özellikle 1980 li yillardan sonra, sanayilesme hizinin artmasiyla tarim sektöründeki nüfus % 50'nin altina düsmüstür .

  Okunma: 1614 - Yorum: 1 - Amp