Dildeki Çilek Şeklinde Görünüm Neyin Belirtisi Olabilir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dildeki Çilek Şeklinde Görünüm Neyin Belirtisi Olabilir?

 1. Çocuğumun dilinde kabarcıklar oluştu.Çilek görünümünde.Burnu tıkalı,boğazı kızarık çok hafif deri döküntüsü var.Beş yaşında.Bu durumu neyin belirtisi olabilir?
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-04-21 #2
  Öncelikle Doktorunuza Başvurun

  Kızıl

  Bakterilerin neden olduğu, ateş ve dilin çilek görünümü almasıyla karakterize enfeksiyon hastalığıdır.

  Etken ve Bulaşma Yolları

  Etkeni, eritrojenik ekzotoksin yapan A grubu beta-streptokoklardır. Kuluçka dönemi 2-5 gündür. Hastalığın kaynağı hasta insanların ağız, burun, boğaz salgıları ve derideki yaralardır.

  Kızılda direkt temasla, hava ve damlacık (solunum), yaralanma, süt ve süt ürünleri,yumurta, yanıklarda (yanık kızılı) ya da doğuma bağlı yaralardan da (loğusalık kızılı) ve hasta ile kontamine olmuş eşyalarla bulaşma oluşur.

  Patogenez ve Klinik Belirtiler

  Kızıl hastalığı, titreme ve ateşle başlar. Ateş 12-24 saat içinde 39-400 olur. Diğer klinik belirtilere kırgınlık, bulantı, kusma, boğaz ve baş ağrıları eşlik eder. Ateşli dönemde hastanın dili önce beyaz, sonra da kırmızı çilek görünümünü alır. Buna çilek dil (yumuşak damakta nokta şeklindeki kızarıklık) denir. Kızılın tipik ve ayırt edici belirtisidir. Tonsillalar kırmızı ve büyük; lenf bezleri şiş ve ağrılıdır.

  Öksürük ve burun akıntısı vardır. Döküntüler (tüm vücutta) eritem tarzdadır, sıktır ve elle basmakla solar. Döküntüler boyunda başlar, yüz ve gövdeye yayılır. Döküntü yalnız ağız kenarında görülmez (hastalığı ayırt edici bulgu). Döküntüler deride sağlam kısım yokmuş görüntüsü alır (deri kırmızı boya ile boyanmış gibi).

  Derinin yumuşak ve kıvrım yerlerinde,kasık ve koltuk altında çoğalan kırmızı çizgilere "pastia işareti" denir.

 3. 2013-05-02 #3
  mrb. benim 6 yaşında kız çocuğum var. yaklaşık iki hafta önce kızıl çıkardı.çocuğumun dlindeki çilek dil görünümünün yaklaşık 15-16 gün dür geçmemesi normalmi? birde poposunun iç kısımlarına doğru pişik görünümünde kızarıklıklar var o da yaklaşık 15-16 gündür
  r devam ediyor buda normalmidir.vucudundaki döküntüler bitti!

  Okunma: 23420 - Yorum: 2 - Amp