Mac'lerdeki güvenlik açıklarına dikkat çekmek için düzenlenen yarışmada, bir Mac bilgisayara sızmayı başaran saldırgan 10 bin dolar ödül kazandı.

Mac bilgisayara saldırarak, sızmayı başaran bir hacker, ödül olarak konan 10 bin doları kazandı. Kanada'ın Vancouver şehrinde devam eden CanSecWest güvenlik konferansı sırasında düzenlenen yarışmada, Mac'e sızabilen bir hacker'a 10 bin dolar verileceği duyurulmuştu.

Güvenlik açıklarının, Mac bilgisayarlarda yarattığı tehlikeye dikkat çekmek için düzenlenen yarışma, ilk başta sadece konferans katılımcılarına açılmıştı. Daha sonra internete bağlı duruma getirilen Mac OS X işletim sistemi yüklü bilgisayar, herkes tarafından saldırıya açık duruma getirilmişti. Yarışmayı kazanan saldırganın ismi açıklanmamasına rağmen, konferans katılımcıları arasından biri olmadığı belirtiliyor.

Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar kadar saldırıya uğramayan Mac'ler, genel olarak daha güvenli biliniyor. Mac'lere saldırıamaçlı yazılmış programların az oluşuna neden olarak, bu işletim sistemini kullananların sayısının az olması gösteriliyor.

Apple'ın, geçtiğimiz günlerde Mac OS X için yayınladığı geniş güvenlik güncellemesinin de, bu olay öncesinde ilginç bir tesadüf oluşturduğu düşünülüyor.