Intel, dizüstü bilgisayarların kablosuz yeteneklerini çeşitlendirecek WiMax özelliğini, 2008 yılında çıkaracağı Montevina platformuyla sunacak.

Intel, Centrino platformlarına WiMAX özelliğini önümüzdeki sene eklemenin hazırlığını yapıyor. WiMax özelliği, 2008 yılında Montevina adı ile sunulacak Centrino platformunda bulunacak. Dizüstü bilgisayarlara gelecek bu özelliğin, WiMax hizmeti için talebi artırması bekleniyor.

Intel, WiMAX'in dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilir hale gelmesinin bu teknoloji için yapılacak olan girişimleri de hızlandırmasını bekliyor. Böylece Wi-Fi'da olduğu gibi ürünün servisi geliştirdiği bir süreç yaşanacak.

Wi-Fi özelliğine sahip olmayı sürdürecek olan yeni nesil Centrino platformları, WiMax özelliğinin eklenmesi ile bu servisin verildiği bölgelerde kullanıcıları kablosuz modeme bağımlı olmaktan kurtaracak.

2008 yılının ikinci yarısındatüketici ile buluşması planlanan Montevina, 45-nanometre işlemci teknolojisi ve tümleşik video kod çözücüsüne sahip olacak. Intel, Montevina ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunmasa da yeni platformda yüzde 40 daha az yer kaplayan parçaların kullanılacağı ve bunun da daha küçük dizüstü bilgisayar üretiminin önünü açacağı belirtiliyor.

WiMAX'in kapsama alanının daha geniş olması, daha uzun süre aynı bağlantı noktasına bağlı kalarak kesintisiz servis almayı sağlayacak. Wi-Fi bağlantının kapsama alanının daha dar olması, bu geçişleri sıklaştırarak mobil kullanımın önünü tıkıyordu. Wi-Fi bu yüzden, sadece bulunulan bir noktada kablosuz bağlantı aracı olarak ortaya çıkıyor.