sponsorlu bağlantılar
Bir Küre şeklinde olan Dünyamızın kuzeyinin en uç noktasında kuzey kutbu , güneyinde ise güney kutbu bulunmaktadır . Kutuplar Dünya'nın en soğuk bölgeleridir çünkü Dünya'nın Güneş'e en uzak noktaları kutuplardır .

Atmosferin katmanlarından 1 . kat olan TROPOSFERin kalınlığı kutuplarda 8 km dir .

Dünya'nın ekvatoru ile kutupları arasında yaklaşık 100°C'lik bir ısı farkı vardır . Eğer böyle bir ısı farkı fazla engebesi olmayan bir yüzeyde gerçekleşmiş olsaydı , hızı saatte 1000 km'ye varan fırtınalar Dünya'yı allak bullak ederdi .

Dünya'nın ekseninin 23°27'lık eğimi , kutuplarla Ekvator arasındaki atmosferin oluşmasında engel oluşturabilecek aşırı sıcaklığı önler .

Eğer bu eğim olmasaydı , kutup bölgeleriyle ekvator arasındaki Sıcaklık farkı çok daha artacak ve yaşanabilir bir atmosferin var olması imkansızlaşacaktı .
İşte kutuplardaki yaşamla ilgili bazı bilgiler:

  • Kutuplarda yaşayan insanlara Eskimolar denir . Bakın işte yanda bir eskimo duruyor . Eskimolar buzdan yaptıkları evlerde yaşarlar . Vücutları soğuğa dayanıklıdır .
  • Kutuplarda her yer karla ve buzlarla kaplıdır . Kutuplarda sık sık Kar fırtınaları olur . Eskimolar Buz tutmuş sulardaki buzu kırıp balık avlayarak beslenirler .


Kutuplardaki buzlu sularda yaşayan balıkların neden donmadığını hiç merak ettiniz mi? Bu balıklar , derilerindeki buz kristallerinin sıcaklığını -20°C'ye düşüren bir proteini üreten gene sahiptirler . Bu Protein buz kristallerindeki Oksijen moleküllerine bağlanarak genleşmelerini engeller . Yani canlının donmasını önler .

Kutup ayısı geniş , düz ve tüylü pençeleri ve kaygan olmayan Ayak tabanları ile buz üzerinde çok süratli koşabilir . Kutupların soğuk ikliminde kalın bir kürke sahip olan kutup ayılarının derilerinin altındaki 10 cmlik yağ tabakası soğuğun onları etkilememesini sağlar . Böylece buzlu sularda saatte 10-11 km hızla , 2000 km uzağa kadar yüzerek gidebilirler . Allah beyaz kutup ayılarına çok güçlü bir koku alma yeteneği vermiştir .

İsim:  kutupayisi.jpg
Görüntüleme: 29037
Büyüklük:  8,4 KB (Kilobyte)

Bu sayede 1 . 5m kalınlığındaki kar tabakasının altında saklanan bir fok balığının kokusunu bile rahatça algılayabilirler . Üstelik gözlerinde zara benzeyen bir gözkapağı daha vardır . Bu kapak onlar için bir nevi "güneş gözlüğü" görevi görür ve onları kar körlüğüne karşı korur .

Fok balıkları hayatlarının büyük bir kısmını suda geçirirler . Foklar suda ve buzda hiç üşümezler . Çünkü kürkleri ve vücutlarında depoladıkları yağ onları soğuktan korur . Yavrular doğduklarında bebek yağı denilen bir yağla kaplı olarak doğarlar .

İsim:  fokbaligi.jpg
Görüntüleme: 25241
Büyüklük:  11,4 KB (Kilobyte)

Küçücük vücutları bu yağ sayesinde sürekli sıcak kalır . Fok , yavrusunu doğurduktan sonra ona bir tanışma öpücüğü verir . Bu öpücük sayesinde yavrusunun kokusunu tanır ve onu başka yavrularla hiç karıştırmaz . Penguenler , Güney Kutup Bölgesi'nde yaşarlar . Bu hayvanların Vücut sıcaklığı

40°C , yaşadıkları ortamın sıcaklığı ise -40°C'dir .

Bu da penguenlerin , 80°C'lik bir sıcaklık farkına dayanmaları demektir . Bunu sağlayan , hayvanın derisinin altında bulunan kalın yağ tabakasıdır . Bu tabaka , vücut sıcaklığının kaybolmasına engel olur .

İsim:  penguen.jpg
Görüntüleme: 24443
Büyüklük:  3,2 KB (Kilobyte)
Paytak paytak yürüyen penguenler aslında bir kuş türüdür ama uçamazlar . Üstelik onların ayaklarına giyecek ayakkabıları da yoktur . Ama buz üstünde kaymadan kolaylıkla yürürler . Ayrıca , evleri de olmayan penguenler buz üstünde yaşarlar . Soğuktan korunmak amacıyla , kümeler halinde toplanarak birbirine adeta yapışan 400 bin üyeli penguen topluluğu mükemmel bir dayanışma örneği sergiler . Aldıkları bu önlemle sıcaklığın devamlılığını sağlayarak ısı kaybını yarıya düşüren sevimli penguenler , kümenin dışında kalanları da sırayla aralarına alarak onların da ısınmalarını sağlarlar . Penguenlerin hepsi birbirine benzer . Eşlerini , yavrularını , yavrular da anne babasını seslerinden tanırlar . Unutmayın , aklı ve zekası olmayan bir penguenin 400 bin penguenin arasından birini belirleyip , onun sesini tanıyabilmesi Allah'ın gücünün , merhametinin ve yaratışındaki üstünlüğün bir başka göstergesidir.


sponsorlu bağlantılar