Kutup Ayısının Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kutup Ayısının Özellikleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Kutup ayısı (Ursus maritimus) aynı zamanda beyaz ayı, ya da deniz ayısı, ayıgiller (Ursidae) familyasından soğuk kuzey kutup bölgesinin karlı sahillerinde ve buzullar üzerinde yaşayan ayı türüdür.

  Kutup ayısı , Eukaryota (ökaryotlar) üst-aleminden bir etçildir.

  Kutup ayısı dolaykutupsaldır (kutup çevresinde olan). Kuzey Kutbu'nda ve çevresinde yaşar, güney sınırları ise yüzen buzullarla belirlidir (en aşağı nokta: James Bay, Kanada). Kutup ayısı nüfusu 88 derecenin üzerinde azalsa da tüm kutup bölgesinde yaşadıkları bilinmektedir.

  Kutup ayısı, bugün dünya üzerinde yaşayan kara etoburlarının en büyüğüdür

  Yetişkin bir kutup ayısı 2.6 metre uzunluğuna erişebilir.

  Kutup Ayısının Özellikleri

  Kutup ayıları adeta yüzmeleri için tasarlanmış güçlü uzuvlara ve onlar için palet görevi gören gelişmiş ön pençelere sahiptir. Ayak parmakları birbirlerine bağlı değildir. Pençeleri içeri çekilemez ve kar üzerinde rahat yürüyebilmeleri ve buz katmanlarını kazabilmeleri için tasarlanmıştır.

  Dişiler erkeklerin hemen hemen yarısı kadardır. Gebe bir dişi kutup ayısı yaz boyunca kış uykusu için 500 kg yağ stoku depolamak zorundadır.

  Ortalama bir yavru kutup ayısı doğduğunda 700 gram ağırlığındadır. Yavrular her ne kadar küçük olsalar da görünüş olarak yetişkinlere oldukça fazla benzerler. Yetişkin kutup ayıları 900 kg ye kadar erişir.

  Kutup ayısının burnu ve derisi siyahtır. Sanılanın aksine postu beyaz renkte değildir. Kutup ayısının postu yarı saydamdır. Bu post, hem iyi bir kamuflaj sağlar hem de soğuğa karşı korur.

  Kutup ayıları, Ayıgiller familyasının en yırtıcı üyesidir. Besin tercihleri çoğunlukla foklardan yanadır. Diyetlerinin % 95 gibi çok büyük bir oranını halkalı fok ve sakallı fok oluşturur.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-04-23 #2
  çk tşk ödevimdi saolun varolun ayrıca sitede süperrrr aradığım her şeyi bulabiliyorumemeği geçn herkese tşşşkkk :)
  Okunma: 9878 - Yorum: 1 - Amp