sponsorlu bağlantılar
Çağımız müslümanları, kendilerini sağlıklı yapacak yiyecekleri öğrenmek için sık sık kitaplara, mecmualara başvurmaktadır. Halbuki, Kuran ve hadisler ideal diete dahil olabilecek pekçok yiyecek maddesini bize bildirmektedir. Mesela Kuran'da 55.ci sure 58.ci ayette "meyvalar, hurma ve nar var" mesajı verilmektedir. Bu ve benzeri mesajlar ışığında zikri geçen bazı yiyeceklere göz atalım.

Kavun Sahih-i Buhari'de belirtildiğine göre Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından sık sık yenen meyvalardan biri de kavundur. Kavun ise C vitamini, beta karoten ve potasyum bakımından çok zengin bir yiyecektir. Vücudumuz, aşırı biriken sodyumu, potasyumun yardımı ile elimine etmektedir. Aşırı miktardaki sodyum zararlı kollestetrolün atar damar duvarlarına yapışmasına dolayısı ile kan basınıcının yükselmesine sebep olur. Kavunlar, aynı zamanda pekçok nadir bulunan besleyici maddeler ihtiva ederler. Bunlardan biri de doğum kusurları ve kalp hastalıklarına karşı mücadelede vücut için gerekli olan B vitaminidir.

Turunçgiller
Turunçgiller de Kuran ve Hadisler'de isimleri geçen önde gelen yiyeceklerdir. Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdu:

"Düzenli olarak Kuran okuyan müminin meseli bir portakalınki gibidir ki, portakalın tadı güzel, kokusu güzeldir." Bütün turuçgiller, C vitamini deposudur. C vitamini güçlü antioksiden özellik gösterir. Yani, kanser ve kalp hastalıklarına sebep olan vücuttaki güçlü oksijen moleküllerini zararsız duruma getirir. Vücut C vitaminini aynı zamanda kollegen üretmek için kullanır ki kollagen, hücreleri birbirine yapıştıran ve sağlıklı tutan maddedir.

Portakallarda bulunan;

Hesperidinin, aspirin gibi mide zarına zarar vermeksizin iltihabı durduracak bir madde olduğu Brezilyalı araştırmacılar tarafından ortaya konumuştur. Portakallar ayrıca limon maddesi ihtiva ederler ki bu maddenin kanser hücrelerinin kendi kendilerini yok etmeyi sağladıklarını Wisconsin Medical School Üniversitesinde insan onkolojisi öğretim üyesi Prof. Dr. Michael Gould çalışmaları ile ortaya koymuştur.

Üzüm
Kuran, yalnız başına 6 yerde üzümden bahsetmektedir. Aslında, flavoroidlerin en önemli kökeni olduğu yakın zamanda bulunmuştur ki, bu madde kanser için daha düşün risk, daha düşük kollesterol, damar sertliğini önleme ve kalp hastalıkları ile savaşma konularında büyük önem taşımaktadır.

Kabak


Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından övülen kabak, bir dizi zengin vitamin, mineral ve bileşik ihtiva etmektedir. Bilim adamları bu özelliklerinden dolayı kabağın iyileştirme diet programlarında kullanılmasını öngörmektedirler. %25 C vitamini, %66 beta-karoten oranları bakımından en zengin köken olması itibari ile kabak çok önemli bir gıda maddesidir. Bilhassa ciğer hastalıklarında aşırı uzun süren dietlerde ihtiyaç duyulan daha fazla vitamin dozaşlarının söz konusu olduğu kabak eşi bulunmaz bir şifa kaynağıdır.

Kuru Meyvalar


Kuran ve Hadislere göre meyveler aynı derecede yararlı gıda maddeleridir. Peygamberimiz (s.a.v.) inciri zikretti ve sonra söyledi: " Eğer cennetten gelme bir meyvayı zikretmem gerekse idi, incirdir derdim. Çünkü cennetlik meyvaların çekirdekleri yoktur. Hemoroid ve gut hastalıkları olanlar bu meyvalardan yesinler." Buhari

İncir


İncir, potasyum ve B6 vitamin zenginliği kadar lifli yapının da en üst örneklerinden biridir. Lifli yapı dışkının yumuşaklığını sağlar, bu ise kabızlık hemoroid ve kolon kanserinin meydana gelmesi riskini azaltır. Lifli yapı aynı zamadan, daha düşük kollesterol ve kalb rahatsızlığı riski demektir. Bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda çıkan sonuca göre, günde 10 gram Lif, yada 6 adet incir yenmesi halinde kalb hastalıklarının riski %30 azalmaktadır. Hurma ve Peygamberimiz (s.a.v.) efendimizin övdüğü diğer lifli yiyecekler de bu özelliği sağlayabilir.

Müslüman olarak, bizim diyetimizde bu gıdaların yer olduğunun farkında olmalıyız. Allah bize, pekçok güzel yiyeceklerle ikramda bulunmuştur. Kuran'da "... Size verdiğimiz rızıkların temizlerinden yiyiniz. ..." (7/160) ikazı ise çarpıcı bir mana taşımaktadır.

sponsorlu bağlantılar