Bilgisayar Güvenliği Hakkında Herşey (Portları Regeditten Kapatmak) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bilgisayar Güvenliği Hakkında Herşey (Portları Regeditten Kapatmak)

 1. sponsorlu bağlantılar
  BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ

  BİLGİSARAY üzerinden iletişim artık vazgeçilmez bir olay haline gelmiştir. Gelecek yıllarda tüm bilgisayarların bu devasa ağa bağlanabileceği hesaba katılırsa insanların henüz tam olarak tanıyamadıkları internet, artıları ve eksileriyle bizleri beklemektedir. Artıları elbette tartışılamayacak kadar fazladır fakat insanların fazla bilmedikleri eksileri ise neredeyse artıları kadar fazladır. Siz bilgisayarınızın başında oturarak internetin nimetlerinden faydalanırken, başka bir kullanıcı sizin bilgisayarınıza internet üzerinden girerek tahmin dahi edemeyeceğiniz zararlar verebilir. Mesela bilgisayarınızın hard diskini formatlayabilir, En tehlikeli virüsleri size bulaştırarak sisteminizin zarar görmesine sebep olabilir. Gizli zannettiğiniz şifrelerinizi alabilirler. Bunlardan daha tehlikelisi ise sizin bilgisayarınızı ya da internet giriş şifrelerinizi kullanarak suç işleyebilir ve sorumlu olarak siz aranabilirsiniz. Mesela Bursa da bir öğrenci interpol tarafından suç işlediği için Türk yetkililerine bildirilerek yakalanmıştır. Öğrencimizin suçsuz olduğu daha sonradan anlaşılmıştır. Aslında öğrencimiz sade bir internet kullanıcısıdır ve bilgisayarını kullanan kişilerin saldırısına uğramıştır. Örneklerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

  Güvenlik konusuna geçmeden önce bilgisayarın işleyişi ile ilgili temel birkaç bilginin verilmesi gerekiyor. Ağ (Network) birden fazla bilgisayarın birbirlerine bağlanarak bilgilerin paylaşımı esasıyla çalışır. Ağ daki her bilgisayarın bir ismi vardır ve bir bilgisayardan çıkarak diğerine giden bilgi alıcı ve gönderici bilgisayar bilgilerini kullanarak yerine ulaşır. İşte bu sırada alıcı gibi davranabilen bir bilgisayar sizin bilgilerinize ulaşabilir. İnternet de aslında büyük bir ağdır. İnternational Network (uluslar arası ağ)kelimelerinin kısaltılmasıyla ortaya çıkmıştır. İnternet ortamında her bilgisayarın İP olarak isimlendirilen bir adresi vardır.

  Her İP adresi ***.***.***.*** formatındadır. Örneğin superonline kullanıcısı olan bir bilgisayarın İP si 212.252.145.218 şeklinde olabilir. Kulanıcıların İP adresleri internete her bağlantı kurulduğunda değişir(Şayet statik İP tercihi yapmamış iseniz.). Fakat hangi saat ve tarihte, hangi telefon ve İP numarası ile nereye bağlanıldığı gibi bilgiler İSS(İnternet servis sağlayıcısı) tarafından dosyalandığı için yapılan bir suçun tesbitide kolaylaşmaktadır. Bilgisayarların internet üzerinde nasıl tanındığını çok basit bir şekilde anlattıktan sonra bilgisayarların internete bağlanırken nasıl çalıştığı üzerine de birkaç şey söylemek gerekir. Bilgisayarlarda bulunan veriler internete giderken veya aynı şekilde bilgiler size gelirken sanal kapılar olarak kabul edilen portlardan geçerler (Bazı bilgiler hariç). Portları bilgisayara giriş kapıları olarak ta düşünebiliriz. İşte sizin internetteki en önemli güvenlik noktanız bu portlardır. Şayet portlarınız açık ise başka bir kulanıcı bilgisayarınıza girerek, sizin bilgisayarınızda yapabileceğiniz herşeyi yapabilir. Bu noktada bilgisayarı korumanın en iyi yolunun portları kontrol etmekten geçtiği elbette anlaşılmıştır. (isteyen kullanıcılar için meselenin teknik detayını içeren dosyaları gönderebilirim). Temel bilgileri verdikten sonra bilgisayarınıza yapılabilecek saldırılar ve bunları önlemenin yolları üzerine yazıya devam edebiliriz.

  ANTİVİRÜSLER

  Hangi Antivirüs Programı

  Antivirüs programlarını ve teknolojilerini incelemeye dalmadan önce, hain ve sinsi düşmanımız virüslerin ne olduklarına kısaca bir göz atalım. Biyolojik karşılıkları gibi bilgisayar virüsleri de, bilgisayarın içinde yayılırlar ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olurlar. Bütün virüsler "kötüdür" diyemeyiz fakat büyük bir çoğunluğunun amacının da dosyalara, uygulamalara ve işletim sistemlerine zarar vermek olduğunu bilmemiz gerekir. Zararsız olarak nitelendirdiğimiz virüsler ise, başta ekranda mesaj görüntüleme olmak üzere bilgisayarların içinde istenmeyen birçok davranış gösterirler. Bilgisayar virüslerini temelde üç grup altında toplayabiliriz; başlangıç sektörü (boot sector) virüsleri, dosyalara bulaşan virüsler ve makro virüsleri.
  Başlangıç sektörü virüsleri, sabit diskin veya disketin ilk (boot) sektörüne çalıştırılabilir bir kod ekleyerek yerleşirler. Medyaların başlangıç sektörleri, bir bilgisayarın işletim sistemini başlatabilmesi için gerekli bilgileri barındırdığı için çok önemlidir ve virüsler için çok uygun bir hedeftir. Başlangıç sektörüne yerleşen bir virüs, bilgisayar açıldığında kendini otomatik olarak belleğe yükleyerek hain planlarını gerçekleştirmeye başlar. Bu virüslerin artık pek kullanmadığımız disketlerle yayılması sık karşılaşılan bir durumdur. Diskete bulaşan bir virüs, başka bir bilgisayarda çalıştırıldığında hemen hemen kendini henüz virüs bulaşmamış sabit diskin başlangıç sektörüne kopyalamaya çalışır. Ayrıca bu tarz virüsler bilgisayarın açılmamasına neden olabilmekteler.
  Dosyalara bulaşan virüsler, kendilerine hedef olarak, exe ve com uzantılı dosyalar gibi çalıştırılabilir dosyaları seçmekteler. Bu şekilde dosyayı çalıştırdığınızda virüs belleğe yüklenmekte yayılmak için kendine yeni hedefler aramaya başlamakta.

  Makro virüsleri, bugün virüslerin yaklaşık %75'ini oluşturuyor. Bu virüsler, disklerden, ağdan, Internet'ten veya bir e-posta ekinden bulaşabiliyor. Makro virüsleri direkt olarak uygulamalara bulaşmazlar. Bunun yerine sistemlere sızmak için Microsoft Excel veya Word gibi belgelerde kullanılan makro programlama dilini kullanırlar. Bulaşmış dosya açıldığında virüs aktif hale gelir ve kendini yaymak için diğer belgelerin içine girmeye çalışır. Kullanıcı hazırladığı belgeleri bir başkasıyla paylaştığında ise, virüs diğer sisteme taşınır.
  Diğer mahremiyetimizi (gizliliğimizi) tehdit eden truva atları, solucanlar ve mantık bombaları (logic bombs) virüs olarak tanımlanmazlar. Truva atları, bilgisayarınıza sızarak sistemde bir arka kapı oluşturur. Bu arka kapıdan davetsiz misafirler girerek bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebilirler. Solucanlarsa, virüsler gibi yayılma eğilimindedirler. Fakat virüslerden farklı olarak kendi kendilerini kopyalarlar ve yayılmak için bir çalıştırılabilir bir taşıyıcıya ihtiyaç duymazlar. Yayılmak için özellikle e-posta istemcilerini seçen solucanlar, bir anda çok geniş bir alana yayılabilirler. Bulaşma ve yayılma faaliyetlerinde bulunmayan mantık bombaları ise, sadece tarih gibi bir tetikleyici unsuru beklerler. Tetikleme gerçekleştiğinde ise yıkım başlar. Son olarak sahte virüslere de değinmeden geçmeyelim. Sahte virüsler gerçekte zararlı bir kod parçası içermezler. Fakat ortamda karışıklık yaratırlar ve bilgisayarın çalışmasında yavaşlıklar meydana getirirler.

  Bütün iyi antivirüs programları bazı sahte virüsler hariç, bütün bu zararlı programları tanımlayabiliyor. Yazının ilerleyen bölümlerinde daha basit bir anlatım sağlayabilmek için bütün bu zararlı programları, virüslere eş değer olarak kabul edip "virüs" olarak tanımlayacağız.

  Antivirüslerin çalışma prensipleri

  Antivirüs terimi, sizi virüslerden koruyan ve bilgisayarınıza bulaşmış virüsleri temizleyen tek bir programı veya bir programlar bütünün tarif etmek için kullanılıyor. Antivirüs çözümlerinin en temel bileşenini tarama motorları oluşturuyor. Her bir motorun karmaşık detayları bulunmakta, fakat hepsinin paylaştığı basit bir sorumluluğu var; virüs yüklü dosyaları bul ve temizle. Tarama motorları bir dosyanın virüs bulaşmış olduğunu, virüsün parmak izi olan, kendine özel katar dizelerini virüs imza dosyalarıyla tespit eder. Dosya içindeki verileri kendi virüs tanıma veritabanındakilerle karşılaştırarak virüs tespit ettiği kodları genelde dosyanın içinden başarıyla söküp çıkartır. Virüsten temizlenmiş dosya ile normal şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz. Temizlemenin mümkün olmadığı durumlarda, antivirüs programları ilgili dosyayı karantinaya alarak, yanlışlıkla çalıştırılmasını engellerler veya dosyayı silmeniz için uyarı mesajı görüntülerler.
  Yeni yazılmış virüslerin panzehiri (imza dosyaları) hazır değildir. Fakat çoğu motor, buluşsal (heuristic) tarama yaparak kendi virüs tanıma veritabanında bulamadığı fakat şüpheli veri yapıları taşıyan veya virüse benzer aktivitelerde bulanan dosyaları işaretler ve karantinaya alır.

  Symantec'in virüs inceleme laboratuarları

  Sizin de şüphelendiğiniz karantinadaki dosyaları antivirüs üreticisine göndererek, incelenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu dosyada gerçektende daha önce tanımlanmamış bir virüsün olduğu tespit edilirse, imzası ve ismi çıkarılarak kategoriye konur. Araştırma raporları ve panzehir hazırlanır ve yayınlanır. Artık virüs bilinen bir virüs oldu.

  Antivirüsler nelerle mücadele eder?

  Antivirüs programlarının koruma seviyeleri, ürünün çıkış tarihine göre değişir. Yeni ürünler, otomatik güncelleştirme özellikleri, belli bir zamanda tarama, bellek koruması ve e-posta istemcisi, Web tarayıcısı veya dosya indirme yöneticisi gibi Internet uygulamalarıyla daha iyi bütünleşerek daha iyi bir koruma sunarlar. Yeni saldırı yöntemlerine karşıda daha etkilidirler. Fakat bütün antivirüs çözümleri, güncellemeleri zamanında yapıldığında, düzenli olarak sisteminizi ve indirdiğiniz dosyaları da çalıştırmadan önce tarattığınızda güvenliği sağlayacaktır.

  Yeni antivirüs çözümleri, özellikle kullanıcının bilgisiz veya dikkatsiz olduğunda kendini göstermekte. Birçok işlem otomatik olarak gerçekleşir. Ayrıca "güncelleme yapılmalı" gibi yararlı hatırlatma mesajları çıkartılır ve Internet programlarıyla iyi bir bütünleşme göstererek sisteminizde virüslerden kaynaklanacak zararları en aza indirirler. En azından başlangıç sektörü, dosyaya bulaşmış ve makro virüslerinin yanında truva atlarından ve solucanlardan korunmayı beklersiniz. Yeni ürünler ayrıca zararlı web sayalarında, betiklerden, ActiveX kontrollerinden, java applet'lerinden ve e-posta solucanlarından korunmanızı sağlarlar.

  Virüslerden Korunun

  Virüsler bulaşmadan önce tedbir almak en iyisi. Çünkü virüs bulaşmış bir bilgisayarı virüsten arındırma saatlerinize mal olabilir. En kötüsü de verinizi silmek zorunda kalabilirsiniz.

  Bir diğer can sıkıcı olayda, bütün arkadaşlarınızı arayıp, neden bilgisayarınızın virüslü e-postalar gönderdiğini anlatmak olacaktır. Aslında virüslerden uzak durmak için uymanız gereken basit 5 kural var.

  E-posta istemcinizi istenmeden çalışan virüslere karşı emniyete alın.

  Kullandığınız e-posta istemcisinin antivirüs programları tarafından denetlendiğinden emin olun ve istemcinizin güncellemeleri takip ederek, çıktıklarında hemen yükleyin.

  Haftada en az bir kere bilgisayarınızı taratın ve herhangi bir virüs veya solucanın barınmadığından emin olun.
  Bilgisayarınızda antivirüs programı var diye, bilgisayarınızı virüs taramasından geçirmemezlik etmeyin. Düzenli yapılan taramalar güvenliğinizi arttıracaktır.

  Antivirüs programınızı güncel tutun.

  Antivirüs üreticileri sıklıkla yeni güncellemeler yayınlarlar. Eğer kullandığınız programda otomatik güncelleme özelliği varsa, bunu mutlaka aktif edin. Eğer yoksa iki üç günde bir üreticinin sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.
  E-posta ile birlikte çalıştırılabilir bir dosya arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan gelse, çalıştırmayın.
  Virüs yazarları sizin bir soyayı çalıştırabilmeniz için, e-postanın tanıdıklarınızdan gelmiş olması gerektiğini biliyorlar. Bu yüzden de virüsler kendileri tanıdığınızın e-postasındaki adreslere gönderiyorlar ve içinde eğlenceli veya pornografik resimler bulunduğunu iddia ederek, ekte dosyaları bulunduruyorlar. Eğer mesaj İngilizce ise hemen silin. Türkçe ise, açmadan önce arkadaşınıza bir telefon edin.

  Bilgisayarınızın dışında bulunan bir yere düzenli yedek alın.

  Başta yazılabilir CD'ler olmak üzere, yedeklerinizi bilgisayarın dışında tutacağınız bir yere düzenli olarak alın. Fakat yedek almadan önce de, dosyaları virüslere karşı taratmayı ihmal etmeyin.

  Eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, antivirüs üreticilerinden yardım alabilirsiniz. Birçok üreticinin ücretsiz olarak dağıttığı, belli bir virüsü temizlemeye yönelik araçları üretici firmaların sitelerinden indirebilirsiniz.

  Antivirüs çözümleri arasındaki farklar

  Temelde bütün antivirüs çözümleri aynı işi yaparlar; bilgisayarınızı virüslerden uzak tutarlar. Birçoğu virüs tanımlaması için aynı tarama motorunu paylaşırlar. Fakat antivirüs programları arasındaki fark, kullanıcı arabirimlerinde (GUI), sundukları eklentilerde (e-posta tarama, otomatik güncelleme, buluşsal tarama ve dosyaları karantinaya almak gibi), hız ve ürünün başarıyla çalışmasında.

  Bir antivirüs programının kullanılabilir olması için süregelen bir başarısının olması şart. Ayrıca bir antivirüs programının kullanılabilir olması için, masaüstünüzde kendiliğinden açılan ve sizi rahatsız eden pencereler varsa, bunları kapatabilmeli veya sistemde bir program düzgün olarak çalışmıyorsa, sizi uyarmalı ve tavsiyelerde bulunabilmeli.

  Bugün birçok program gibi antivirüsler de, satın almadan önce programı denemeniz ve düzgün çalıştığını kontrol edebilmeniz için, kısıtlı zaman kullanıma izin veren shareware'lerini yayınlıyorlar.
  Bazı antivirüs üreticileri, daha iyi bir sistem güvenliği sağlamanız için, kişisel güvenlik duvarı ve Web filtreleme uygulamalarını da ürünleriyle birlikte verebiliyorlar. Bu da hız ve doğru karşılaştırma gibi, üreticiler arasındaki en büyük farklılığı oluşturuyor.

  Antivirüs programları başta Internet'ten olmak üzere, saldırılara karşı sizi en iyi şekilde koruyabilmeli. Bu yüzden eğer mesajlaşma ve dosya paylaşım programları kullanıyorsanız, bunlara karşıda koruma sunabilmelidirler. Kullandığınız programın seçtiğiniz antivirüs tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmeniz gerekir. Zira, her antivirüs her programı desteklemiyor.

  Eski bir sisteminiz varsa, bu sistemde bir antivirüs çalıştırmak için, diğer programların olduğu gibi antivirüs programınızın da bazı özelliklerinden feragat etmeniz gerekir. O zamanda daha az sistem kaynağı tüketen çözümler size uygun olacaktır.

  Bir diğer önemli farkta tabi ki, toplam sahip olma maliyeti olacaktır. Diğer yazılımlardan farklı olarak antivirüs programlarının etkili olabilmesi için, devamlı olarak güncellenmeleri gerekiyor. En üst seviyede güvenliğinizin devamı için, yıllık olarak yeni versiyonlara ücret ödemeniz gerekiyor. Üreticilerin yıllık olarak sürüm yükseltmek için istedikleri fiyat, büyük değişiklikler gösterebiliyor. Bu yüzden toplayarak sahip olma maliyetini önceden çıkartmanız gerekiyor.

  EN ÇOK KULLANILAN ANTİVİRÜS YAZILIMLARI

  BitDefender 8
  BitDefender'ı kurmaya başladığınız andan itibaren, görselliği önem verilmiş bir programla çalıştığınızı hemen anlıyorsunuz. Bu çekici görselliği işlevsel bir arabirimle birleştirmesi BitDefender için büyük bir artı. Menülerde dolaşmak ve istediğiniz ayarlara ulaşmak çok kolay. İncelememize katılan BitDefender 8 Professional Plus, komple güvenlik çözümü arayanlar için antivirüs motorunun yanında antispam ve güvenlik duvarı ile birlikte geliyor. Programların ayarlarının değiştirilmemesini istiyorsanız, ayarlara erişim için parola koruması sağlayabilirsiniz.

  Sistemdeki dosya kopyalama, yeni oluşturma ve erişim gibi aktiviteleri gözetleyen Virüs Shield, ayrıca gelen e-postaları ve kayıt defteri erişimlerini de kontrol ediyor. Sıkıştırılmış dosyaların içerisini de kontrol edebilen BitDefender raporlamasıyla da dikkat çekiyor. Diğer antivirüs programlarına göre çok daha detaylı raporlama yapabiliyor. Belirlediğiniz zamanlarda taratma yapabilme özelliğine de sahip BitDefender, orta seviyede performansa sahip bir bilgisayar istiyor. Internet'e bağlı olduğunuz sürece varsayılan olarak 3 saatte bir güncellemeleri kontrol ediyor. İstenirse bu güncelleme kontrol etme süresi de değiştirilebilir.
  BitDefender'ın Internet ile bütünleşmesi oldukça başarılı. Mesajlaşma programlarından size gönderilen dosyaları veya e-posta eklerini tarayabiliyor. Saat üzerinde bulunan Scan Activity Bar isimli saydam küçük pencerede dosya ve Internet aktivitelerinizin yoğunluğunu görebilirsiniz.

  Artılar: Görsellik, komple güvenlik çözümü, detaylı raporlama, sevimli aktivite penceresi.
  Eksiler: Taraması biraz yavaş.

  Computer Associates eTrust Antivirus

  Computer Associates eTrust Antivirus 7.1 incelememize katılan en ilginç ürünlerden biri. İlginç çünkü diğer antivirüs yazılımlarında olmayan çok gelişmiş özellikleri var, ilginç çünkü çalıştırılması sırasında problemle karşılaştığımız tek ürün.
  İncelememizdeki, hiç bir antivirüs çözümünde bulunmayan iki adet tarama motoru eTrust ile birlikte gelmekte. Tarama yapılacak dosyalar gelen dosyalar ve giden dosyalar olarak gruplandırılmış. Bu gruplamaya göre taramanın yönünü seçebilirsiniz. Virüs bulaşmış dosyaya karşı temizle, adını değiştir, sil, sadece raporla gibi varsayılan olarak ne yapacağını ayarlayabiliyorsunuz. Sıkıştırılmış dosyaları başarıyla tarayan eTrust, tarama işlemini de oldukça hızlı gerçekleştirebiliyor. Fakat karantina özelliğinin varsayılan olarak aktif olmaması ilginç.

  eTrust, görsellik konusunda son kullanıcıların isteklerini karşılamaktan uzak. Bir Windows Explorer ekranına benzer arabirim, çok gelişmiş bu özelliklere ulaşmaya yardımcı olmuyor. Fakat eTrust'ın bu görsellikten ödün vermesi ona, yüksek performans ve düşük sistem gereksinimi olarak geri dönüyor. Karşılaştığımız problem ise, güncelleme sırasında yaşandı. Windows'un güvenlik duvarı güncellemeyi engellediği için, elle ayar yapılması gerekti. Ayarları yaptıktan sonra, güncellemeleri başarıyla indirdi. eTrust'ı ağ üzerindeki bütün bilgisayarlara istemci olarak yükleyerek, sunucu olarak ayarladığınız yazılıma kolayca entegre edebilirsiniz.

  Artılar: Gelişmiş özellikler, düşük sistem gereksinimi, çift tarama motoru.
  Eksiler: Kurulum problemi, kötü arabirim.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2007-04-26 #2
  F-Secure 2005
  DOS zamanının ünlü antivirüs programı F-PROT'un yaratıcısı Datafellows'un ürünü F-Secure 2005, kurulum sırasında Internet'e bağlanarak gerekli güncellemeleri indiriyor ve sisteme yüklüyor. F-Secure açıldığında sade fakat güzel bir arabirim sizi karşılıyor.

  F-Secure'nin en güzel özelliklerinden biri, yeni çıkan virüsler için yayınladığı bültenleri program içinde göstermesi. F-Secure, virüslere, truva atlarına, solucanlar ve spyware programlarına karşı oldukça başarılı. Fakat aynı başarıyı sistem kaynaklarını kullanmasında söylemek zor. Özellikle tarama sırasında işlem yapmak oldukça güç.

  Gerçek zamanlı tarama özelliği ile, sistemde olup biteni gözetliyor ve herhangi virüs tespit ettiğinde kullanıcıyı uyarıyor. İsterseniz uyarı mesajı almadan da virüsün temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Zamanlanmış tarama özelliği ile, bilgisayarınızın belli zamanlarda taranmasını sağlayabilirsiniz. Tarama işleminin sonucu detaylı olarak raporlayabilen F-Secure Internet ile de oldukça başarılı bir bütünleşme sağlıyor. Gelen ve giden e-postaları tarayarak dışarıdan herhangi bir virüs bulaşmasını engelliyor. Ayrıca saatte bir Internet'ten güncellemelerini kontrol ediyor.


  Spyware programlarına karşı da, LavaSoft'un ünlü yazılımı Ad-aware'in motoru kullanılmış. Daha önce Ad-aware kullananların alışık olduğu arabirimi kullanan F-Secure, spyware programlardan kurtulmak isteyenlere iki yazılım ücreti ödeme gerek kalmadan, tam bir güvenlik çözümü sunmayı hedeflemiş.

  Artılar: Başarılı tarama ve spyware motoru.
  Eksiler: Yüksek kaynak kullanımı.

  Kaspersky Pro
  Kaspersky Pro 5.0Rusların ünlü antivirüs çözüm Kaspersky, ününü pekiştiren bir yazılımla karşımızda. Kaspersky'nin en önemli özelliklerinden biri kuşkusuz, yakalanması zor virüsleri başarıyla dosyaların içinden başarıyla söküp çıkartması. İncelememizde bu başarının aynen devam ettiğini tespit ettik. Kabiliyetlerine göre oldukça iyi bir performans sergileyen Kaspersky, tarama ve sistemi gözetlemesi sırasında, sisteme aşırı yük bindirmiyor. Bütün makro virüslerine karşı oldukça başarılı olması ek bir artı puan kazandırıyor.
  Kaspersky, özellikle virüs taramaya ve hıza önem vermiş. Basit arabirimi boyalı ve güzel arabirim beklentisi olmayanları tatmin edecek seviyede. E-posta koruması, sıkıştırılmış dosyaları tarayabilmesi, geliştirilmiş raporlama özelliği ve istatistik gösterimi gibi özellikleri, Kaspersky'i yeterli fakat farklı olmayan bir ürün yapıyor. Hem gelen hem giden e-postaları tarayabiliyor, güvenlik seviyesi seçilebiliyor ve makro virüsleri karşı sistemi koruyabiliyor.

  Kaspersky'nin ScriptChecker özelliği LoveLetter gibi betik tabanlı virüsleri bulmakla görevli ve oldukça başarılı. Ayrıca şüphelendiğiniz dosyaları Kaspersky'e göndererek incelenmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcılarını e-posta listesine üye yaparak, yeni virüs geliştirmelerinden e-posta yoluyla haberdar Kaspersky, kendi yönettiği viruslist.com sitesinde de ziyaretçilerine son çıkan virüsler hakkında bilgi ve istatistik veri sunuyor.


  Artılar:
  Güçlü virüs taraması, etkili Internet bütünleşmesi.

  Eksiler: Basit arabirim.

  McAfee VirusScan
  McAfee VirusScan 9.0Ünlü antivirüs programı McAfee yeni versiyonu 9.0 ile incelememize katılıyor. McAfee'nin ilk göze çarpan özelliği arabirimdeki iyileştirme. Açıklayıcı bilgilerin bulunduğu butonlarla yapmak istediğiniz bir ayarı kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Fakat ayar yapabileceğiniz ve programı kişiselleştirebileceğiniz fazla bir bölüm de yok.
  McAfee'nin görsellikten daha da güzel olanı ise, tarama sırasında bile sistemden oldukça az kaynak kullanması. McAfee'nin taraması biraz yavaş olsa da oldukça etkili ve sistemdeki bütün virüsleri başarıyla bulup temizleyebiliyor.

  McAfee 9.0 versiyonuyla birlikte, istenmeyen (spyware,adware ve dialer) programlarını bulup silme özelliği de başarıyla eklenmiş. Acil durumlar için sisteminizi kurtarmanızı sağlayacak bir disket hazırlama özelliğini de unutulmamış. Kaliteli antivirüs programlarında bulunan bütün özellikleri barındıran McAfee 9.0 esas ağırlığını Internet ortamında koyuyor. Büyük boyutlu e-posta eklerini de kolaylıkla taraması için özel olarak ayarlanmış motoru, gelen ve giden bütün e-postaları denetleyebiliyor. Anında mesajlaşma programlarıyla da başarıyla bütünleşen McAfee, ScriptStopper ve WormStopper özellikleriyle Internet'ten gelebilecek bütün tehlikelere karşı bilgisayarınızı bir kalkanla koruyor. Ayrıca virüslü olduğundan şüphe duyduğunuz dosyaları McAfee laboratuarlarına gönderebilir ve dosyaların incelenmesini sağlayabilirsiniz

  Artılar: Ektin arabirim, istenmeyen programları tespit edebilme, Internet bütünleşmesi.
  Eksiler: Az kişileştirilebilir seçenek


  Nod32 Control Center
  Hızlı bir kurulumdan sonra, bilgisayara yüklenen Nod32, taramada da aynı hızı gösteriyor. Anında mesajlaşma programlarına benzeyen arabirimi küçük ve sevimli. Fakat alışkanlıktan programı hemen sağ tarafa koymayın! Çünkü menüler sağa doğru açılıyor. Pencereleri sağ tarafa alabiliyorsunuz fakat programı saatin yanına küçülttüğünüzde pencereler yeniden sağda açılıyor ve kaybedebiliyorsunuz.
  Nod32 temelde üç bileşenden oluşmakta. System aktivitelerinin gözlendiği AMON, ofis belgelerinin gözlendiği DMON ve Internet uygulamalarının gözlendiği IMON. Her birinin kendi ayarlarının olması ve istediğinizi kapatabilmeniz güzel bir özellikleri arasında. Ayrıca düşük sistem gereksinimi ve tarama sırasında ki performansı da dikkate değer.

  Neredeyse bütün özellikleri kişileştirilebilen Nod32 kullanıcılara parola korumalı ayar yapabilme imkanı tanıyarak, program ayarlarına kullanıcı dışındaki kimselerin ulaşmasını engelleyebiliyor. Çok az antivirüs programında bulunan, uyarıları e-posta ve ağ üzerinden başka bilgisayara mesaj olarak gönderebilme özelliğine de sahip. Fakat zamanlandırılmış görevler ve raporlama özellikleri biraz basit kalmış.

  Internet üzerinden virüs bulaşmasına karşı etkin olarak yapılandırılmış IMON, gelen e-postaları işaretleme, Web sayfalarını tarama, indirilen dosyaları tarama gibi özelliklerle göz dolduruyor. Sıklıkla çıkan güncellemeleri ister başka bir medyadan isterseniz de Internet'ten indirip yükleyebiliyorsunuz

  Eksiler:
  Yönetmesi zor arabirim, basit zamanlandırılmış görevler ve raporlama.


  Norman 5.7Norman Antivirus Control
  Norman 5.7Norman Antivirus Control 5.7, kaliteli antivirüs çözümlerinde görmeye alıştığımız sıkıştırılmış dosyaları tarama, gerçek zamanlı olarak sistem uygulamaları tarama, sesli alarm gibi özelliklerle donatılmış olarak geliyor. Sistemdeki bir dosyaya erişim sağladığınızda ve bir e-posta eklentisini açtığınızda NVC hemen devreye girerek dosyaları truva atlarına, solucanlar ve virüslere karşı tarıyor. Norman'ın sık sık yeni virüs güncelleme paketleri sunarak, yeni virüslere karşı önlem almanıza yardımcı oluyor. Virüs güncellemelerinin yanında programın kendisi ile ilgili dosyaları da Internet'ten indirerek, hem programın hem de virüs tanıma veritabanının herzaman güncelliğini muhafaza ediyor. Fakat güncelleme çıkartmaktaki hızını dosya taramasında da görmek mümkün. Norman'ın dosya taraması dll yapısının sağladığı avantajla oldukça hızlı çalışıyor. Yeni çıkmış ve keşfedilmemiş virüsleri tarama özelliğine olan SandBox ise, ürünün en önemli özelliklerinden biri. Yazılım devi Microsoft da ürünlerini SandBox ile taratmakta
  Norman Internet ile oldukça iyi uyum sağlamış durumda. Gelen - giden e-postaların ve haber gruplarına gönderilen mesajların kontrolünün başarıyla kalkabiliyor. İstenirse gelen bütün ekleri bile iptal edebilirsiniz. Belli sürelerde bir diski veya bir dizini tarama gibi otomatik işlemleri bir iş olarak tanımlayabilirsiniz. Norman'ın arayüzü basit ve her işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Fakat biraz daha çekici de olabilirdi.

  Artılar:
  Çekirdeğe yakın dll yapısı, SandBox.

  Eksiler: Çekici olmayan arabirim.

  Norton Antivirus 2005
  Antivirüs programı denilince ilk akla gelenlerin başında Symantec'in Norton Antivirus ürünü geliyor. Norton Antivirus her yıl başarısını pekiştirecek bir ürünle raflardaki yerini alırken, antivirüs sektörünün ilklerine de imza atıyor. Ülkemizde birçok kullanıcısı bulunan Norton'un en büyük dezavantajı sistem kaynaklarını fazlasıyla kullanması. Kurulumu bile çok uzun süren, düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda çalışmayı çok güçleştiriyor. Çok sade ve basit bir arabirime sahip ürün, sınırlı kişileştirilebilir ayar sunuyor.
  Norton solucanlara, truva atlarına, ActiveX kontrollerine, Java uygulamalarına, zararlı ofis belge makrolarına, e-posta virüslerine karşı bilgisayarınızı başarıyla koruyor. Yayınlanan virüs güncellemeleri Internet'ten çok hızlı indiriyor. Özel bir tarama alanı oluşturabiliyor, zamanlanmış görevler ekleyebiliyorsunuz.

  Internet ile bütünleşmesi çoğu ürün gibi çok başarılı olan Norton Antivirus 2005, gelen ve giden e-postaları ilk önce kendi üzerinde tarıyor daha sonra, e-posta istemcisine iletiyor. Bu sayede de, virüsün gelen kutusuna düşmesi engelleniyor. Anında mesajlaşma programlarına da destek verebiliyor. Bloodhound teknolojisiyle, yeni ve tanımlanmayan virüslere karşı koruma sağlayabiliyor. Internet solucan koruması, Internet'te dolaşan solucanları bilgisayarınıza girmeden engelliyor. Bu özelliklerine ek olarak, bilgisayarı açabilen CD'si bilgisayarın başlangıç sektöründe oluşan sorunlara karşı çözüm sunuyor.


  Artılar:
  Ödüllü tarama motoru, hızlı güncelleme sistemi.

  Eksiler: Basit arabirim, az özellik, yüksek sistem kaynağı ihtiyacı.

  Panda Titanium 2005
  Bellekteki programları tarayarak kuruluma başlayan Panda, sisteme bir çırpıda kuruluyor. Panda'nın geçmişten gelen başarılı arabirimi 2005 sürümünde de devam ediyor. Panda yüklendikten sonra, devamlı uyarı penceresi çıkartarak güncellemelerin yapılmasını istiyor. Güncellemeler bitiyor, daha sonra tam tarama yapılmadığını belirten uyarı pencereleri çıkıyor. Fakat bu pencereler bir süre sonra can sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden uyarıları dikkate alın ve yapmak istediği işleme izin verin. Bunun dışında sade arabirimi kısıtlı kişiselleştirilebilir ayarlara kolay ulaşmayı sağlıyor.

  Panda'ya yeni eklenen TruPrevent özelliği sayesinde, virüs güncellemesi olana kadar, tanımlanmayan virüsleri tespit edebilmekte ve sistemden kaldırabilmekte. Virüs tespitinde çok başarılı olan Panda, aynı başarıyı raporlamada gösteremiyor. Panda ile birlikte bütünleşik olarak gelen güvenlik duvarı, anti-spyware ve anti-dialer özellikleri sayesinde komple güvenlik çözümü sunabiliyor. Tarama sırasında, fazla olmasa da yine de sistem kaynaklarına belli bir yük biniyor. Günlük olarak gelen tehlike uyarıları sayesinde, virüsler daha size ulaşmadan bilgi sahibi olabiliyorsunuz.


  Panda e-posta istemcileriyle,Web tarayıcılarıyla ve anında mesajlaşma programlarıyla bütünleşerek, Internet'ten gelecek tehlikelere karşı sisteminizi başarıyla koruyabiliyor. Bunun yanında birkaç antivirüs çözümünde bulunan Kurtarma Disketi oluşturma bölümü Panda'da da unutulmamış.

  Artılar: Arabirim, başarılı virüs tarama, komple güvenlik çözümü, Internet'ten gelecek tehlikelere karşı etkin koruma.
  Eksiler: Sıkıcı uyarı pencereleri, basit raporlama, taramada yüksek sistem kaynağı kullanma.

  PC-cillin 2005
  Trend Micro PC-cillin Internet Securty 2005, yüklenmesi sırasında seri numarası istediği için, yüklemeye başlamadan önce www.trendmicro.com sitesinden ücretsiz olarak kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra, seri numarası e-posta yoluyla size bildiriliyor. Kurulum aşamasında, sadece antivirüs programını seçebileceğiniz gibi, kişisel güvenlik duvarı ve wi-fi güvenliği özelliklerini de bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

  PC-cillin Internet Securty 2005, biraz karışık yükleme işleminden sonra, son derece profesyonel ve iyi bir güvenlik çözümü olarak bilgisayarınızı tehlikelerden korumaya başlıyor. İşlevsel arabirimi, istediğiniz bütün bilgilere ve ayarlara erişebilmenize yardımcı oluyor. Virülere, spyware programlara, hacker saldırılarına ve spam e-postalarına karşı bilgisayarınızı koruyan PC-cillin, kişisel bilgilerinizi koruyarak, tehlikeli Web sitelerine girişleri de engelliyor.


  Web tabanlı e-postalara karşıda güvenlik sağlayan PC-cillin, e-posta istemcisi kullanıcılarının gelen ve giden e-postalarını tarayarak sisteme e-posta yoluyla virüs bulaşmasını engelliyor. PC-cillin Internet kadar tehlikeli kablolu ve kablosuz ağlara karşı da bilgisayarınızı koruyabilmekte. Turbo Scan özelliği sayesinde, daha önceden kontrol edilmiş ve değiştirilmemiş dosyaları atlayarak çok daha hızlı bir tarama imkanı sunuyor. Internet'ten güncelleştirilen güvenlik uyarıları, kullanıcılara yeni tehlikeler hakkında bilgiveriyor veriyor.


  Sistem Açıkları ve Kapatılması
  Sistem güvenligini ve olasi aciklari bertaraf etmek icin kullandiginiz yapiya bazi noktalarda yamalar yapmak durumundasiniz.Default kurulum sonrasi servis paketlerini ve sonrasi cikan yamalari eklemek bile bazi noktalarda aciklari ve acik olarak gorulebilecek ve sömürülecek hizmetleri kisitlamaya veya erisimleri kisitlamaya yetmeyebilir.Bu durumlarda sistem ici uygulamalar manual olarak kullanici tarafından kontrol edilmelidir.Basit regedit kisitlamalari,program erisim ve calisma noktalari ayarlari ,kurulumlari sirasinda olusabilecek bazi hatalar vs.. Bu dokuman da bu yontemlerin bazilarinin kullanimini ve sonuclarini paylasmak amaciyla yazilmistir.
  1- PORT KULLANIMI : Portlarin mantigini kavrayan birisi baglanti noktalarinin ne denli onem tasidigina vakiftir.Listening durumda olan bir port,o port'a baglanmak icin yazilmis bir tojan icin guzel bir kapidir.

  Port numaralari icin >> http://www.iana.org/assignments/port-numbers

  Ilk kurulum sonrasi XP isletim sistemi SP2 ve sonrasi yamalar yuklu olsa dahi bazi portlarini acik olarak verecektir.Simdi sisteminizde C:\netstat -an yazarak "listening" "Syn_Sent" "Established" durumlarina bakabilirsiniz.

  Asagidaki ornek yapi uzerinden bazi islemler yapacagiz.

  C:\>netstat -an
  Etkin Bağlantılar
  İl.Kr. Yerel Adres Yabancı Adres Durum
  1- TCP 0.0.0.0:1039 0.0.0.0:0 LISTENING
  2- TCP 0.0.0.0:1040 0.0.0.0:0 LISTENING
  3- TCP 10.0.0.3:1951 207.46.1.9:80 ESTABLISHED
  4- TCP 10.0.0.3:1999 64.233.161.99:80 ESTABLISHED
  5- TCP 10.0.0.3:1978 66.249.93.104:80 ESTABLISHED
  6- TCP 10.0.0.3:1984 18.7.22.69:80 ESTABLISHED
  7- TCP 10.0.0.3:1995 64.233.183.99:80 ESTABLISHED
  8- TCP 10.0.0.3:1996 64.233.183.99:80 ESTABLISHED
  9- TCP 10.0.0.3:1997 64.233.183.99:80 ESTABLISHED
  10-TCP 127.0.0.1:1036 0.0.0.0:0 LISTENING
  11-TCP 127.0.0.1:1067 127.0.0.1:1068 ESTABLISHED
  12-TCP 127.0.0.1:1068 127.0.0.1:1067 ESTABLISHED

  "Listening" = 1 nolu satirda sistemimize ait 1039 nolu port dinleme durumunda,Yabanci adresten gelecek baglanti istegini kabul edecek ve baglanti kurulacaktir.


  "Established" = Kurulu olan mevcut baglantilarimizdir.Ornek olarak 4 nolu siraya bakabilirsiniz.Sistemime ait olan 10.0.0.3 ip adresim 1999 nolu portumu kullanarak yabanci adres olan 64.233.161.99 [Google] ile ona ait 80 nolu portla iletisim kurmus.

  Birde sys_sent durumu vardır.Bu da bizim veya uzak pc nin baglanti kurma istegi gonderdigi anlamindadir.

  Simdi sisteminde netstat -an sonucu acik olan portlarinizi nasil kapayacaginizi anlaticam.Sisteminizde bir firewall kurulu oldugunu varsayiyorum.Firewall ilk kurulumda genel portlari kapar ve sizin her islem yaptiginizda sorar baglanti istegine izin veriyormusun diye.Sizde politikanizi olusturur ve sureci isletirsiniz.Fakat genel olarak 135,137,138,139,445 vs portlariniz aciktir.Bu portlar en cok saldiri alan ilk 10 Port arasindadir ve Listening durumunda olduklari icin gelen baglanti istegini (Syn_Sent) kabul ederler.

  Su sayfadaki portlara bir goz atin ve saldiri alan top portlari gorun ; http://isc.sans.org/top10.php
  http://www.dshield.org/topports.html

  Oncelikle 139 nolu port ile baslayalim.NetBıos yoluyla rahatlıkla size erişim saglarlar.1-2 populer oyuncakla bunlar kolaylikla yapilir.Yerel ag baglantisi\Ozellikler\Internet Iletisim kurallari(TCP/IP) ye cift tiklayin\Gelismis\WINS\En altta devre disi biraki isaretleyin.

  135 nolu port :Regediti acin.. HKLM\Software\Microsoft\Ole.. Yan tarafta EnableDCOM verisini cift tiklayin ve icerisini N olarak degistirin.Bos alanda sag tiklayin.Yeni\Dize degeri olusturun.Icerisine EnableRemoteConnect yazin,deger verisi olarak yine buyuk N yazin.
  Bir üst basamakta RPC yi acin (HKLM\Software\Microsoft\RPC) sag tarafta DCOM Protocols girdisini cift tiklayin ve ncacn_ip_tcp adli veriyi silin,digerlerine dokunmayin.

  445 nolu port : HKLM\System\CurrentControlSet\Services\NerBT\Param eters.. sag tarafta TransportBindName i cift tiklayin ve icerisindeki -Device- girdisini silin.

 3. 2007-04-26 #3
  21,23,25,110,1026,38566, nolu portlar: Bunlarda açık varsa Firewall uzerinden rahatlikla kapayabilirsiniz.

  REGEDIT ACIKLARINI KAPAMA : Sistemin tum isleyisinin bir nevi kontrol merkezidir regedit.Her islem onceden tanimlidir icerisinde ve islemler sistem kurulumunda bazi aciklari beraberinde getirir.Gereksiz baglanti,bildirim,erisim vs gibi kisimlar kullanilmadigi takdirde guvenlik alaninda aciklara sebep olacaktir.Şimdide default regedit/dizin erişim yollarinin onunu tikayarak sistemi bir nebze daha iyilestirecegiz

  // Bu islemlerinizi yapmadan once regedit.exe nin bir kopyasini alin ve baska bir yere tasiyin.Olasi yanlis girisleriniz sonucu Safe Mode dan geri yuklersiniz.Sistem yedeginizide alin.. Regedite yanlis giris hata kabul etmez ve sistem tekrar acilmaz.

  ** Lamerlerin oyuncaklarina karsi savunma : DDos türevi baglanti istekleri gonderen kisinin bu hareketine karsi ;

  HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Param eters
  EnableICMPRedirect"=dword:00000000
  EnablePMTUDiscovery"=dword:00000000
  EnablePMTUBHDetect"=dword:00000000
  PerformRouterDiscovery"=dword:00000000
  EnableDeadGWDetect "=dword:00000000
  NoNameReleaseOnDemand"=dword:00000001
  SynAttackProtect"=dword:00000002
  KeepAliveTime"=dword:000493e0
  TcpMaxHalfOpen"=dword:00000064
  TcpMaxHalfOpenRetried"=dword:00000050
  TcpMaxPortsExhausted"=dword:00000005
  TcpMaxConnectResponseRetransmissions"=dword:000000 03
  ayarlarini bu sekle getiriniz.Firewall kullanicilari eger dogru congiguration yaptiysaniz bunu sizin yerinize program otomatik olarak yapacaktır.

  ** Uzaktan yardimi kapatma :
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Terminal Server
  fAllowToGetHelp"=dword:00000000
  fDenyTSConnections"=dword:00000001

  Bunun disinda uzaktan yardimin kullandigi portuda degistirebiliriz.Boylece istekler cevapsiz kalacaktir.

  ** Ag icinde olanlar icin erisim kisitlamalari :
  -- Anonim kullanici erisimini sinirlar.Kullanicilar sistemdeki dosyalarinizi goremez.
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Lsa]
  restrictanonymous"=dword:00000001

  -- Ag Uzerindekilere paylasimi kapatir

  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\ Policies\Explorer
  NoRecentDocsNetHood"=dword:00000001


  YONETIM KONSOLU AYARLARI / Group Polıcy : Bu konsoldan bilgisayara ve kullanicilarina ait erişim kısıtlamalarını ve düzenlemelerini yapabilirsiniz.Emın olmadiginiz kisimlara dokunmayin.Olasi sistem hatasi yanlis girisleriniz sonucu meydana gelebilir.

  ** Bilgisayar Yapılandirmasi/Windows Ayarlari/Guvenlik Ayarlari/Yerel Ilkeler/Kullanici Haklari Atamasi..
  Bu kisimda erisim ilkeleri belirlenir.Daha once buralari degistirmemis arkadaslar emin olmadiklari kisimlari degistirmesinler!

  Sag blokta nesnelere kimlerin erisebilecegi belirli default olarak.Bazi kisitlamalar yapmak gerek buradada.Ornek olarak ; Bu bilgisayara ag uzerinden erisime izin verme.. Uzaktaki bir sistemden oturum kapatmaya zorla.. Bu bilgisayara ag uzerinden erisime izin verme (LAN)

  Bilgisayar Yapılandirmasi/Windows Ayarlari/Guvenlik Ayarlari/Yerel Ilkeler/Guvenlik Secenekleri..

  Bir kac ornek veriyorum yine.Gerisini siz kendi politikaniza gore belirleyin.
  Uzaktan erisilebilir kayit defteri yollari,
  Adsiz kullanicilara everyone izinleri uygulansin,
  Adsiz baglanabilecek Paylasimlar.
  .......


  ** Bilgisayar Yapılandirmasi/Yonetim Sablonlari/Windows Bilesenleri.. Altta bulunan ara birimler icerisinde yapılandırma yapıcaz.
  - NetMeeting evre dışı

  - Internet Explorer :
  Internet Denetim Masasi/Guvenlik Sayfasi/Internet Bolgesi..

  Not:Sadece bu ayarlarin hepsini yapmaniz durumunda actiginiz sayfalarda sikintilar yasayabilirsiniz.Login problemi,hareketli sayfalarin goruntulenmemesi vs.. Sayfa interaktifligini yitirir fakat hiç bir zararlininda yuklenmesine izin vermez.Yuksek onem arz eden girislerinizde bu ayarlari kullaniniz,iclerinde uygun olani belirleyin.

  Sag tarafta bulunan Java: Devre Dışı,
  Imzasiz AktiveX Yuklemnemsi evre Dışı
  Aktivex Denetimlerini ve eklentilerini çalıştır evre dışı
  Java Programciklarinin Calistirilmasi : Devre Dışı
  ...... Sayfadan uygun olanlari seçin.

  - Terminal Hizmetleri : Terminal hizmetleriyle kullanıcıların baglanabilirligi evre Dışı
  Sadece bu ayari yapmaniz yeterli.Digerleri erisim izni olmadigindan zaten gecersiz kalir.

  ** Bilgisayar Yapışandirmasi/Yonetim Sablonlari/Sistem/...
  Uzaktan Yardim :Ikisinide devre disi yapin
  Uzaktan Yordam Çagrisi (RPC) : Devre Disi

  Internet Iletisim Yonetimi : Internet iletisimini kisitlayi etkin yaparak bir ustteki klasore giriyoruz.Klasorun iceriginin tamaminin ETKIN oldugunu goreceksiniz.Isteginize gore kapayip acabilirsiniz.

  ** Bilgisayar Yapışandirmasi/Yonetim Sablonlari/Ag/Windows Guvenlik Duvari/Etki Alani Profili..

  XP nin dahili firewallinida kullanan icin :Yapilandirmalarin aciklama kisimlarini okuyarak etkinlestirebilir veya kapayabilirsiniz.

  Tum ag baglantilarimi Koru: Etkin
  Uzak masa Ustu Ozel Durumuna Izın Ver: Devre Disi
  Dosya ve yazici paylasimi ozel durumlarina izin verevre Dısi
  Uzaktan Yonetim Ozel durumuna izin ver evre Disi
  ........
  Ayarlarinizin tamamini kontrol edin.Bu ayarlar etki alani icerisinde gerceklesir.Bir altta Standart profil kisminada ayni secenekleri secerek uygulayin

  - Yazicilar : Eger yaziciniz varsa ve ag ici kullanimi soz konusuysa bu kisimda Web tabanli yazdirmayi devre disi birakin.Default bırakılan Printer şifreleri şirketleri büyük sıkıntıya sokacaktır.Bir kaç örnek vermek gerekirse ;
  http://137.113.129.14/ews/index.htm >> Washington & Lee Universitesi
  http://146.6.127.19/ews/index.htm >> Texas Universitesi ,Austin
  http://sur02.ferris.edu/ews/index.htm >> Ferris Devlet Üiversitesi

  Saldırgan nmap ve türevi tarayıcılarla baglı bulunduğu portu bulup telnet baglantısı kurmaya çalışacaktır.Default bırakılan passwordlar ile uzaktan tüm erişim saglanacaktır.

  ** Kullanici Yapilandirmasi :
  Yönetim sablonlari : Bu kisimdaki basliklardan sisteminizdeki diger kullanicilar icin kisitlamalar yapabilirsiniz.Bilgisayar yapilandirmasindaki ayarlarimizi buradada uygulayin.

  BILGISAYAR YONETIMI : Bu kisma bilgisayarim ikonuna sag tiklayarak yonet seceneginden girebilirsiniz.

  - Sistem araclari/Yerel Kullanicilar ve Gruplar..

  Users kismindan Guest,Help Assistant vs kullanicilari kapayabilirsiniz.Ayni sekilde Gruplar basligindanda istemediginiz erisimleri kisitlayabilirsiniz.Cmd den Net user i kullanip oradaki support u silerseniz ekranda daima hata mesaji alirsiniz.Bu kisimdan kapatirsaniz sistemde herhangi bir hata olusmaz.Kapattiktan sonra cmd de support,help vs gorunmeside bir seyi ifade etmez.Yonetim konsolundan kapatilirsa erisimleri kapanir.

  - Hizmetler ve Uygulamalar\Hizmetler : Bu kisimda sistem uzerinde calisan sevislerin erisimlerini kisitlayalim.Mesela TCP/IP NetBıos Yardımcisi.. Uzaktan erisim baglanti yoneticisi.. Uzaktan kayit defteri vs.. Uzak erisimleri kisitlayin.

  COOKIE YONETIMI : Icerige basit olarak degineyim.Cookie (cerez) genel olarak bir siteye baglanti yaptiginizda sizin bilgisayariniza yukledigi dosyadir.Siz üyesi olduğunuz bir siteye her girisinizde sisteme en son hangi tarih ve saatte girdiginizi gorursunuz,hatta tıkladığınız linkleri bile belirgindir.Sisteme eristiginizde cookie nize sistem tarafindan bir ID atanacak ve bu sizin bir nevi kimlik kartiniz olacaktir.Daha once hic o siteye girmemis birisi ilk girisinde site tarafindan rastgele bir ID ile tanimlanir.Eger daha once giris yaptiysa ,girisde sitenin database de karsiligina gelen cookie bulunur ve sistem kullaniciyi tanir.Saat tarih vs bilgiler boyle bilinir.Login olurken beni hatirla secenegini tiklayanlarin cookie sine sabit bir ID atanir ve her giriste bu ID kullanilir.Siz sifre&kullanici adi girmezsiniz.Sizin bilgisayardaki cookie baska biri tarafindan ele gecirilirse sizin ID ile sisteme erisim saglayabilir.Korunmak icin bazi seyleri yapmamiz gerek.Simdi bunlara bakalim.

  Kullanici tercihlerine gore reklam gorme nette hepimizi ilgilendirir.Siz devamli arastirmalar yaptiginiz bir konu ile alakali reklamlari baska sitelerde gorebilirsiniz.Bu reklam size ozeldir.Sizin tercihleriniz bilinir ve buna uygun reklam verilir.Bu da olayin farkli bir boyutu fakat sirketlerin para kazanma mantıgına dair guzel bir bilgidir.Cookiler yasa dışı olarak el değiştirir ve reklam şirketleri kullanicilarin tercihlerine göre reklam sunarlar.

  Bunun icin oncelikle cookie lerin oldugu klasoru salt okunur olarak ayarlamaliyiz.Bu yontemle siteler cookielere ulasabilir fakat uzerine yeni bilgi ilave edemez.Bunu IE kullananlar Internet Secenekleri/Gizlilik uzerinden uygulayabilir.Firefox kullanicilari Araclar/Secenekler/Gizlilik/Cerezler Basligindan gerekli duzenlemelerini yapabilir.Ucuncu kisilerin cerez birakmalarini engelleyin.Ayrica firefox u acin ve arama cubuguna "about:config" yazin.Buradanda kendi seceneklerinizi belirleyin.

  Tarayicinizin ayarlarinda bulunan Java ,JavaScript ve AktiveX düzenlemelerini kesinlikle yapin.Bunlarin acik olmasi sizin sistem uzerinde yaptiginiz tum ayarlari ve firewall u bir kenara itip url uzerinden kod calistirilmasina ve cookie bilgilerinizin baska yerlere ulasmasina olanak tanir.


  PROGRAM DUZENLEMELERI :
  Farkli amaclar dogrultusunda kurdugunuz programlarin nerelere bilgi gonderdigi,hangi portlarinizi actigini hangi kisimlara erisim sagladigini belirlemeniz gerek.PC niz icin hayati oneme sahip regedit,her program kurulumundan sonra yeni eklemelerle yeniden duzenlenir.Mesela bir AV programi kurdunuz fakat bunun sistem acilisinda calismamasini istiyorsunuz.Bunu düzenlemenin yollari malum bilinir herkesce.Msconfig veya Regeditteki Run klasoru altindan degistirebilirsiniz.Fakat bunlari her an gorme fark etme durumumuz yok.Bunun icinde regedit uzerindeki degisiklikleri kontrol edebilen bir program kurmaliyiz.Bildiginiz gibi her yuklenen program Regedite kayit yapar kendini.Mesela Trojanlar,keyloggerlar.. Sistemde calisan bir Regedit koruyucu program trojanin veya baska zararlinin yuklenmesini engelleyecek ve size uyari verecektir.xxx programi xxx dizinine yuklendi,kabul ediyormusunuz diye.

  AV programina guvenen veya Firewall dan bir sey gecmez diyenler tekrar dusunmeli ve regedit protector turevi programlari kullanmalidir.Tabiri caizse ev yapimi ve anti-viruslere yakalanmayan onlarca trojan ve keylogger var ve hala birilerinin bilgisayarindan bilgi caliyorlar.Cagirdiginiz bir sayfadan veya kurdugunuz bir programdan rahatlikla yuklenir ve AV zararliyi DB sinde gormedigi icin uyari vermez.

 4. 2007-04-26 #4
  TROJANLAR

  Bilgisayarımızda Trojan Var mı ?
  İlk önce şunu belirteyim ; eğer internetten dosya download etmiyorsanız , chatte herhangi birisinden dosya almıyorsanız ve bilmediğiniz disketlerden veya cdlerden bir şeyler yüklemiyorsanız bilgisayarınıza trojan kesinlikle yoktur sizde. Yani programlarınızı veya oyunlarınızı dergi cdlerinden veya güvenilir yerlerden kuruyorsanız kesinlikle yoktur. Ama eğer siz nette önünüze gelen siteden ve önünüze gelen disket/cd den program vs.. yüklüyorsanız büyük ihtimalle pc nizde trojan virüs vs.. vardır.

  Kesinlikle korkulacak bir şey yok. Çünkü trojanlardan kurtulmak artık çok basit. İlk önce makinemizde trojan var mı yok mu onu kontrol edelim;

  * İlk önce şunu bir düşünün. Bilgisayarınızda sizin isteminiz dışında herhangi bir şeyler oluyor mu.(cd sürücünüz kendiliğinden açılıp kapanıyor mu,ekran koruyucunuz değişiyor mu,duvar kağıdınız kendiliğinden değişiyor mu vs.. )

  * Eğer yukarıdaki olaylar oluyorsa birisi sizi oynatıyor olabilir .O zaman şimdi bakalım pc mizde trojan varmı? Başlat / Bul / Dosyalar ve Klasörler yolunu izleyin ve açılan pencerede Ad kutucuğuna *.exe yazın ve entere basın. Şimdi pcmizde ne kadar exe uzantılı dosya varsa görüyoruz. Tabi trojanda exe uzantılı olduğu için onu da göreceğiz. Peki dosyanın trojan olup olmadığını nasıl anlayacaksınız. Şöyle;Meşale resimli bir simge varsa bu NetBus denen programın simgesidir. Birde boş bir exe dosyası olabilir yani simgesiz bir exe . Buda Bo trojanının dosyasıdır.

  Silme İşlemi

  * Şimdi pc mizde trojan olduğuna kesin kanaat ettirdik ve bunlardan kurtulmak istiyoruz tabiki. Şimdi demin yaptığımız aramada bulduğumuz trojanları ilk önce bir silelim(shift+del).

  * Sonrada trojanların genelde kendilerini kopyaladıkları yer olan başlangıca bakacağız. Başlat / Ayarlar / Görev Çubuğu / Başlat Menüsü Programları / Gelişmiş bölümüne gireceğiz. Buradan Başlangıç klasörüne bakıyoruz ve burada meşale veya şüphelendiğimiz dosyaları silelim.

  * Şimdi ise Başlat / Çalıştır a geliyoruz ve Regedit yazıyoruz sonra enterledikten sonra bir pencere çıkacak karşımıza. Bu pencereden Düzen menüsünden Bul u seçiyoruz ve Anahtar,Veriler,Değerler kutucuklarını işaretliyoruz. Aranan kısmına patch.exe yazıyoruz sonra enter e basıp sonucu bekliyoruz. Eğer patch.exe dosyası var ise aramada gözükecektir. Bulunan patch.exe yi silip tüm patch.exe ler bitene kadar arama işlemini sürdürüyoruz.

  * Şimdide Başlat / Çalıştır a sysedit yazıyoruz ve açılan pencereciklerin hepsine bakıyoruz.Patch.exe ile alakalı olan tüm satırları siliyoruz. Yalnız dikkat edin yanlış bir şeyler silmeyin.
  Şu ana kadar yaptıklarımız sayesinde bir nebze olsun güvendeyiz demektir. Ama hala tam olarak trojanlardan kurtulmuş sayılmazsınız. Onun için trojanları tanıyabilen bir anti-virüs yazılımı edinin. Ayrıca Cleaner isimli bir program vasıtası ile de trojanların kökünü kurutabilirsiniz.

  BO(Back Orifice)
  Şu ana kadar daha çok NetBus trojanına yönelik bilgiler verdik. Bo da NetBus kadar hatta belki daha da tehlikeli bir trojan. Kullanım açısından da oldukça yaygın olan bu trojandanda kurtulmak çok kolay. Fakat kurtulmayı anlatmadan önce bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Internette kesinlikle kimseden ama kimseden exe ini uzantılı dosya almayın(babanızdan bile).Belki dosya aldığınız kişiden normal bir dosya alacak olabilirsiniz. Ama dosya aldığınız kişinin bilgisayarında bo veya başka bir trojan varsa size de kesinlikle bulaşacaktır. Tabi bunun yanında size trojanı kasıtlı yollayanlarda çıkabilir. Tüm bunlardan başından kurtulmak için hiç kimseden kesinlikle dosya almayın. Hem artık meşhur programların hemen hepsi dergi cd leri ile bizlere ulaşıyor. Bunun yanında programları güvenilir sitelerden de download edebilirsiniz ..

  Bo trojanı ilk başta kendisini C:\Windows\System klasörüne kopyalar.(Burada şunu diyeyim C:\Windows\System bu klasörün içerisindeki Explorer.exe kesinlikle trojandır. Bu dosyayı kesinlikle silin ve şuna dikkat edin:\Windows un içindekini silmeyin asla. bir daha yazıyorum karıştırmayın C:\Windows\System bu klasörün içerisindeki Explorer.exe trojan )
  Bo HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion \RunServices altına bir kayır anahtarı oluşturur(Birazdan bunlardan ayrıntılı olarak bahsedeceğim.)
  Ayrıca 31337 diye yeni bir port açar

  Temizleme
  Başlat / Çalıştır ı açıyoruz ve regedit yazıyoruz. Karşımıza Windows Registery gelecek.( uyarı :Windows Registery ayarlarında yapacağınız yanlışlıklar windows unuzun çökmesine bile sebep olabilir. Kesinlikle benim diyeceklerimden başka bir şey yapmayın.)

  HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Microsoft\Windows \ CurrentVersion \ RunServices bu yolu izleyin .Şimdi burada uzunluğu 124,928 olan bir dosya görüyorsanız eğer sisteminizde bo trojanı yüklüdür. Eğer kesin emin değilseniz bir dos ekranı açın ve netstat -an komutunu verin. Eğer 0.0.0.0.:31337 *:* diye bir satıra rastlarsanız bonun yüklü olduğuna kesin emin olabilirsiniz. Kesinlikle endişe etmeyin çünkü bo silinmesi çok kolay olan bir trojandır. Sadece BoDetect isimli bir programa ihtiyacımız olacak.

  NOT: Yukarıda belirtildiği gibi bu ayarları yapmadan önce Mutlaka ama Mutlaka Regedit i Yedekleyin.Yedekleme nasıl yapılır dersenizde. Başlat /Çalıştıra regedit yaz.Açılan pencerede Dosya Al seçeneiğini Click le.ve kayıt edeceğin yeri seç.


 5. 2009-01-22 #5
  hocam çok teşekkur ederim inanın cok yardımcı oldunuz bir bir cafe işletiorum
  sürekli generic win32 exe hatası verio sesi ağı hepsini düşürüyo bir türlü bulamadım ama windows açığından olduğuna eminim tekrardan ellerine sağlık

 6. 2009-05-15 #6
  bilgisayardan cok anlamiyorum bigisayarimda daha onceden ALERTE SECURITE (((guvenlik alarmi )))diye bir isaret var su anda yok ve ara ara kirmizi olarak cikiyor bilen varmi bilgisaayrim tehlikedemi ne yapabilirim acaba bilen VARMI
  avast antivirus de var

  Okunma: 9617 - Yorum: 5 - Amp