Adalet Bakanlığına Dilekçe Örneği - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Adalet Bakanlığına Dilekçe Örneği

 1. sponsorlu bağlantılar
  ...... CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

  DOSYA NO :
  İTİRAZ EDEN
  K.H.
  SUÇ:Karşılıksız çek keşide etme
  EK KARAR TARİHİ:..
  TALEP KONUSU: Sayın Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararının kaldırılması için uyarlama talebi sonucunda verilen karar temyize tabi bulunduğundan dosyanın kanun yararına bozma amaçlı Adalet bakanlığı'na gönderilmesine karar verilmesi talebidir.

  İZAHI : yukarıda numarası belirtilen dosyaya konu "karşılıksız çek keşide etme" suçundan adli para cezasına mahkum edildim. Bu ceza verildikten sonra 20.12.2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe giren 5941 sayılı "Çek Kanunu" ile 3167 sayılı "Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun" yürürlükten kaldırılmıştır. Dava konusu suçun unsurları ve yaptırımları farklı biçimde yeniden düzenlenmiş olduğundan; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 2 ve 7.maddeleri de gözetilerek, hukuksal durumumun bu kapsamda tekrar değerlendirilip belirlenmesi gerektiği için tarafımızca tekrar uyarlama talebiyle sayın . Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurulmuştur. Ancak sayın Mahkeme uyarlama talebimizi reddetmiş ve temyiz yolu açık olarak karar vermesi gerekirken itiraz yolunun açık olduğunu kararında belirtmiştir. Yapılan itiraz başvurumuz ise .. Ağır Ceza Mahkemesince red edilmiştir.
  ...
  ...
  ...
  5941 sayılı yasada 3167 sayılı yasaya göre verilen hükümlerin uyarlanmasıyla ilgili düzenleme bulunmaması nedeniyle bu tür talepler nedeniyle yapılacak başvurular için genel kanun olan CMK'da yazılı yasa yollarının uygulanması gerektiği, bu nedenle hükmün 5941 sayılı yasaya göre uyarlanması talebi sonucunda verilen kararın, infaza ilişkin olmaması ve mahkeme kararı niteliğinde olması nedeniyle itiraz yasa yolu ile denetlenemez. Kovuşturma sırasındaki usul kurallarına aykırılık esas hükümle birlikte temyiz davasının konusunu oluşturur. Bu nedenle sayın Asliye Ceza Mahkemesinin kararı hatalı olup kaldırılması gereklidir. Ayrıca sayın Mahkeme temyiz yolu değil itiraz yolu açık olarak karar verdiği için tarafımızca sayın Mahkemenize müracaat edilmiştir. Ancak hatalı yasa yolu başvurusunun başvuranın hakkını ortadan kaldırmayacağı kuralı nazara alınarak bu başvurumuzun kanun yararına bozma amaçlı Adalet Bakanlığına gönderilip değerlendirilmesini talep etmekteyiz.

  NETİCE VE TALEP :Yukarıda arz olunan nedenlerle:
  Hatalı yasa yolu başvurusunun başvuranın hakkını ortadan kaldırmayacağı kuralı nazara alınarak Mahkeme kararının kanun yararına bozma Talebi ile Adalet Bakanlığına gönderilmesini saygıyla, arz ve talep ederim.

  Ad Soyad

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-09-20 #2
  ...... CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

  ben 12 yıldır evliyim 1 ay önce eşimden boşandım anlaşmalı boşandık çocuğumun velayetini kendisinde istedim oda kendi isteğiyle velayeti bana verdi mahkememiz bitti mahkeme kararrına göre her ayın ilk ve üçüncü haftaları cumartesi ve pazar olmak üzere karar verildi bir süre sonra beni aradı çocuğu özlediğini söyledi bende mahkeme günü olmadığı halde götürüp elimle teslim ettim kalsın dedim 2 gün sonra arayıp ben çocuğu geri vermiyorum gel alda görem dedi bayramın 3 cü günü yalvar yakar aldım çocuğumu al yarın geri getir dedi tamam dedim şimdi ben vermiyorum git icrayla gel al diyorum en azından icra alır geri teslim ederdedim ve 19 eylül çarşamba günü saat 20 :34 te dayısı veysel yaşar aradı sen çocuğu vereceksin vermezsen biz senden almasını biliriz bunu göreceksin dedi şunu unutmaki ben malatya il genel meclis üyesiyim elim heryere uzanır her yönden ben senden o çocuğu almasını bilirim ve evde yine birkaç kişi bağırarak basri bey merak etme o çocuğu biz senden nasıl alacağımızı biliriz dediler bende telefonu kapattımve malatya beydağı polis merkezine şikayet ettim onlarıda çağırdılar memur beyler beni gönderdi bunla dışarda önümü kesip şikayetini geri alacaksın dediler aksi halde biz çokuz birimiz ölür diğerlerimiz kalır sana iş yaptırmayız yaşatmayız seni diye yine tehtitte bulundular ben de memur arkadaşlara giderek yardım istedim onların aracılığıyla karakoldan ayrıldım şuan hayati tehlikem var bu nedenle gerekenin yapılmasını istiyorum tel 0538 257 92 91 tandoğan mah. 16. sok. no 18 malatya merkez

 3. 2013-07-09 #3
  Neden kocanızı ve veysel beyı mahkemeye vermıyosunuz bu sayede hem hakkınızı aramış olursunuz hemde can güvenlıgınızı saglamış olursunuz.
 4. 2015-07-11 #4
  ben 7 aya yakın emekli dilekçesi verdim daha cevap gelmedi şu an dosya ankara sigorta tahsisi 3 te bana yardımcı olursanız sevinirim adım yasin keser tlf 05464549338
  Okunma: 8591 - Yorum: 3 - Amp