sponsorlu bağlantılar
Birleşmiş Milletler Hakkında Bilgi

Birleşmiş Milletler (BM) II. Dünya Savaşının ardından XX. yüzyılın ilk yarısında yaşanan ve insanlığa büyük acılar getiren savaşların ve barışa karşı tehditlerin tekrarını önlemek ve uluslararası barış ve güvenliği korumak amacıyla kurulmuştur.

BM Yasası, 25 Nisan - 26 Haziran 1945 tarihlerinde düzenlenen toplantılarda görüşülmüş ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50 ülke tarafından 26 Haziran 1945 tarihinde San Fransisco'da imzalanmıştır. Bu toplantılara katılmayan Polonya'nın da daha sonra BM Yasası'nı imzalamasıyla kurucu üye devletler sayısı 51 olmuştur.

BM, Yasası'nda öngörüldüğü üzere, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi dahil BM'nin diğer üye devletlerinin çoğunluğunun Örgüt'ün kurucu belgesinin onay işlemlerini tamamlamalarıyla, 24 Ekim 1945 tarihinde resmen kurularak yürürlük kazanmıştır. 24 Ekim BM'in kuruluş yıldönümü olarak kutlanmaktadır.

BM dünyadaki tek evrensel örgüt niteliğini halen korumaktadır. Son olarak İsviçre, Doğu Timor ve Karadağ'ın da katılmalarıyla üye sayısı 192'ye yükselmiştir.

sponsorlu bağlantılar