sponsorlu bağlantılar
Türk Spor Kurumu, 18 Şubat 1936 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nde Cumhuriyet Halk Partisi'nin iletişime geçtiği Nazi Almanyası'nın spor politikalarını yöneten Carl Diem'in desteği ile kurulmuş, 29 Haziran 1938 yılında TBMM tarafından yapılan oylama ile kapatılmış kurum.

1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk resmi spor teşkilatı olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kuruldu. Bağımsız bir yapıya sahipti. Bu ittifak 1924 Paris Olimpiyatları ve 1928 yılında Amsterdam'da yapılan Olimpiyat Oyunları'na sporcu yollaması için Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile devletten para yardımı görmekteydi.

18 Şubat 1936 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin iletişime geçtiği Nazi Almanyası'nın Olimpiyat komitesi başkanı Carl Diem'in desteği ile bağımsız olarak sporu yöneten Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kaldırıldı, partinin yönetiminde olan Türk Spor Kurumu kuruldu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile 29 Haziran 1938'de TBMM'de yapılan toplantıda 3530 sayılı Beden Terbiyesi Kanunu ile Türk Spor Kurumu kaldırıldı

sponsorlu bağlantılar