sponsorlu bağlantılar
Ülkemizde bilgisayar kullanabilen insan sayısı her geçen gün artıyor. Buda bizleri çok ama çok sevindiriyor. Bilgisayar kullanımı çağdaşlığın göstergelerinden biri olarak kabul görüyor. Bilgisayarlar sayesinde, çok büyük zaman kayıplarının önüne geçiliyor, iletişim kalitesi artıyor, büyük mühendislik projelerini basit iller haline geliyor. Kısacası, bilgisayarların nimetleri saymakla bitmiyor.

Peki, bizler bilgisayarı ne boyutlarda kullanabiliyoruz?

Bilgisayar kullanımını bilmek, göreceli bir kavramdır. İşlerinizi bilgisayarda yapabiliyorsanız, bilgisayar kullanabiliyorsunuz demektir. Çünkü bilgisayar kavramı çok geniştir. Hepsini işin içine katarsak hiçbirimiz bilgisayarkullanamıyoruz sonucu ortaya çıkar.

Peki, bilgisayarın donanımı hakkında bilginiz ne kadar?

Bu konu da çok ama çok önemlidir. En azından bozulan bazı parçaları değiştirebilmeniz, sizi bir çok kişinin önüne geçirebilir. Bundan dolayı, bilgisayarda bulunan parçaların montajı ve değişimi konusuna çok önem veriyor ve sizi bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Bilgisayarımızda bulunan en önemli parça harddisk'tir. Harddisk öyle bir parçadır ki, bozulduğunda size çok ama çok fazla şey kaybettirebilir. Mesela, bir anda yıllardır biriktirdiğiniz bir arşiviniz yok olabilir. O yüzden bu parça nasıl sökülür, nasıl takılır bilmek çok önemlidir. Çok önemli verilerinizin kayıtlı olduğu harddiski çıkarıp güvenli bir yerde saklamak isteyebilir, kapasitesi yetmeyen harddiskinizi değiştirmek isteyebilir, bozulan harddiskinizin yerine başka bir disk takmak isteyebilirsiniz.

Peki bir harddisk nasıl değiştirilir?

İlk başta bilmeniz gereken bir kaç bilgiyi yazayım.

 • Harddisk mekanik bir parçadır.
 • Harddisk bilgisayardaki tüm verilerin kayıtlı olduğu parçadır.
 • Harddisklerin içinde dönen silindirler vardır, çok hızlı dönerler ve bütün bilgiler bu disklere yazılır. O yüzden çalışan bir harddisk ele alınmaz, hareket ettirilmez.
 • Harddiskinizin içini açıp tamir etme, nasıl çalıştığını görme şansınız yoktur. İçini açtığınız harddisk kullanılmaz hale gelir.
 • Piyasada 3 çeşit harddisk vardır. Bunların sadece ikisi ev kullanıcıları için uygundur.
Harddisk şekil itibariyle şöyle bir parçadır.

Name:	hardisk1.jpg 
Views:	39342 
Size:	7,0 KB (Kilobyte) 
ID:	24059

Merak edenler için de harddiskin içi şu şekildedir.

Name:	harddisk-ici.jpg 
Views:	37156 
Size:	8,3 KB (Kilobyte) 
ID:	24060


Yukarıda söylediğim gibi harddiskler 3 ayrılır.

A- PATA(IDE): Parallel Advanced Technology Attachment açılımındadır. Paralel ileri teknoloji eklentisi anlamına gelmektedir. Bu kelime ATA, IDE, ATAPI olarak ta birçok yerde geçmektedir. Paralel olarak veri iletimine sahiptir. Sahip olunan arabirim CDROM, DVDROM ve HDD ler için de aynıdır. 40 ve 80 iletkenli kablo(ribbon kablo) ile anakarta bağlanır. 80 iletkenli kablo daha yüksek band genişliğine sahiptir.

B- SATA(Serial ATA): Seri olarak veri alışverişi yapan yeni bir modeldir. Band genişliği daha fazla ve kablo boyutları uzun ve incedir.

C- SCSI(Small Computer System Interface): Daha çoksunucularda kullanılan disklerdir. Disklerinin dönüş hızları ve performansları çok yüksektir. Bu yüzden fiyatları ev kullanımı içinuygun değildir. SCSI arabirimi disklerin dışında birçok farklı donanım(tarayıcı, DVDROM...) ile de beraber çalışabilir. Seri ve paralel çalışan tipleri vardır. Band genişliği 640MB/s ye kadar çıkmıştır. 8-16 adetHDD yi birbirine bağlanabilir. Kablo iletken sayıları 68 veya 50 adettir.

Ev kullanıcıları için uygun olan harddiskler IDE ve SATA harddiskler. Bu iki harddisk çeşidini şekil olarak ayıran tek şey bağlantı yuvalarının şekilleridir.

Yani bağlantı yuvalarını görmeden bir haddiskin SATA mı IDE mi olduğunu anlamak çok zordur.

İsim: sata-ide-1.jpg
Görüntüleme: 37783
Büyüklük: 54,2 KB (Kilobyte)


Yukarıda gördüğünüz resimde iki adet harddisk üst üste konulmuş. 1. Harddisk(üstte) SATA, 2.Harddisk(altta) IDE'dir.

İsim: disco_duro_sata-ide.jpg
Görüntüleme: 46432
Büyüklük: 49,2 KB (Kilobyte)


Yukarda resimde hem SATA hem IDE harddiskin bağlantı şekilleri gösterilmiş. IDE harddisk IDE bağlantı kablosu ile SATA harddisk SATA bağlantı kablosu ile bağlanıyor. Bu iki kabloya da veri kablosu deniyor. SATA kablosunun da IDE kablosunun da bir ucu harddiske bir ucu anakarta bağlanıyor.

Sata ve IDE kablonun görünüşü

İsim: ide-sata.jpg
Görüntüleme: 36485
Büyüklük: 9,1 KB (Kilobyte)


1- SATA kablo
2-IDE kablo


Hangi uc harddiske hangi uc anakarta bağlanıyor?

Farketmiyor. Veri kablolarının iki ucuda aynıdır.

Dikkat ettiyseniz harddiske iki adet bağlantı yapılıyor. Diğer bağlantı güç kaynağından yani Power Supply den gelen kablodur. Harddisk elektrik gücünü bu kabloda alır.

Elektrik kablosu ile ilgili detaylı bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz.


Harddisk kasaya aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bağlanır.

Name:	hdd_install_1.jpg 
Views:	40850 
Size:	69,5 KB (Kilobyte) 
ID:	24063

Not: Harddisk iki taraftan vidalanır. Lütfen üşenip diğer taraftaki vidaları takmamazlık yapmayınız. Harddiskiniz çalışırken sallanmamalı.

sponsorlu bağlantılar