Hacerü'l-Esved (Hacerü'l-Esad), (Arapça: الحجر الأسود) Siyah taş. Kabe'nin duvarındaki siyah, parlak taş. Rivayete göre İsmail peygamber bu taşı Kabe'nin köşesine yerleştirdi.


Hacerül Esved Taşı


Asıl adı Hacerü'l-Esved (Siyah Taş) değil Hacerü'l-Esad'dır.(Saadet Taşı) İlk zamanlar bembeyaz olduğu, ancak günahkarların elleriyle yavaş yavaş karardığı söylenmekte.

Yaklaşık 50 santimetere olan bir meteor parçası olduğu iddia ediliyor. Hac sırasında hacılar tavaf ederken her bir dönüşte bu taşı selamlar, el sürer veya öperler. Özgül ağırlığı olmayan, bileşimi bilinmeyen ve gökten geldiği iddia edilen bir cisimdir.

Günümüzde bu taşın parçaları gümüş bir çerçeveyle tutuluyor. Bunun sebebi ise 638 Mekke savaşı, veya Emevilerin Mekkeyi ele geçirme sırasında verdikleri hasardan olabilir.

Ömer bu taş için şöyle demiştir: 'Biliyorum ki sen faydası ve zararı olmayan basit bir taşsın. Allah Resulü'nün seni öptüğünü görmeseydim seni öpmezdim." Peygamberimimzin Kabe Hakemliği olayında paylaşılamayan şeyde budur.


Hacer-i esved cennetten inmiştir. O sütten daha da beyaz idi. Fakat insanoğlunun hata(günah)ları onu kararttı. (Hadisi Şerif, Sünen-i Tirmizi)