Halk Kültürü Milli Kültüre Nasıl Kaynaklık Etmiştir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Halk Kültürü Milli Kültüre Nasıl Kaynaklık Etmiştir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Halk kültürü, kültür varlığının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Halk kültürü yüzyılların deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş, kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze gelmiş bir değerler bütünüdür. Sözlü gelenekte yaşatılan ürünlerle beslenen halk kültürünün özünde, bağlı bulunduğu kültüre ait örnek değerler ve ahlak anlayışı vardır.

  Halk kültürü, toplumsal ve kültürel birlik oluşturan ortak ve kültürel özellikleri bulunan toplulukların ürünleridir. Türk halk kültürü ürünlerine, Türk toplumunun sağ duyusu, günlük hayatı, dini, geleneği, dünya görüşü, beğenisi yansır.

  Folklor, bir bölgedeki kültür ürünlerinin tümüdür. Folklor, toplumun sosyo-ekonomik dinamiklerini ortaya çıkartmakta, milletin kültür birliğini sağlamaktadır. Folklorun temel özelliklerinden biri de yerelliktir. Gelenekler, ilişkiler gibi, yerel özellikler taşıyan günlük yaşam, zamanla çeşitli etkenlere bağlı olarak genel yaşam içinde görülür. Bireysel yaşantının toplumsallaşmış örnekleri olan halk kültürü ürünleri çeşitli düzeylerde iletişim sağlama işlevini de yerine getirir. Milletleri diğer kültürlerden ayıran kültürel özelliklerin esası halk kültürüdür.

  Milli kültür bütün yöre kültürlerinin matematiksel toplamıdır. Milli kültür denince yerellikten çıkmış, onu aşarak yurt bütünlüğünde, bütün bir millet tarafından benimsenmiş ortak değerleri, yaşama biçimlerini ve bunlara bağlı unsurları anlıyoruz. Kültür toplumu oluşturan bireyler, gruplar arasındaki kurumlaşmış ilişkiler bütünüdür. Her türlü toplumsal olgu kültür potasında eriyerek içerik ve bütünlük kazanır. Kültür kişilik mekanizmaları yoluyla çevreye yansır, aktarılır. Kişisel ve kaynaksal kurumlarla beslenerek toplumda yaratılan kültürün yöresel ve bölgesel farklılıkları olması doğaldır.

  Tarihsel süreçte, her kültürde olduğu gibi Türk kültürünü belirleyen değer, norm, sosyal kontrol öğeleri ve formlar değişikliğe uğramıştır. Kültür, statik değildir. Zemindeki değerler aynı kalmak şartıyla değişen ve gelişen ilişkiler ağıdır. Kültür her toplumsal olgu ve değer gibi dinamik karakterle değişerek yenilenir.

  Kültürün, "insan, aile sosyal çevre, eğitim, sosyal değerler vb." gibi insani; "bayrak, millet, vatan, dil, din, tarih, örf, âdet, gelenek vb.", gibi evrensel boyutları vardır. Kültür milletleri birbirinden ayıran özelliklerdir. Uygarlık ortak bir değerdir. Aynı uygarlığa bağlı kültürler aynı dünya görüşünde birleşirler. Topluluklardaki kişi ve grupların yenilikleri ve milletlerarası etkileşim kültür değişikliğine neden olur.

  Halk kültürü bir düşünce bir yaşam biçimi olarak kültür alanlarını kapsar. Milli kültürün oluşmasında etken bir rol oynar. Halk kültürü, Türk kültüründe yapılması öngördüğü ve yasakladığı etkinliklerle, yaptırımlarıyla yönlendiricidir. Halk kültürü ülkeyi ayakta tutan en önemli güçlerden birisidir.

  Kaynak:ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ ARAŞTIRMALARI MERKEZİ-Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-11-16 #2
  Ben bu içerik hakkında, iyi acık sözlü yazılmış bir içerik diye düşünüyorum.
 3. 2011-11-17 #3
  Teşekkür Ederim
 4. 2011-11-18 #4
  bende teşekkür ederim ama siz halk kültürünü ve milli kültürü ayrı ayrı yazmışsınız biz halk kültürü milli kültüre nasıl kaynaklık etmiştir diye sorduk. yinede emeğiniz için teşekkürler...
 5. 2011-11-21 #5
  Hiç yardımcı olmadınız daha acıklayıcı ddaha güzel anlatan bi yazı istiyodum :(
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2011-11-21 #6
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Hiç yardımcı olmadınız daha acıklayıcı ddaha güzel anlatan bi yazı istiyodum :(
  Başka Yerden Bakabilirsiniz

 7. 2011-11-22 #7
  çook uzun olmus ama işime yaradı saolun
 8. 2011-11-24 #8
  yazmıyorki hiç birşey ya of
 9. 2011-11-26 #9
  yaa kısa ve öz cevap yazın yaaa :(((
 10. 2011-11-27 #10
  bende teşekkür ederim ama siz halk kültürünü ve milli kültürü ayrı ayrı yazmışsınız biz halk kültürü milli kültüre nasıl kaynaklık etmiştir diye sorduk. yinede emeğiniz için teşekkürler
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2011-11-29 #11
  teşekkürler
 12. 2013-11-06 #12
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  yaa kısa ve öz cevap yazın yaaa :(((
  aynen ya aşırı ama aşırı uzun :(((((((((((

 13. 2013-11-07 #13
  Açiklayici oz ve kisa olsun yaaa :((
  Okunma: 17206 - Yorum: 12 - Amp